Հասարակություն 16:40 19/01/2017 Արցախ
Այսօր ԼՂՀ Մարտունու շրջանի Ներքին Ճարտարի միջնակարգ դպրոցի բակում տեղի է ունեցել ապրիլյան պատերազմի ժամանակ զոհված 12-ամյա Վաղարշակ Գրիգորյանի հիշատակը հավերժացնող խաչքար-հուշակոթողի ու ցայտաղբյուրի բացման արարողություն:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Ներքին Ճարտարի միջնակարգ դպրոցի ուսուցչուհի, Վաղարշակ Գրիգորյանի դասղեկ Վարդուհի Աղաբեկյանը նշել է, որ այսօր՝ իր աշակերտի ծննդյան օրը, հարազատ դպրոցի բակում հավաքվել են նրա սիրելի ուուցիչները, դասընկերները, հարազատները:
«Վաղարշակն ուսումնառության վեց տարիներն էլ ավարտել է գերազանց գնահատականներով: Նա շատ խելացի, ընկերասեր, ազնիվ, պարտաճանաչ երեխա էր: Մասնակցում էր տարբեր մրցույթների: Աշակերտս մի բան անելուց կամ ասելուց առաջ լավ կշռադատում էր, որ չսխալվեր, չափսոսար հետո»,-բնութագրել է Վաղարշակի դասղեկը:
Խաչքար-հուշակոթողի հեղինակը Վարազդատ Համբարձումյանն է, իսկ հովանավորը՝ արմատներով ճարտարցի Կարո Ասրումյանը, ով ապրում է Ռուսաստանի Դաշնությունում:
2016 թ. ապրիլի 2-ին Մարտունու շրջանի Ներքի Ճարտար բնակավայրի ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից ՄՄ-21 կայանքից իրականացված հրթիռահրետակոծության հետևանքով դպրոցի բակում թշնամու ագրեսիայի զոհ է դարձել 12-ամյա Վաղարշակ Գրիգորյանը, նրա հարազատ եղբայրը՝ 11-ամյա Գևորգ Գրիգորյանը ու ևս մեկ դպրոցական՝ 12-ամյա Վարդան Անդրեասյանը, վիրավորվել էին:

Memorial dedicated to 12-year-old boy killed during April War erected in Artsakh
A memorial cross-stone and a drinking fountain in memory of 12-year-old Artsakh boy Vaghinak Grigoryan killed by Azeri fire during the April war was erected in the yard of the secondary school of Nerkin Chartar village in Martuni region of the Nagorno Karabakh Republic (NKR). Artsakhpress reports, the ceremony was attended by Vaghinak’s teachers, fellow students and relatives.
“Vaghinak completed his six years of studying with excellent marks. He was such a smart, honest and responsible child. He used to participate in various competitions. Each decision he faced were thoroughly considered, weighed up to avoid mistakes,” Vaghinak’s class master Varduhi Aghabekyan described the boy to Artsakhpress reporter.
The author of the memorial cross-stone is Varazdat Harmbardzumyan, while the initiative was sponsored by the fellow villager Karo Asrumyan residing in Russia.
To remind, Vaghinak Grigoryan, born in 2004, was killed in the yard of the school as a result of missile artillery attack of the Azerbaijani forces on April 2, 2016, while his brother Gevorg Grigoryan, 11, and another school student Vardan Andreasyan, 12, sustained injuries in the attack.