Իրանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Թուրքիայի իշխանությունների հերթական հակաիրանական հայտարարությանը
Իրանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Թուրքիայի իշխանությունների հերթական հակաիրանական հայտարարությանը,-հաղորդում է իրանական «Թասնիմ» լրատվական գործակալությունը:
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի փոխվարչապետը հայտարարել է, որ տարբեր երկրներից Իրանում հաստատված շուրջ 3 միլիոն գաղթականների ալիքը շարժվում է դեպի Թուրքիա, իսկ այնտեղից՝ Եվրոպա:
ԻԻՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Բահրամ Ղասեմին, արձագանքելով Թուրքիայի փոխվարչապետի սույն հայտարարությանը և Ստամբուլում նախագահ Էրդողանի ունեցած ելույթին, մասնավորապես նշել է. «Թուրքիայի նախագահ Ռեջեբ Թայիփ Էրդողանը շարունակում է Իրանի հասցեին անհիմն հայտարարություններ հնչեցնել. Ինչ վերաբերում է գաղթականներին, ապա Իրանը 30 տարուց ավել է, ինչ տարբեր երկրներից միլիոնավոր գաղթականների է ընդունում: Թուրքիան պետք է Իրանից սովորի, թե ինչպես է Իրանը վարվել գաղթականների հետ և մարդասիրական հարցերը քաղաքական նպատակով այլ երկրների նկատմամբ չի օգտագործել»:
Հիշեցնենք, վերջերս Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահի և ԱԳ նախարարի հնչեցրած հակաիրանական հերթական հայտարարություններին, մասնավորապես ասել էր. «Դուք տեսեք, թե Թուրքիան, որտեղ է հասել, այն դեպքում, երբ մենք մտահոգված ենք Թուրքիայով, ընկերները կարծես թե վատ հիշողություն ունեն: Իրանին մեղադրում են կրոնական տարաձայնություններ հրահրելու մեջ, բայց չեն հիշում, որ մենք նրանց կառավարության համար, որ նույնիսկ շիա էլ չեն, հեղաշրջման գիշերը մինչև լույս արթուն մնացինք: Նրանք (թուրքերը) և վատ հիշողություն ունեն, և անշնորհակալ վերաբերմունք են ցուցաբերում նրանց նկատմամբ, որոնք ընկերակցում են նրանց»:
Ավելի վաղ, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Բահրեյն կատարած այցի ընթացքում, անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին, մասնավորապես նշել է. «Իրաքում առկա է կրոնական և ազգային տարաձայնություններ, այնտեղ նաև ձևավորվել է ինչպես պարսկական ազգայնականություն, այնպես էլ անջատողական շարժումներ, դրանց դեմը պետք է առնել»:
Այդ առնչությամբ Իրանում Թուրքիայի դեսպանը կանչվեց ԱԳՆ, որտեղ նրան ներկայացվեց իրանական կողմի բողոքը:

Politics 13:13 27/03/2017 Region
The Ministry of the Foreign Affairs of Iran has reacted to another anti-Iranian statement made by the Turkish authorities, Panorama.am reports citing Tasnim Iranian news agency.
As the Iranian source reports, the Deputy Prime Minister of Turkey has announced that a new flow of over three million refugees of other countries in Iran is moving from Iran to Turkey and from there to Europe.
Responding to the above-mentioned statement of the Turkish Deputy Prime Minister, as well as to the Turkish President Erdoğan's speech in Istanbul, Iran’s Foreign Ministry Spokesman Bahram Ghasemi in particular noted: “Turkish President Recep Tayyip Erdoğan continues making baseless statements against Iran. As for the refugees, Iran has been hosting millions of refugees from its neighboring countries for more than 30 years. Turkey should learn how Iran has treated refugees having never misused this humanitarian issue for special pre-planned political purposes against any country.”
To note, turning to the regular anti-Iranian statements made by Turkey’s President and Foreign Minister, Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif noted that “Turkey is an ungrateful neighbour.”
Earlier, during the visit paid to Bahrain, Turkish President Recep Tayyip Erdoğan touched upon the regional developments noting that religious and national differences are observed in Iraq. Iranian nationalism, as well as separatist movements have also been formed there which must be stopped.