Կրթություն, գիտություն 16:00 09/09/2017 Արցախ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր Մարտունու շրջանի Սոս գյուղում մասնակցել է նորակառույց դպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի  տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, նախագահը երախտագիտություն է հայտնել ամերիկահայ բարերար Ջերարդ Թրփանջյանին և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին ծրագրի իրականացման համար:
Երկրի ղեկավարը կարևորել է շրջաններում և գյուղական բնակավայրերում դպրոցական ցանցի ընդլայնումն ու արդիականացումը՝ այն համարելով կրթության և մտավոր ներուժի զարգացման առանցքային բաղադրամասերից մեկը:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, վարչապետի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, ներկայացուցիչներ Հայաստանից և սփյուռքից:

Society 17:32 09/09/2017 Armenia
Solemn ceremony of the opening of a newly-built school in the Sos village of the Martouni region Artsakh took place today attended by Artsakh Republic President Bako Sahakyan.
As the Information department of the Artsakh President’s Office reported, the President expressed gratitude to American philanthropist of Armenian origin Gerald Turpanjian and the Hayastan All-Armenian Fund for implementing the project.
The Head of the State stressed the importance of expanding and modernizing the school network in the regions and rural settlements, considering it among the key components of developing education and intellectual capacity.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Pargev Martirosyan, acting premier Arayik Haroutyunyan, executive director of the Hayastan All-Armenian Fund Ara Vardanyan, other officials, representatives from Armenia and the Diaspora partook at the event.