Քաղաքական 16:22 26/09/2017 Հայաստան
«Իմ առաջին այցը Հայաստան ինձ հնարավորություն կտա նշանավորելու Միացյալ Թագավորության աջակցությունը Հայաստանին՝ որպես ժողովրդավարական, կայուն և բարեկեցիկ երկիր կայացման ճանապարհին»,- Երևանում Բրիտանական դեսպանության մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ այս մասին նշել է ՄԹ Եվրոպայի և Ամերիկաների հարցով նախարար Ալան Դանքնը՝ Հայաստան կատարելիք այցին ընդառաջ։
Նրա խոսքով՝ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը հաջորդած 25 տարիների ընթացքում համագործակցությունը զարգացել է մի շարք ոլորտներում, ներառյալ՝ քաղաքական, առևտրային, կրթական և մշակութային:
«Մենք վստահ ենք, որ մեր համագործակցությունն էլ ավելի խորացնելու հնարավորություններ կան: ՀՀ Նախագահ Սարգսյանի, վարչապետ Կարապետյանի, Արտաքին գործերի նախարար Նալբանդյանի և Հայաստանի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ ծրագրված հանդիպումների ընթացքում ես կներկայացնեմ ՄԹ-ի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Հայաստանի՝ ժողովրդավարության, լավ կառավարման և մարդու իրավունքների խթանմանն ուղղված ջանքերին և ուսումնասիրելու երկու երկրների միջև առևտրի խթանման ուղիները»,- նշել է նա։
Աղբյուրը գրում է, որ սեպտեմբերի 26-ից 28-ը Հայաստան կատարելիք իր առաջին այցի ընթացքում Ալան Դանքնը կկարևորի Միացյալ Թագավորության և Հայաստանի միջև համագործակցությունը՝ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների ծրագրի շրջանակներում:

Politics 17:48 26/09/2017
UK Minister of State for Europe and the Americas Sir Alan Duncan visit to Armenia on 26-28 September, the British Embassy to Armenia reported in a release, adding the minister is set to meet President Sargsyan, Prime Minister Karapetyan, Speaker of the National Assembly Babloyan, Minister of Foreign Affairs Nalbandian and other senior officials.
The release goes on saying the UK has been supporting the Government's reform programme, including helping the National Assembly prepare for its greater oversight powers, supporting the Ministry of Justice implement an anti-corruption strategy and working with the Ministry of Defence to embed European Human Rights standards in the Armenian Armed Forces.
In a speech to the National Assembly of Armenia, the Minister will champion the important role of parliament in a democracy, and in turn the role of parliamentarians in representing the people who elect them.
Ahead of his visit, the Minister of Europe and the Americas, Sir Alan Duncan, said:
“My first visit to Armenia is an opportunity for me to celebrate the UK’s support to Armenia in its consolidation as a democratic, resilient and prosperous country. Over the 25 years since we established diplomatic relations, cooperation has flourished across a range of spheres – including political, commercial, educational and cultural.
We believe there are further opportunities to deepen our cooperation. I look forward to meeting President Sargsyan, Prime Minister Karapetyan, Foreign Minister Nalbandian and other high level officials in Armenia. I will outline the UK’s readiness to support Armenia’s efforts to embed democracy, good governance and human rights and explore ways to boost trade between our two countries.”