Ռոբերտ Աբաջյանն այսօր կդառնար 20 տարեկան
Արաբկիր 45 փողոցի առաջին տանն են բնակվում Աբաջյանները: Մի մեծ ընտանիք, որտեղ ծնվել է մերօրյա հերոսը՝ Ռոբերտ Աբաջյանը: Այդ ընտանիքում կյանքը կիսվել է երկու մասի` մինչև ապրիլի 2-ը, և դրանից հետո:
Ալեքսանդրի և Աննայի կրտսեր որդին` Ռոբերտը, 2015 թվականի հունվարին էր մեկնել ծառայության: Ծառայում էր ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանում: Ընտանիքն անհամբեր սպասում էր որդու վերադարձին, բայց ապրիլի 2-ի գիշերը փոխեց նաև նրանց ընտանիքի ճակատագիրը:
Ապրիլյան պատերազմի օրերին ողջ հայության սիրտը Արցախի սահմանին էր, այդ օրերին նոր սխրանքներ գործեցին, 18-20 տարեկան երիտասարդներ հերոսացան: Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ծավալված թեժ մարտերից հետո Արցախի հերոսների ցանկում ավելացավ ևս մեկ անուն, բոլորից ամենաերիտասարդը։ 19-ամյա Ռոբերտ Աբաջյանն առաջինն է, ով, կրտսեր սերժանտ լինելով բարձրագույն կոչման արժանացավ: Նա ԼՂՀ նախագահի հրամանագրով հետմահու արժանացավ «Արցախի հերոսի» կոչման և պարգևատրվեց «Ոսկե Արծիվ» շքանշանով:
Այսօր հերոսի ծննդյան օրն է: Ռոբերտը 20 տարեկան է:
«Երբ մեծ տղաս ծնվեց, քսանմեկ տարեկան էի, երևի թե շատ շուտ էր: Երբ Ռոբերտս ծնվեց, այդ ժամանակ հասկացա, որ մայր եմ: Հրեշտակային գեղեցկություն ուներ, այնքան սիրուն էր, ասես, հրեշտակ լիներ»,- արցունքը հազիվ զսպելով ասում է մայրը ու հավելում. «Ուրիշ երեխա էր»:
Ամուսինը՝ Ալեքսանդրը շարունակում է. «Հրեշտակ էր, իսկական հրեշտակ»:
Մայրը պատմում է՝ աշխույժ, կենսուրախ, մշտապես շարժուն երեխա էր ու, եթե վնաս էր տալիս, ապա միայն ինքն իրեն, մեկ տարեկանում հոնքի վրա արդեն երեք սպի ուներ. «Երբեք որևէ մեկին չի նեղացրել, այլ հակառակը՝ պատրաստ էր բոլորին օգնել»:
Պատրաստակամ, բոլորին օգնող Ռոբերտը հարազատների պատմելով շարունակ շտապում էր՝ կյանքում հնարավորինս շատ բան հասցնելու:
Ծնողների խոսքերով՝ որդին ընկերասեր էր, սիրում էր բոլորի հետ կապ պահպանել: «Բոլորի հետ էր շփվում, նման մարդ չկար, ում հետ 15-20 րոպե շփվեր ու հետագայում նրա հետ ընկերություն չանեին: Տղաս 5 տարեկանից մինչև 80 տարեկան ընկեր ուներ»,- պատմում է հայրը:
Ռոբերտը ոչ միայն ընտանիքի, այլև բակի, հարևանների, հարազատների ուրախություն է եղել:
Մոր խոսքերով՝ մինչև բոլոր ընկերներին չճանապարհեր, տուն չէր գալիս: «Երբ զանգում էի՝ ասում էր էս ընկերոջն էլ ճանապարհեմ, մյուսին էլ, հետո տուն կգամ: Ոնց որ բոլորի հոգսն իր վրա լիներ: Ուրիշ էր, հետո ես զգում, որ յուրահատուկ երեխա էր»:
Ռոբերտը սիրում էր, երբ նշում էին իր ծննդյան օրը, մայրը հիշում է նրա 5-ամյակը: «Պապայի ընկերներին կանչել էր ծնունդի, ասել էր՝ նոյեմբերի 16-ին իմ ծնունդն է, ծնունդ եմ անում, կգաք մեր տուն ու բոլորն եկան: Սեղանները դրել էինք, իր ծնունդն էինք նշում, այնքան էր ուրախացել: Ռոբերտին ոսկե թևնոց էին բերել, որի վրա գրված էր՝ Կյաժ: Մի անգամ հարցրեց՝ մամ թևնոցն ուր է, ասեցի՝ մոտս է բալես, տղա կունենաս կտամ, կգցես տղուդ թևին: Ասեց՝ հա, մամ»:
2014 թվականի նոյեմբերի 16-ին՝ Ռոբերտի 18-ամյակին եղել է հոր հորեղբոր տղայի հարսանիքը՝ Գյումրիում, իսկ օրը Ռոբերտն է որոշել: Հոր խոսքերով՝ Կյաժը բոլոր բարեկամներին կանչում էր իր ծնունդին, ասում էր՝ ծնունդս անում եմ Գյումրիում:
Բանակում նույնպես Ռոբերտը ծնունդը նշել է, այդ անգամ արդեն զինակից ընկերների հետ: Ռոբերտը շատ հումորով էր, բանակ գնալուց հետո հայրը հարցրել է. «Բալես, էդտեղ ոնց ա հումորդ, պատասխանել է՝ պապ էստեղ հումորի տեղ չի, իսկ որոշ ժամանակ հետո ասել է՝ պապ ամեն ինչ լավ է»:
Աշխույժ, կենսախինդ Ռոբերտը միշտ կենտրոնում էր՝ մանկապարտեզում, դպրոցում, քոլեջում ու համալսարանում, որտեղ ատամնաբուժություն էր սովորում: Ապրիլյան օրերին, երբ ծնողներն արդեն տեղյակ էին, թե ինչ էր կատարվում սահմանին, ներքին համոզվածություն ունեին, որ Ռոբերտն այդ իրավիճակից էլ դուրս կգա, բայց...
