Աշխարհում 15:42 18/03/2017 Աշխարհում
Ֆրանսիական իշխանությունները ձերբակալել են մարդու, որը կարող է մասնակից լինել Փարիզի Օռլի օդանավակայանում զինվորականների վրա հարձակմանը, հայտնում է ria.ru-ն՝ վկայակոչելով France Info ռադիոկայանին:
«Օռլիում ձերբակալվել է երկրորդ կասկածյալը… Նա, կարծես, օդանավակայանի աշխատակիցներից է»,- Twitter-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է ռադիոկայանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր անհայտ անձը հարձակվել է զինվորականների վրա, որոնք Sentinelle գործողության շրջանակում ապահովում են Օռլի օդանավակայանի անվտանգությունն: Ի պատասխան՝ զինվորականները կրակ են բացել: Միջադեպի հետեւանքով ոչ ոք չի տուժել:
Ներկայումս մարդկանց տարհանել են Orly Sud տեմինալից, տեղում աշխատում են ոստիկանության հատուկջոկատայինները:

Society 16:27 18/03/2017 World
Security forces shot dead a man who seized a soldier's gun at Paris Orly airport in France on Saturday soon after the same man shot and wounded a police officer during a routine police check, the interior minister said, according to Reuters agency.
The man was known to police and intelligence services, Interior Minister Bruno le Roux told reporters. A police source described him as a radicalized Muslim but did not identify him by name.
The anti-terrorism prosecutor opened an investigation, the source detailed.
The busy Orly airport south of Paris was evacuated and security forces swept the area for bombs to make sure the dead man was not wearing an explosive belt, but nothing was found, interior ministry spokesman Pierre-Henry Brandet told Reuters.
"The man succeeded in seizing the weapon of a soldier. He was quickly neutralized by the security forces," Brandet said. Noone else was injured at the airport.