Քաղաքական 15:12 20/10/2017 Հայաստան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Դանիայի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռուբեն Մադսենը (նստավայրը՝ Կիև): Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը։
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ հայ-դանիական հարաբերությունների զարգացման նպատակով դեսպան Մադսենն ի սպաս կդնի մասնագիտական կարողություններն ու հարուստ փորձը և մեծ դերակատարում կունենա երկկողմ կապերի աշխուժացման գործում:
Զրուցակիցները երկուստեք նշել են, որ Հայաստանի և Դանիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարում դեռևս չի կարելի վստահորեն պնդել, որ ամբողջությամբ օգտագործվել է երկու երկրների միջև հարաբերությունների և տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման մեծ ներուժը՝ չնայած վերջին շրջանում միջպետական հարաբերություններում արձանագրված որոշակի աշխուժությանը:
Դեսպան Մադսենը, նշելով, որ հայ-դանիական հարաբերությունները շատ ավելի վաղ են ձևավորվել, ընդգծել է, որ պատմականորեն ձևավորված այդ հարաբերությունները երկուստեք պարտավորեցնում են ավելի մեծ ուշադրությամբ և հոգատարությամբ վերաբերվել երկկողմ կապերի ամրապնդմանը: Դեսպանը վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման ժամանակահատվածում ջանք ու եռանդ չի խնայի Հայաստանի և Դանիայի միջև կապերի սերտացման և խորացման գործում իր ներդրումն ունենալու համար:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարին, բրյուսելյան առաջիկա գագաթնաժողովին, որի շրջանակներում նախատեսվում է ստորագրել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:
Դեսպան Ռուբեն Մադսենը նշել է, որ ԵՄ-ում Դանիան հանդես է գալիս Միության հարևանների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ հարաբերությունների սերտացման օգտին:
Հանրապետության Նախագահը երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման գործում կարևորել է նաև միջխորհրդարանական դիվանագիտության դերը:
Նախագահ Սարգսյանը և դեսպան Մադսենը հանդիպման ժամանակ մտքեր են փոխանակել ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:

Политика 15:36 20/10/2017 Армения
Президенту Армении Сержу Саргсяну сегодня, 20 октября, свои верительные грамоты вручил новоназначенный посол Королевства Дании в РА Рубен Медсен (резиденция в Киеве). Подробности представляет пресс-служба главы армянского государства.
Президент Саргсян поздравил посла со вступлением в должность, выразив надежду, что посол Рубен Медсен поставит свои профессиональные возможности и богатый опыт на службу развития армяно-датских отношений  и сыграет большую роль в деле активизации двусторонних связей.
Собеседники обоюдно отметили, что на 25-м году установления дипломатических отношений между Арменией и Данией все еще нельзя утверждать, что полностью реализован большой потенциал, существующий для развития отношений между странами и сотрудничества в различных сферах, несмотря на зарегистрированную в последний период определенную активность в межгосударственных отношениях.
Посол, отметив, что армяно-датские отношения сформировались гораздо раньше, подчеркнул, что исторически сформировавшиеся эти отношения обязывают стороны с большей внимательностью и заботой относиться к укреплению двусторонних связей. Посол заверил, что за время своего пребывания в этой должности не пожалеет усилий и энергии, чтобы внести свой вклад в укрепление и углубление связей между Арменией и Данией.
В ходе встречи собеседники коснулись также перспектив развития отношений Армения-ЕС, предстоящего саммита в Брюсселе, в рамках которого планируется подписать Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
Посол отметил, что в ЕС Дания выступает за сближение отношений Евросоюза с соседями, в том числе и с Арменией.
Президент Саргсян в деле развития отношений двух стран отметил также важность роли парламентской дипломатии.
Президент и посол в ходе встречи обменялись мнениями касательно процесса урегулирования карабахской проблемы.