Իրավունք 14:48 02/03/2017
Գարո Փայլանը դիմելու է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Թուրքիայի սահմանադրական դատարանի կողմից «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության հայ պատգամավոր Փայլանի ներկայացրած հայցի մերժումից հետո նա պատրաստվում է դիմել ՄԻԵԴ: Այս մասին գրում է «Ակոս»-ը:
Հունվարի 13-ին Թուրքիայի խորհրդարանում ունեցած իր ելույթում Փայլանը կիրառել էր ցեղասպանություն բառը, ինչի հետևանքով խորհրդարանի նախագահության կողմից որոշում էր կայացվել նրան զրկել խորհրդարանական 3 նիստերին մասնակցելուց, իսկ ելույթը հանել խորհրդարանական արձանագրությունից: Այդ որոշումը նա բողոքարկել էր երկրի սահմանադրական դատարանում, սակայն մերժվել էր ներկայացված հայցը:
Գ. Փայլանը նշել է երկրի դատարանի կողմից այդ խնդրին լուծում չտալու և ժողովրդավարությանը հասցված այդ որոշումը չեղյալ չհամարելու պատճառով որոշել է դիմել ՄԻԵԴ:

Law 15:20 02/03/2017 Region
Armenian Deputy of the Turkish Parliament Garo Paylan has decided to appeal to the European Court of Human Rights (ECHR). The decision came after the demand of the Armenian MP of the Peoples’ Democratic Party (HDP) was rejected by the Constitutional Court of Turkey. Panorama.am reports referring to Agos newspaper.
The source notes that on 13 January, Garo Paylan took the floor in the parliament, but his speech was interrupted because he used the word “genocide”. His speech was deleted from the parliamentary minutes and he was banned from the parliament for 3 sessions.
Paylan appealed this decision to the Constitutional Court of Turkey, however his demand was rejected.
G. Paylan has noted that he has decided to appeal to ECHR due to the failure of Turkey’s court to tackle the issue and to overturn the decision against the democracy.