Քաղաքական 18:48 13/10/2017 Հայաստան
Այսօր պաշտպանության նախարարության «Բաղրամյան» զորավարժարանում անցկացվեց ՀԱՊԿ հավաքական ուժերի ու հայ-ռուսական միացյալ զորախմբի մասնակցությամբ «Փոխգործակցություն 2017» զորավարժությունների ավարտական` կրակային փուլը:
Խաղարկվել է  մի քանի սցենար:
«Փոխգործակցություն-2017» զորավարժությանը ներգրավված է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ավելի քան 2500 զինծառայող, շուրջ 500 միավոր սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա, այդ թվում` 25 ավիացիոն միջոցներ և թռչող սարքեր:
«Հայաստանի տարածքում անցկացված «Փոխգործակցություն-2017» զորավարժությունների ընթացքում դրված նպատակներն իրականացվել են, կազմակերպված համագործակցություն էր զինված ուժերի, ոստիկանության աշխատակիցների միջև»,- ասաց ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ գեներալ-գնդապես Անատոլի Սիդորովը:
Նրա խոսքով՝ դրված նպատակն իրագործվել է և հիմա նոր փուլ է լինելու ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի մասնակցությամբ. «Զորավարժությունների արդյունքներով մենք կվերլուծենք բոլոր թերությունները և կարծում եմ՝ կընդունվեն որոշումներ, որպեսզի ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգը ավելի արդյունավետ լինի»։
Զորավարժություններին հետևած պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը շատ գոհ է արդյունքներից, բարձր է գնահատում, կարևորում՝ նման զորավարժություններն անձնակազմերի՝ միմյանց հետ, երկրի պատմության ու մշակույթի հետ ծանոթացնելու առումով:
«ՀԱՊԿ շրջանակում փոխգործակցությունը ուղղակիորեն բխում է ոչ միայն մեր միջազգային պարտավորություններից, այլև՝ մեր անվտանգային խնդիրներից ու շահերից»,-ասաց նա:
Նախարարը նաև հավաստիացրեց, որ Հայաստանը շարունակելու է ՀԱՊԿ շրջանակում փոխգործակցությունը:
«Այն Հայաստանի անվտանգության համակարգի կարևորագույն բաղադրիչներից է, և մենք միշտ հանդես ենք եկել որպես այդ փոխգործակցությունն առաջ մղող և դրա մեջ լրացուցիչ բովանդակություն ներբերող պետություն», - նշեց Վիգեն Սարգսյանը:
Միջոցառման ավարտին՝ հանդիսավոր երթից հետո, հուշամեդալներ, պատվոգրեր ու նվերներ հանձնվեցին վարժանքի մի շարք մասնակիցների:

Политика 20:00 13/10/2017 Армения
Заключительный этап совместного учения «Взаимодействие-2017» с контингентами Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ и частью сил Объединенной группировки войск (сил) Вооруженных Сил Республики Армения и Вооруженных Сил Российской Федерации прошел на полигонах Вооруженных Сил Республики Армения.
В завершающем этапе активной фазы приняли участие министр обороны Армении Виген Саркисян, начальники генеральных штабов Республики Армения, Республики Беларусь и Республики Казахстан, начальник Объединенного штаба ОДКБ.
В проводимых на территории Армении учениях участвовали представители всех государств – членов ОДКБ (Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации и Республики Таджикистан) – более 2500 человек, задействовано было около 500 единиц вооружения и военной техники, в том числе 25 летательных аппаратов.
«Поставленные на учениях «Взаимодействие-2017» в Армении цели выполнены», – сказал начальник Объединенного штаба ОДКБ генерал-полковник Анатолий Сидоров.
По его словам, сейчас начинается новый этап с участием миротворческих сил ОДКБ. «Мы проанализируем все упущения, и, думаю, будут приняты решения для повышения эффективности системы коллективной безопасности ОДКБ», – отметил он.
Министр обороны Армении Виген Саркисян в свою очередь отметил, что он очень доволен результатами учений «Взаимодействие-2017». При этом Виген Саркисян указал на важность проведения подобных учений с точки зрения ознакомления личных составов друг с другом, историей и культурой страны.
«Взаимодействие в рамках ОДКБ прямо исходит не только из наших международных обязательств, но и из интересов нашей безопасности», – заявил В.Саркисян, заверив: Армения продолжит взаимодействие в рамках ОДКБ.
«Это один из важнейших компонентов системы безопасности Армении, и мы всегда выступали за продвижение этого взаимодействия», – подчеркнул министр.