Ծնողները մեկը մեկին լրացնելով պատմում էին մեկ Ռոբերտի մանկությունից, մեկ՝ պատանեկությունից, զինվորական կյանքից: Լսելով նրանց, թվում էր, թե մի երկար, հագեցված կյանքի պամություն ես լսում, բայց Ռոբերտն ընդամենը 19 տարեկան էր:
Արցախի հերոսի ծնունդն է այսօր, նա կդառնար 20 տարեկան: Խաղաղության ու սիրո համար ծնված Ռոբերտը գնաց անմահություն, նրա բոլոր նպատակներն ու երազանքները այդպես էլ անկատար մնացին, բայց կատարեց ամենամեծ սխրանքը՝ գիտակցաբար կյանքը զոհեց հայրենիքին:

Hero of Artsakh Robert Abajyan would have turned 20
The Abajyans live in the first house situated in Artsakh street. Robert Abajyan- the hero of our days – was born in the house where the life was broken into two cycles before and after April 2 -  the day when Robert fell in the battlefield.
Robert was the younger son of Anna and Alexander. He left for army in January 2015 and served in Martakert region of the Nagorno Karabakh Republic. The family was anxiously waiting for his return, yet the night of April 2 changed the life of the family.
The name of Robert Abajyan was added to the list of Artsakh heroes after the military operations of the April War, Senior Sergeant Abajyan is the youngest who has ever been bestowed with the highest title at the age of 19 and awarded with Medal of Golden Eagle.
Today is Robert Abajyan’s 20th birthday anniversary.
“When my elder son was born, I was quite young – 21 years old. When Robert was born, I realized that I became a mother. He had an angel beauty,” The hero’s mother told sadly with tears in her eyes, adding: “He was a special child”.
“He was an angel – a real angel,” Robert’s father continued. The parents said the boy was lively and playful: “He never hurt anyone, and quite the opposite, was ready to help everyone in need”.
The parents remembered how Robert used to get along with everyone and sometimes people around needed 15-20 minutes of communication with him to start friendship with the bor. “His list of friends included from 5-year-old children to 80-year old people,” Alexander, Robert’s father, recalled.
Robert loved when we marked his birthday, the mother recalled her fifth anniversary.
“He invited his father’s friends saying November 16 was his birthday and he was going to celebrate it. All of them came. We laid a table and celebrated. A gold bracelet was presented to him with a marking “Kyaj” (blond). Once he asked where the bracelet was I told I would give that when he had a son. He didn’t’ objected,” the mother recalled.
Robert used to celebrate his birthday in the army as well with his service fellowmen. The boy used to be in the center of attention during any gathering and surrounding - in kindergarten, college or university, where he was taking courses dentistry. During the April war days, when the parents learnt about the situation on the frontline, they had an internal confidence Robert would survive, yet …
Robert’s parents were telling stories of their son interrupting each other, adding and remembering details from his childhood, adolescence and military service. One would think you were listening to a story of a long and rich life experience, however Robert was just 19 years old.
Robert Abajyan – hero of Artsakh would turn 20 on November 16. Born to bring peace and love Robert immortalized leaving all his dreams and goals unfulfilled. Yet he realized the greatest heroic deed, showed exclusive bravery and courage, sacrificing his life to the motherland.