Մշակույթ 16:43 21/09/2017 Հայաստան
ՀՀ Անկախության տոնի առթիվ, երաժշտարվեստի զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի, երկարամյա նվիրումի, ինչպես նաև հայկական մշակույթն աշխարհում արժանավայել ներկայացնելու համար դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանն այսօր նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից պարգևատրվեց  «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշանով:
Աշխարհի տարբեր երկրներում 21 մրցանակի արժանացած դուդուկահարը լրագրողների հետ զրույցում ասաց. «Ինձ համար միշտ էլ ավելի կարևոր ու գնահատելի է Հայաստանում ստացած պարգևներս։ Շնորհավորում եմ բոլորիս անկախության տոնը, անկախությունն ամենալավ բանն է։ Ամենակարևորը թող խաղաղություն լինի, կյանքներդ երկար լինի»։
Երաժշտարվեստի բնագավառում ներդրած նշանակալի ավանդի համար կոմպոզիտոր Մարտին Վարդազարյանը ևս պարգևատրվեց «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշանով:
«Սա լավ ստեղծագործական խթան է, սա վերաբերմունք է ոչ միայն անձին, այլ բնագավառին, որտեղ որ աշխատում ես, ստեղծագործում ես»,- ասաց կոմպոզիտորը։
Նշենք, որ այսօր նախագահի հրամանագրերով Պատվո շքանշանով պարգևատրվեց կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանը, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշանով՝ Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Հովհաննես Չեքիջյանը, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշանով՝ դերասան Ռաֆայել Քոթանջյանը։

Culture 18:59 21/09/2017 Armenia
On the 26th anniversary of independence of the Republic of Armenia, President Serzh Sargsyan bestowed the 1st Degree Medal for Services to Homeland upon renowned Armenian duduk player Djivan Gasparyan for his valuable contribution to the development of the music field, long-term dedication, as well as a worthy presentation of the Armenian culture in the world.
“I have always attached special value to the awards received in my fatherland. I congratulate us all on the Independence Day. Independence is the best thing ever,” Mr. Gasparyan, who has received 21 awards from different countries worldwide, told the reporters on Thursday.
Armenian composer Martin Vardazaryan was also awarded with the 1st Degree Medal for Services to Homeland for his considerable contribution to the field of music.
To note, upon another decree by President Sargsyan, composer Robert Amirkhanyan was granted the Order of Honor. The president also signed decrees, awarding artistic director and chief conductor of the Armenian State Academic Choir, Hovhannes Chekijian and actor Rafael Kotanjyan with the 1st Degree Medal for Services to Homeland.