Քաղաքական 16:31 14/11/2017 Հայաստան
«Դուք հավատու՞մ եք, որ բերենք ԱԺ-ում ընտրենք ԿԲ ղեկավարությանը, դրանից անկախությունը շահելու է». Մելքումյան
Այսօր խորհրդարանում «ՀՀ  Կենտրոնական բանկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանից հետաքրքրվեց, թե գնաճի ի՞նչ սպասվող միտումներ կան:
«Այս պահին գնաճը կազմում է 1,2 տոկոս՝ նախորդ տարվա համեմատ»,- հայտենց ԿԲ նախագահը։
Անդրադառնալով որոշ ապրանքների թանկացմանը, մասնավորապես՝ կարագի և մսամթերքի մասով համապատասխան մարմինները պարզաբանում տվել են։
Ջավադյանի խոսքով՝ մի շարք այլ ապրանքների մասով էլ նվազումներ կան, հիմանականում՝ բանջարեղեն, միրգ և ծառայությունների։
Ինչ վերաբերում է Փաշինյանի այն հարցին, թե հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնող ԵԱՏՄ մաքսային օրենսգիրքն ի՞նչ ազդեցություն կունենա գնաճի վրա, ԿԲ նախագահը պատասխանեց. «Մեն հաշվարկներն արել ենք,  ընդհանուր առմամբ դրա ազդեցությունը գնաճի վրա մեկ տոկոսից պակաս է։ Դրանից մասին գրավոր կուղարկեմ ձեզ»։
Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Արման Սաղաթելյանն էլ Ջավադյանից հետաքրքրվեց, թե օրենքի նախագծով ներկայացվող փոփոխություններով, որքանո՞վ է շարունակվում պահպանվել ԿԲ անկախության սկզբունքը։
«Կենտրոնական բանկի անկախությունը կaրոևրոագույն գործոններից մեկն է երկրի տնտեսության զարգացման համար։ Նոր Սահմանադրության մեջ ներմուծվեն են մի քանի նոր հասկացություններ, օրինակ՝ ԿԲ աշխատակիցները չեն կարող լինել որևէ կուսակցության անդամ, նախինում դա վերաբերում էր միայն ղեկավար մարմիններին, մյուսը՝ ԿԲ ղեկավար կազմի թեկնածուները սրանից հետո գեներացվելու են ԱԺ-ում»,- պատասխանեց ԿԲ նախագահը։
ԱԺ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանն էլ հարցրեց. «Դուք հավատու՞մ եք, որ բերենք ԱԺ-ում ընտրենք ԿԲ ղեկավարությանը, դրանից անկախությունը էապես շահելու է։ Բովանդակորեն, ես անձամբ չեմ հավատում, որ դրանից ԿԲ անկախությունն ավելանալու է»։
Ի պատասխան Ջավադյանն ասաց, որ մինչև հիմա էլ ԿԲ-ն անկախ է եղել, բայց որոշակի խնդիրներ կան լուծելու, որոնց մասին ես պատրաստ եմ կիսվել։

Экономика 17:41 14/11/2017 Армения
Глава Центробанка А. Джавадян: Воздействие Таможенного кодекса ЕАЭС на инфляцию в Армении составит менее 1%
В ходе сегодняшнего обсуждения проекта закона о внесении дополнений и изменений в Закон РА «О Центральном банке Армении» депутат Национального Собрания РА от оппозиционной фракции «Елк» («Выход») Никол Пашинян поинтересовался у председателя ЦБ РА Артура Джавадяна об ожидаемом уровне инфляции.
«На данный момент инфляция составляет 1,2%, это в сравнении с прошлым годом», – заявил А. Джавадян.
Обратившись к подорожанию некоторых товаров, председатель ЦБ Армении отметил, что соответствующими органами были даны разъяснения в частности, по части повышения цен на масло и мясную продукцию.
По словам А. Джавадяна, по части ряда других продуктов наблюдается снижение цен, к примеру, на овощи, фрукты, а также на некоторые виды услуг.
На вопрос Н. Пашиняна, как повлияет на инфляцию вступающий в силу 1 января 2018 году Таможенный кодекс Евразийского экономического союза (ЕАЭС), председатель ЦБ Армении ответил: «Мы провели расчеты, в целом воздействие кодекса ЕАЭС на инфляцию составит менее 1%. В письменном виде отправлю вам эти расчеты».
В свою очередь депутат парламента от фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) Арман Сагателян поинтересовался у А. Джавадяна, насколько сохранится принцип независимости Центрального банка согласно предлагаемым данным законопроектом изменениям.
В ответ председатель ЦБ сказал: «Независимость Центрального банка является важнейшим фактором в деле развития экономики страны. В новую Конституцию были внедрены несколько новых понятий, к примеру – сотрудники ЦБ не могут быть членами партий, отмечу, что в прошлом это относилось только к руководству ЦБ. Во-вторых, кандидаты на руководящие должности ЦБ, согласно новым изменениям, будут избираться в Национальном Собрании Армении».
Вице-спикер НС РА Микаел Мелкумян спросил у А. Джавадяна, верит ли он сам, что выбирая в парламенте кандидатов на руководящие должности ЦБ, независимость данного органа существенным образом увеличится.
В ответ на это А. Джавадян отметил, что до сих пор ЦБ всегда был независимым органом, однако существуют некоторые проблемы, о которых председатель Центрального банка готов говорить.