Տնտեսություն 10:50 11/11/2017 Հայաստան
«Սիրիահայերն Արցախում պտղաբուծության մեջ հեղափոխական քայլերի են գնում: Ձիթապտուղ, պոմելոն, մանդարին, կիվի...»,-գրում է Արցախի նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը:
Artsakhtimes-ը մանրամասնում է, որ Բերքաձորի տարածքում Ասմարյան եղբայրների կողմից մշակվում են բուսատեսակներ, որոնք պետք է խմբագրեն ոչ միայն այգեգործության վերաբերյալ բոլոր չափանիշները, այլև այդ ոլորտում Արցախի ունեցած հնարավորությունների մասին մեր պատկերացումները:
Ձիթապտուղն ու պոմելոն, մանդարինն ու կիվին իրենց լիիրավ բնակիչներ են զգում արցախյան հողում:
«Հայաստանի բոլոր շրջաններում շրջեցի, բայց հարմար տեղ ճիշտն ասած չտեսա, ընկերներս ինձ քաջալարեցին Ղարաբաղ գնալ, բայց ես չէի պատկերացնում, որ այստեղ կարող եմ գտնել իմ երազը»,-ասում է Ասմարյանը:
Նրանք նախատեսում են Արցախում նաև կակտուս աճեցնել բուժական ու կոսմետիկ նշանակության համար: Հետաքրքրվողներ կան:

Economy 13:45 11/11/2017 Armenia
Syrian Armenians are taking revolutionary steps in horticulture sector in Artsakh (Nagorno-Karabakh), Tigran Abrahamyan, an adviser to the Artsakh President, said in a Facebook post, adding they are growing olives, pomelos, tangerines and kiwi in the country.
As Artsakhtimes reports, plants are cultivated in the territory of Berkadzor by Syrian Armenian Asmaryan brothers, that “must not only edit the standards of gardening, but also our understanding of the possibilities Artsakh has in that field.”
Olives and pomelos, tangerines and kiwi feel like permanent residents of the Artsakhian land.
“I toured all the regions across Armenia, however, to tell the truth, I did not spot a proper place. My friends encouraged me to visit Artsakh, but I did not image I could find my dream here,” noted one of the Asmaryan brothers.