Տնտեսություն 15:18 26/09/2017 Հայաստան
Գյուղտեխնիկայի արտադրություն իրականացնող աշխարհում առաջատար «CLAAS» ընկերության ներկայացուցիչները Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարին հայտնել են, որ հետաքրքրված են «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու ընձեռած հնարավորություններով։
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության փոխանցմամբ, նախարար Սուրեն Կարայանը գործարարներին ներկայացրել է, թե ինչ արտոնություններ և հնարավորություններ են բացվելու Ազատ տնտեսական գոտում գործող տնտեսվարողների համար։
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը տեղեկացրել է նաև «Մեղրի» և «Արաս» ԱՏԳ-ների միջև համագործակցության հեռանկարի վերաբերյալ։
«CLAAS»-ի ներկայացուցիչները նախարարի հետ քննարկել են նաև հայաստանյան շուկայում ընկերության ներկայության և գործունեության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր։

CLASS company interested in operations at Meghri Free Economic Zone
CLASS company, which is specialized in producing agricultural machinery, shows interest toward the operation at Meghri Free Economic Zone at Armenia’s southern Syunik Province, in the area bordering the Islamic Republic of Iran.
As the ministry of economic development and investments reports, the representatives of the company held meeting with Economic Development Minister Suren Karayan and noted the opportunities provided by the free economic zone.
According to the release, Minister Karayan presented the benefits and prospects for economic entities working in the free economic zone. The cooperation perspective between Meghri Free Economic Zone and Iranian Aras Free Trade Zone were pointed out by the minister.
The representatives of the company discussed next issues related to the presence and expansion of the company in the Armenian market.