Հասարակություն 16:36 21/04/2017 Աշխարհում
2017 թվականի դրությամբ` Բելգիայում 18 884 մարդ ոստիկանության տվյալների բազայում կասկածվում են ահաբեկիչների հետ կապեր ունենալու մեջ, ինչը 10 անգամ գերազանցում է 2010 թվականի ցուցանիշը:
«Ռիա նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է RTL հեռուստառադիոընկերությունը, վկայակոչելով Բելգիայի ՆԳ նախարարության տվյալները:
Նշված թվից ավելի քան 2,2 հազար մարդ դիտվում է որպես արմատականներ, որոնք պոտենցիալ կերպով պատրաստ են կատարելու ագրեսիայի գործողություններ:
Աղբյուրը գրում է, որ Բելգիայում 2016 թվականի մարտի 24-ից գործում է ահաբեկչական սպառնալիքի բարձր մակարդակ՝ հնարավոր չորսից երրորդը: Չորրորդ մակարդակը սահմանվել է մարտի 22-ին Բրյուսելի օդանավակայանում և մետրոյում իրականացված ահաբեկչական գործողությունների օրը, իսկ երկու օր անց իջեցվել է «երեք» նշագծին, որը ենթադրում է ահաբեկչության «հնարավոր և հավանական» վտանգ։

Право 18:34 21/04/2017 В мире
В Бельгии 18,884 тысячи человек фигурируют, по состоянию на 2017 год, в базе данных полиции о лицах, подозреваемых в связях с террористами, что в 10 раз превышает показатель 2010 года. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на данные МВД Бельгии.
Как передает издание, из указанного числа более 2,2 тысячи лиц рассматриваются в качестве личностей, подвергшихся радикализации и потенциально готовых к совершению актов агрессии.
В Бельгии с 24 марта 2016 года действует повышенный уровень террористической угрозы – третий из четырех возможных. Четвертый уровень был введен в день терактов в аэропорту и метро Брюсселя 22 марта, а спустя два дня был понижен до отметки «три», предполагающей «возможную и вероятную» опасность теракта.