Սպորտ 19:23 06/09/2017 Հայաստան
Այս օրերին մասնավոր այցով Հայաստանում էր խորհրդային ճանաչված աթլետ, հեռացատկի աշխարհի կրկնակի ռեկորդակիր, օլիմպիական խաղերի կրկնակի բրոնզե մեդալակիր, Եվրոպայի եռակի չեմպիոն Իգոր Տեր-Հովհաննիսյանը:
Լեգենդար մարզիկը եկել էր հեռացատկի Եվրոպայի ռեկորդակիր Ռոբերտ Էմմիյանի հրավերով, որի՝ 1987 թվականին Ծաղկաձորում սահմանած ռեկորդը (8 մ, 86 սմ), մինչև այժմ Եվրոպայում գերազանցված չէ: Աշխարհում այս արդյունքը դեռ չորրորդն է: Այս տարի Էմմիյանի ռեկորդային ցատկի 30-ամյակն է, և այդ կապակցությամբ մարզիկի հայրենիք Գյումրիում կայացավ նրա անվան միջազգային մրցաշար: Պատվավոր հյուր էր նաև Իգոր Տեր-Հովհաննիսյանը, որը հաջորդ տարի պատրաստվում է նշել 80-ամյակը:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Իգոր Տեր-Հովհաննիսյանն ասել է, որ Հայաստանի հետ իրեն վաղեմի հարաբերություններն են կապում: Նրա հայրը՝ պրոֆեսոր Արամ Տեր-Հովհաննիսյանը, մարզական մանկավարժության հիմնադիրներից է:
«1945 թվականին, երբ ես 7 տարեկան էի, մենք Երևան եկանք: Հայրս այստեղ էր աշխատում, Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի թեթև աթլետիկայի ամբիոնի վարիչն էր, ինչպես նաև հանրապետության հավաքականի գլխավոր մարզիչը: Ավելի ուշ Մոսկվա տեղափոխվեցինք, որտեղ հայրս շարունակեց գիտությամբ զբաղվել, իսկ ես սկսեցի մարզվել»,-պատմել է նա:
Աշխարհի ռեկորդներից մեկը (8 մ 31 սմ) Իգոր Տեր-Հովհաննիսյանը (Արամովիչ) սահմանել է 1962 թվականին Երևանում: Իսկ վեց տարի անց Լենինականում ցատկել է 8 մ 28 սմ (չորրորդ արդյունքը կարիերայի ընթացքում):
Լեգենդար մարզիկը լավագույն արդյունքը ցույց է տվել 1967 թվականին Մեքսիկայում (8 մ 35 սմ): Ի դեպ, 1967 թվականից Եվրոպայի ձմեռային ռեկորդը պատկանում էր հենց Տեր-Հովհաննիսյանին, որը 1986-ին Մոսկվայում գերազանցեց Ռոբերտ Էմմիյանը: Այնպես որ, աթլետիկայի այս մրցաձևում հայերն արդեն հիսուն տարի իրենց ձեռքում են պահում մայրցամաքի բարձրագույն նվաճումը:
«Հաջորդ տարի կլրանա 80-ամյակս: Ինձ շատ լավ եմ զգում: Աղջիկս՝ Մարիան, ևս հեռացատկով է զբաղվում, չնայած վերջերս ոլորել է ոտքը և առայժմ չի մարզվում: Հենց որ ցատկի 6 մ 50 սմ, կսկսի հանդես գալ Հայաստանի դրոշի ներքո»,- ժպիտով խոստացավ Տեր-Հովհաննիսյանը:

Спорт 20:16 06/09/2017 Армения
В эти дни в Армении с частным визитом находился знаменитый советский атлет, двукратный рекордсмен мира в прыжках в длину, двукратный бронзовый призёр Олимпийских игр, трехкратный чемпион Европы Игорь Тер-Ованесян. Об этом сообщает пресс-служба Национального Олимпийского комитета Армении (НОКА).
Легендарный спортсмен приехал в Армению по приглашению рекордсмена Европы по прыжкам в длину Роберта Эммияна, чей рекорд (8 м 86 см), установленный в 1987 году в Цахкадзоре, до сих пор в Европе остается не превзойденным. В мире этот результат пока остается четвертым. В этом году рекордному прыжку Р. Эммияна исполнилось 30 лет, и в связи с этим в Гюмри состоялся международный турнир его имени. Среди почетных гостей оказался и И. Тер-Ованесян, который в следующем году собирается отметить свое 80-летие.
В беседе с пресс-службой НОКА Игорь Тер-Ованесян рассказал, что с Арменией его связывают давние отношения. Его отец – профессор Арам Тер-Ованесян – является одним из основоположников спортивной педагогики.
«В 1945 году, когда мне было 7 лет, мы оказались в Ереване. Отец работал здесь, будучи заведующим кафедрой легкой атлетики Государственного института физической культуры и спорта Армении и главным тренером республиканской сборной. Позже мы переехали в Москву, где отец продолжил заниматься наукой, а я начал тренироваться», – вспоминает И. Тер-Ованесян.
Один из своих мировых рекордов (8 м 31 см) И. Тер-Ованесян установил в 1962 году в Ереване. А спустя 6 лет Тер-Ованесян прыгнул на 8 м 28 см в Ленинакане (четвертый результат за карьеру).
Свой лучший прыжок легендарный спортсмен совершил в 1967 году в Мексике (8 м 35 см). Отмечается также, что зимний рекорд Европы с 1967 года принадлежал именно И. Тер-Ованесяну. Эммиян превзошел его в 1986 году в Москве. Так что, в этой атлетической дисциплине армяне удерживают континентальное достижение уже ровно 50 лет.
«В следующем году мне исполнится 80 лет. Чувствую себя очень хорошо. Моя дочь Мария тоже прыгает в длину, хотя недавно подвернула ногу и сейчас пока не тренируется. Как только прыгнет 6 м 50 см, начнет выступать за Армению», – с улыбкой пообещал Тер-Ованесян.