Հասարակություն 14:17 28/10/2017 Հայաստան
«Երիտասարդ նկարիչների ծրագրերն իրականացնելու համար ֆինանսավորման խնդիր կա: Մեծ պոտենցիալ ունենալով հանդերձ՝ շատ ծրագրեր մնում են առանց իրականացվել»,-լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց մուլտիպլիկատոր Դավիթ Սահակյանցը:
Հենց գումար չլինելու պատճառով է, որ Վրթանես Փափազյանի «Կլոր աստվածներ» հեքիաթի հիման վրա նկարահանովող ֆիլմը չի ներկայացվում հանդիսատեսի դատին:
Հիշեցնենք՝ հոկտեմբերի 28-ը Անիմացիայի միջազգային օրն է:
Խոսելով  «Ռոբերտ Սահակյանց Փրոդաքշն» անիմացիոն ստուդիայի աշխատանքների մասին՝ ասաց, որ պատրաստում են լիամետրաժ մուլտֆիլմեր, կարճամետրաժ ֆիլմերն ապագա չունեն:
Այս պահին աշխատում են Վարազդատ արքայի մասին պատմող ֆիլմի վրա, աշխատանքները մեկնարկել են երեք տարի առաջ, երկու տարի էլ կշարունակվեն:
«Ամբողջ աշխարհին ցանկանում ենք հիշեցնել օլիմպիական արքայի մասին»,-ասաց Սահակյանցը:
Նրա խոսքով, մուլտֆիլմերի պատրաստաման ընթացքը երկար է տևում, խուսափում են գովազդներից, հովանավորներ էլ դժվարությամբ են գտնում:

Культура 14:36 28/10/2017 Армения
Имеется проблема в плане финансирования программ молодых художников. Несмотря на большой потенциал, многие программы не реализуются. Об этом заявил сегодня на встрече с журналистами мультипликатор Давид Саакянц.
Так, из-за отсутствия финансирования снимаемый по мотивам сказки Вртанеса Папазяна «Круглые боги» фильм не представляется на суд зрителей.
Отметим, ежегодно 28 октября отмечается Международный день анимации (International Animation Day).
Коснувшись деятельности анимационной студии «Роберт Саакянц продакшн», Давид Саакянц указал, что снимаются полнометражные мультфильмы, у короткометражек нет будущего.
На данный момент проводится работа над фильмом, повествующем об армянском царе Вараздате и его победе на Олимпийских играх в IV веке. Работы стартовали 3 года назад и продлятся еще 2 года.