Առողջություն 15:16 14/11/2016 Հայաստան
«ՀՀ ԱՆ Առողջապահության ազգային ինստիտուտի տեղեկատվական վերլուծական կենտրոնի տասը տարվա հետազոտությունները ցույց են տվել, որ մոտ երկու անգամ ավելացել են շաքարային դիաբետի հիվանադածությունն ու տարածվածությունը և մոտ երեք անգամ՝ մահացության ցուցանիշը»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպանն այս մասին հայտնեց Առողջպահության նախարարության բուժօգնության քաղաքականության վարչության պետ Ծաղիկ Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ ներկա պահին Հայաստանում գրանցված, դիսպանսեր հսկողության տակ են գտնվում շուրջ 78 հազար մարդ:
«2015 թվականին առաջին անգամ շաքարային դիաբետ է 7800 քաղաաքացու մոտ: 2016 թվականը դեռևս ամփոփված չէ: Նախարարությունում հնարավորինս մեթոդներ, ուղղություններ, ռազմավարական նշանակության ծրագրեր են մշակվում, որպեսզի կարողանանք առնվազն կառավարելի դարձնենք այս իրավիճակը: Դրանցից է համաշխարհային բանկի կողմից ֆինանասավորվող ամբուլատոր պոլիկլինիկական համակարգում անցկացվող սկրինինգային ծրագիրը, որի շնորհիվ արդեն 2015-16 թվականներին 303 հազար մարդ է անցել հետազոտություն և 7,4 տոկոսի մոտ հայտաբերվել արյան մեջ գլյուկոզայի քանակի ավելացում»:
Դեղորայքային քաղաքականությանն անդրադառնալով՝ Ծաղիկ Վարդանյանը հայտնեց, որ դիսպանսեր հսկողության տակ գտնվող շաքարային դիաբետով հինադները ստանում են պետական գնումներով, պետական հովանավորածությամբ դեղորայք. «Ինսուլին ստացողների համար հարյուր տոկոս ծածկույթ ենք ապահովում, իսկ դեղահաբ ստացողների համար՝ ութսուն տոկոս: Այս պահին աշխատանքներ են իրականացվում այն հարյուր տոկոսի հասցնելու»:
1891թ.-ի նոյեմբերի 14-ին ծնվել է հայտնի գիտնական, բժշկության բնագավառում Նոբելյան մրցանակի արժանացած Ֆրեդերիկ Բանտինգը, ով 1923թ.-ին հայտնաբերել է ինսուլինը: Այդ կապակցությամբ էլ այդ օրն ամբողջ աշխարհում ընդունված է նշել որպես շաքարախտի դեմ պայքարի միջազգային օր:
Շաքարախտի դեմ պայքարի համաշխարհային օրը նշվում է 1991 թվականից Միջազգային շաքարախտային ֆեդերացիայի և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության առաջարկով: 2007 թվականից շաքարախտի դեմ պայքարի միջազգային օրն անցկացվում է ՄԱԿ-ի հովանու ներքո: Օրվա խորհուրդը շաքարախտով տառապող հիվանդի գիտելիքների բարձրացումն է: 2007 թ. այս հիվանդության խորհրդանիշը կապույտ օղակն է, որը խորհրդանշում է կյանք ու առողջություն:

Health 18:03 14/11/2016 Armenia
The number of people with diabetes has doubled and the number of deaths due to diabetes tripled over the recent years, according to the ten-year research carried out by Information-Analytical center of Armenia’s Ministry of Healthcare. Tsaghik Vardanyan, the Head of the Department of health care policy told a press conference on Monday, saying some 78 people with diabetes are registered in Armenia.
“In 2015, 7,800 cases of newly-registered cases of diabetes were recorded. The 2016 are not yet finalized. The Ministry of Healthcare works out new methods, directions and strategic programs aimed at controlling the situation at least. Among those initiatives are the screenings implemented through out-patient and polyclinics services, financed by the World Bank. In the scope of the initiative 303 thousand people have undergone medical examination with blood glucose levels increase occurred at about 7,4 percent of the examined people,” Tsaghik Vardanyan informed.
She next spoke of the people with diabetes who are provided with medications under the state procurement
“100 percent of the patients are provided with insulin, while only 80 percent of those depending on medication are supplied with those. At this point we are working toward covering the needs of all the registered patients,” Mrs. Vardanyan said.
To note, World Diabetes Day is the primary global awareness campaign of the diabetes world and is held on November 14 of each year.
It was introduced in 1991 by the International Diabetes Federation and the World Health Organization in response to the alarming rise of diabetes around the world.
World Diabetes Day is a campaign that features a new theme chosen by the International Diabetes Federation each year to address issues facing the global diabetes community. While the campaigns last the whole year, the day itself marks the birthday of Frederick Banting who, along with Charles Best, first conceived the idea which led to the discovery of insulin in 1922.
Each year, World Diabetes Day is centered on a theme related to diabetes. Topics covered have included diabetes and human rights, diabetes and lifestyle, diabetes and obesity, diabetes in the disadvantaged and the vulnerable, diabetes in children and adolescents. People with diabetes get to take a day off work or school on this day and talking about diabetes.
World Diabetes Day is celebrated worldwide by the over 230 member associations of the International Diabetes Federation in more than 160 countries and territories, all Member States of the United Nations, as well as by other associations and organizations, companies, healthcare professionals and people living with diabetes and their families.