Քաղաքական 10:28 02/08/2016 Աշխարհում
«Ամեն տարի մենք սին հույսեր ենք տալիս այստեղ ներկա մարդկանց: Այսպես երկար, տարեցտարի շարունակելը և Իսրայելի պետության ու օրենսդիր մարմնի կողմից որոշում չկայացնելը և հայ ժողովրդի դեմ իրականացված ցեղասպանությունը չճանաչելը Քնեսեթին պատիվ չի բերում», - ասել է Իսրայելի Քնեսեթի պատգամավոր Զահավա Գալոնը, ում նախաձեռնությամբ երեկ, օգոստոսի 1-ին, տեղի է ունեցել այդ երկրի օրենսդիր մարմնի Կրթության, մշակույթի և սպորտի հանձնաժողովի նիստը:
Համաձայն Քնեսեթի կայքում հրապարակված մամլո հաղորդագրության, Հանձնաժողովի նախագահ Յակով Մարգին հայտարարել է, որ հանձնաժողովը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը:
Հանձնաժողովում ներկայացված այլ կուսակցությունների ազդեցիկ անդամներ ևս Գալոնի և Մարգիի ելույթներին համահունչ հայտարարություններ են արել: Նիստին ներկա Հայ դատի հանձնախմբի Երուսաղեմի մասնաճյուղի ղեկավար Ջորջետտա Ավագյանը ասել է. «Քնեսեթը և երկրի նախագահը պետք է ճանաչեն մեր ազգի դեմ իրականացված ցեղասպանությունը»:

Politics 12:36 02/08/2016 World
“Each year we instill false hope in the people who are sitting here. It dishonors the Knesset to continue to go on and on about this issue, year after year, without reaching a decision that the State of Israel and the Israeli legislature recognize the genocide of the Armenian people,” MK Zehava Galon (Meretz), who initiated the meeting in the Education Committee, said August 1.
According to an official press release , Education, Culture and Sports Committee Chairman MK Yakov Margi (Shas) announced on Monday that the committee recognizes the genocide of the Armenian people.
MKs Nachman Shai (Zionist Camp), Dov Khenin (Joint List) and Zouheir Bahloul (Zionist Camp) expressed similar sentiments.
“The Knesset and the President of the State must recognize the genocide of our nation,” Chairwoman of the Armenian National Committee in Jerusalem, Georgette Avakian said.