Սպորտ 16:41 06/09/2016 Հայաստան
«Հպարտ եմ լինել Հայաստանի 14-րդ Օլիմպիական չեմպիոնը և 20 տարվա դադարից հետո մեդալ նվաճել Հայաստանի համար»,- այսպես սկսեց լրագրողների հետ զրույցը՝ Ռիոյի ամառային Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանն ավելացնելով, որ սա միայն իր աշխատանքի արդյունքը չէ, այլ մարզիչների ու Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի վաստակը:
«Երբ դրսում մարդիկ մոտենում ու շնորհավորում են, զգում եմ, թե նրանք որքան ուրախ ու հպարտ են: Դա իմ ամենամեծ հաղթանակն է, երբ իմ հաջողությամբ մի ամբողջ ազգ է ուրախանում: Ինձ համար դրանից մեծ հաղթանակ գոյություն չունի»,- ասաց Օլիմպիական չեմպիոնը:
Ռիոյում 98 կգ քաշային կարգում օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը եզրափակիչ գոտեմարտից հետո պարգևատրման արարողությանը մասնակցել էր ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ Արցախի սահմանները պաշտպանելիս արիաբար զոհված և հետմահու Արցախի հերոսի կոչում ստացած կրտսեր սերժանտ Ռոբերտ Աբաջյանի մարզաշապիկ-նկարով:
Panorama.am-ի թղթակցի այն հարցին, թե՝ ադրբեջանական լրատվամիջոցներն Արթուրի այդ քայլից հետո վայնասուն էին բարձրացրել և պատրաստ են բողոքարկել, արդյո՞ք Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նկատմամբ հնարավոր պատժամիջոցներ կկիրառվեն, պատասխանեց Հայաստանի հունահռոմեական ոճի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանը.
«Օլիմպիական խաղերի օրենքների մեջ կան կետեր, որին բոլորը պարտավոր են հետևել ու պահպանել: Արգելված է ցուցադրել գովազդ կամ նման բան: Պատվո հարթակից իջնելուց անմիջապես հետո շատ արագ մենք ՄՕԿ-ի կողմից ստացանք խիստ նկատողություն: Ամեն օր միջազգային Օլիմպիական կոմիտեն ժողովներ էր անցկացնում: Դրանցից մեկում քննարկվեց այս հարցը: Ասացինք, որ Արթուր Ալեքսանյանն այդ մասին տեղյակ չէր: Իրավիճակն այդպես ներկայացվեց, ուստի Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նկատմամբ այդ առիթով որևէ պատժամիջոց չի կիրառվի»,- ասաց Ջուլֆալակյանը:
«Անտեղյակ» Արթուր Ալեքսանյանն իր կողմից ավելացրեց, որ Ռոբերտ Աբաջյանի նկարով է դուրս եկել, որպեսզի աշխարհին ցույց տա մեր իրական հերոսներին: Նա նաև պատմեց, որ Օդանավակայանում իրեն է մոտեցել մի տղամարդ, փաթաթվել է ու համբուրել իրեն:
«Նա ինձ ասաց. «Արթուր ջան, շնորհակալ եմ ամեն ինչի համար: Ես Ռոբերտի հայրն եմ»: Իսկապես հուզվեցի: Իրավիճակն այնպես էր, որ ցավոք չկարողացանք երկար շփվել»,- իր խոսքն ավարտեց Արթուր Ալեքսանյանը՝ կոչ անելով երբեք չմոռանալ հայրենիքի համար զոհված հերոսներին:

Общество 20:21 06/09/2016 Армения
Международный олимпийский комитет не принял санкций в отношении Федерации борьбы Армении после того, как на церемонии награждения завоевавший золотую медаль армянский борец греко-римского стиля Артур Алексанян надел майку с изображением погибшего в ходе апрельской войны в зоне карабахского конфликта младшего сержанта Роберта Абаджяна. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян.
Отметим, олимпийский чемпион Артур Алексанян посвятил свою победу на Олимпийских играх в Рио защищающим границы армянским военнослужащим и героям, погибшим в ходе военных действий в зоне карабахского конфликта в начале апреля с.г. На церемонии награждения Артур Алексанян надел майку с изображением погибшего в ходе апрельской войны младшего сержанта Роберта Абаджяна, которому посмертно было присвоено звание «Герой Арцаха».
В свою очередь армянский борец греко-римского стиля Артур Алексанян, завоевавший золотую медаль на 31-х летних Олимпийских играх в бразильском Рио-де-Жанейро, сказал: «Я горжусь тем, что стал 14-м олимпийским чемпионом Армении и завоевал медаль после 20-летнего перерыва. Это результат не только моей работы, но также тренеров и Федерации борьбы РА. Горжусь и радуюсь, когда люди подходят и поздравляют меня, это настоящая победа. Для меня нет большей победы. Я отмечал, что моей главной мечтой являлось чемпионство на Олимпийских играх в Рио, однако я не буду останавливаться на достигнутом, буду идти вперед и стремиться стать также двукратным чемпионом Олимпийских игр».
Корреспондент Panorama.am, обратившись к А. Алексаняну и Л. Джулфалакяну, отметил, что после того, как армянский борец на церемонии награждения надел майку с изображением погибшего военнослужащего, азербайджанские СМИ устроили настоящую истерику и заявили о готовности подать жалобу. На вопрос корреспондента о том, возможно ли, чтобы в отношении Федерации борьбы РА были приняты санкции, Л. Джулфалакян ответил: «В правилах Олимпийских игр есть пункты, которые должны соблюдать все. В частности, запрещается демонстрировать рекламу или что-то в этом роде. Сразу после церемонии награждения Международный олимпийский комитет сделал нам строгое замечание. Каждый день в МОК проводятся собрания, на одном из них обсуждался и этот вопрос. Мы сказали, что Артуру не было известно об этом правиле. Мы так представили ситуацию, посему в связи с данным случаем в отношении Федерации борьбы РА никаких санкций введено не было».
В свою очередь Артур Алексанян  отметил, что вышел на церемонию награждения в майке с изображением Роберта Абаджяна, чтобы «показать миру наших настоящих героев».
Олимпийский чемпион также рассказал, что по прибытии в Ереванский международный аэропорт «Звартноц» к нему подошел незнакомый мужчина, обнял его и поцеловал.
«Он сказал мне: “Артур, дорогой, я благодарен тебе за все. Я отец Роберта”. Конечно, я был очень взволнован. К сожалению, была такая обстановка, что мы не смогли подольше пообщаться», – отметил Артур Алексанян, призвав никогда не забывать героев, павших за Родину.