Առողջություն 11:43 06/11/2017 Հայաստան
«2018 թվականի բյուջեի նախագծով նախատեսվում է Առողջապահության նախարարությանը տրամադրել 80.1 մլրդ դրամ»,- այս մասին այսօր խորհրդարանում «ՀՀ  2018թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտնեց ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ այն 2017-ի ցուցանիշից պակաս է շուրջ 5.8 մլրդ դրամով։
«Ծառուկյան» դաշինքի պատգամավոր Մարինա Մարգարյանը Ֆինանսների փոխնախարար Ատոմ Ջանջուղազյանից հետաքրքրվեց՝ ի՞նչ տրամաբանությամբ է որոշվել առողջապահության բյուջետային հատկացումները կրճատել։
«Այն տրամաբանությունը, որը բյուջեի նախագծում առկա է 2018-ի համար, ամբողջությամբ բխում է միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրից։ Իսկ տրամաբանությունը հետևյալն է՝ 2017-ին ունեցել ենք ինչ-որ մի վիճակ, որը պայմանավորված է եղել մեր ստանձնած պարտավորություններով, որովհետև օրենսդրությունն արդեն իսկ սահմանել է, թե ինչպիսի պարտավորություններ ունի Կառավարությունը հանրության հանդեպ, և այդ տրամաբանությունն արտացոլված է եղել 2017 թվ-ի բյուջեի մասին օրենքում»։
ԱԺ առողջապահության և սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանն արձագանքեց՝ նշելով. «Մենք այնքան խնդիրներ ունենք այս համակարգում լուծելու, որ այստեղից 5.8 մլրդ ծախս կրճատելը, կարծում եմ, հիմնավորված չէ, գոնե տրամաբանորեն»։
Ջանջուղազյանը Հակոբյանին վստահեցրեց, որ չեն գտնի որևէ բնագավառ, ոտեղ իրենց կարիքը համապատասխանում է բյուջեում ներառված չափաքանակներին. «Կարիքն անհամեմատ ավելի մեծ է, աճի տեմպն անհամեմատ ավելին է, քան այն հնարավորությունները, որոնք հասցվում են այդ կարիքները բավարարելու համար»։

Экономика 12:11 06/11/2017 Армения
Проектом госбюджета на 2018 год, министерству здравоохранения Армении предусматривается предоставить 80.1 млрд. драмов. Об этом заявил сегодня первый заместитель министра финансов РА Атом Джанджугазян в ходе предварительного обсуждения в парламенте Армении проекта закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2018 год».
По его словам, данный показатель уступает показателю 2017 года на 5,8 млрд драмов.
Депутат Национального Собрания Армении от оппозиционной фракции «Царукян» Марина Маркарян спросила заместителя министра, по какой логике решено сократить бюджетные ассигнования Минздраву РА.
«Все, что заложено в проект госбюджета РА на 2018 год, исходит из программы среднесрочных расходов», – отметил он.
Между тем, председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по здравоохранению и социальным вопросам Акоп Акрпян сказал: «В этой сфере есть столько проблем, требующих решения, что сокращение бюджета на 5,8 млрд., полагаю, необоснованно, по крайней мере, логически».
«В любой сфере потребностей несравненно больше, нежели возможностей, предусмотренных для их удовлетворения проектом госбюджета», – подчеркнул А.Джанджугазян.