Մշակույթ 19:21 10/10/2016 Աշխարհում
Տրետյակովյան պատկերասրահում բացված Այվազովսկու ցուցահանդեսը երկուսուկես ամսում ունեցել է 350 հազար այցելու
Մոսկվայի Տրետյակովյան պետական պատկերասրահում  բացված  նկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը երկուսուկես ամսում ունեցել է 350 հազար այցելու: Ռիա նովոստիի հաղորմամբ, այս մասին տեղեկացնում են ՌԴ մշակույթի նախարարությունից:
Նշվել է, որ օրական ցուցահանդեսը միջինն ունի 5,5 հազար այցելու:
Ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված է ավելի քան 200 ցուցանմուշ աշխարհի 17 թանգարանից և 6 մասնավոր հավաքածուից, բացվել է Տրետյակովյան պետական պատկերասրահում հուլիսի 29-ին, կգործի մինչև նոյեմբերի 20-ը: Ցուցահանդեսի շրջանակում հանրությունն առաջին անգամ ներկայացվում է «Կովկասի ափերին» վերականգնված կտավը:
Հիշեցնենք, որ Տրետյակովյան պետական պատկերասրահը սեպտեմբերի 7-ից սկսած կիրակի օրերն ավելի երկար է աշխատելու՝  ցուցահանդեսի շուրջ առաջացած մեծ հետաքրքրության պատճառով: Ավելի վաղ ՌԴ մշակույթի նախարար Վլադիմիր Մեդինսկին ասել էր, որ   Հովհաննես Այվազովսկու ցուցահանդեսը հաճախելիությամբ գերազանցել է Վալենտին Սերովի ցուցահանդեսին:
2017 թ. ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից հիշարժան տարեթվերի շարքում ընդգրված է Հովհաննես Այվազովսկու հոբելյանը (200-ամյակ):

Культура 21:10 10/10/2016 В мире
Выставку мариниста Ивана Айвазовского в Третьяковской галерее на Крымском валу посетили 350 тысяч человек за 2,5 месяца работы, в среднем число посетителей ежедневно составляет 5,5 тысячи человек. Об этом сообщает РИА Новости, со ссылкой на сообщение пресс-службы Минкультуры России.
Согласно информации, выставка, на которой представлены более 200 экспонатов из 17 музеев и шести частных собраний, открылась в Третьяковской галерее 29 июля и продлится до 20 ноября. В экспозиции представлено 33 картины и девять рисунков мастера, открывшего для русского искусства жанр морского пейзажа. В рамках выставки публике впервые показывают отреставрированную картину «У берегов Кавказа».
«Выставку всемирно известного русского художника-мариниста "Иван Айвазовский. К 200-летию со дня рождения" посещают в среднем 5,5 тысячи человек в день. На данный момент c экспозицией ознакомились 350 тысяч человек», – сообщает министерство, отмечая, что данный показатель превысил посещаемость выставки картин Валентина Серова за аналогичный период.
РИА Новости указывает, галерея ввела предварительную продажу билетов на выставку Айвазовского, чтобы избежать очередей, как на выставке Валентина Серова, но уже в первые недели после открытия экспозиция побила рекорд посещаемости. С сентября Третьяковка продлила часы работы по воскресеньям из-за ажиотажа.