Մշակույթ 16:46 12/11/2016 Հայաստան
«2017 թվականի բյուջեով պատմամշակութային հուշարձանների վերականգնման  համար նախատեսված ֆինանսական միջոցներն ուղղվելու են 7 պատմամշակութային հուշարձանի ամբողջական վերականգնմանըև կառուցմանը՝ ենթակառուցվածքների հետ միասին»,- Աղձքում լրագրողների հետ զրույցում ասաց մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը:
Նրա խոսքով՝ արդեն հաջորդ տարի այս ժամանակաշրջանում 7 պատմամշակութային  հուշարձան կլինեն նաև զբոսաշրջային վայրեր:
«Եթե յուրաքանչյուր տարի կարողանանք 7-10 հուշարձան հանձնել զբոսաշրջությանը, կարծում եմ բավականին լավ ցուցանիշ կարող ենք արձանագրել»,- ասաց նախարարը:
Յոթ հուշարջաններից Ա. Ամիրյանը նշեց միայն Մխիթար Գոշի դամբարանը, մյուս 6-ը դեռ քննարկման փուլում է:
«Ունենք տարբերակներ, քննարկում ենք, թե որն  ավելի շահեկան կլինի՝ հաշվի առնելով նաև հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհը, ենթակառուցվածքները»,- ասաց մշակույթի նախարարը:
Նշենք, որ մշակութային ծառայությունների համար 2017 թ. բյուջեի նախագծով նախատեսված են 13,798.0 մլն դրամ հատկացումներ` 2016 թվականի 14,211.8 մլն դրամի դիմաց: Հուշարձանների և մշակութային արժեքների վերականգնման և պահպանման գծով 2017 թ. համար նախատեսված են 410.6 մլն դրամ հատկացումներ` 2016 թ. 473.5 մլն դրամի դիմաց:

Culture 18:24 12/11/2016 Armenia
"The funds allocated for the restoration of historical monuments under 2017 state budget will be directed to the complete reconstruction of seven historical monuments with their infrastructures," Minister of Culture Armen Amiryan noted during the meeting with the reporters in Aghdzk village.
In his words during this time of the next year 7 cultural and historical monuments will turn into tourist attractions.
"if we manage to turn 7-10 monuments into tourist attractions, I believe we can register quite a good progress," he mentioned.
A. Amiryan named Mkhitar Gosh Mausoleum as one of the seven buildings to be restored and the discussions regarding the remaining six monuments are still underway.
"We have some options and are still discussing which one is more profitable also taking into account North-South highway, infrastructures," the Minister noted.
Notably 13.798.0 million AMD is planned to be allocated to implement cultural programs under 2017 state budget in comparison with 14.211.8  million AMD under 2016 budget. Budgetary allocations for the restoration and maintenance of monuments and cultural values make up 410.6 million AMD.