Հասարակություն 17:08 14/11/2017 Հայաստան
«Առաջարկում ենք ևս երեք տարով երկարաձգել սահմանամերձ և հրետակոծված 25 համայնքում ընդգրկված 37 բնակավայրերի աջակցության ծրագիրը»,- այս մասին խորհրդարանում «Սահմանամերձ համայնքների սոցիալական աջակցության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրինագծի առաջին ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ հայտարարեց հիմնական զեկուցող, ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանը։
Նա մանրամասնեց, որ նախատեսվում են սոցիալական օժանդակությամբ նախատեսվում է հաշվարկային տարում գումարային մինչև 360 խմ ծախսված բնական գազի սակագնի 50 տոկոսի չափով փոխհատուցում, մինչև 1440 կՎտ/ժ ծախսված էլեկտրաէներգիայի սակագնի 50 տոկոսի, բնական գազի սպառող չհանդիսացող, սակայն էլեկտրաէներգիայի սպառող համարվող ընտանիքների համար տրամադրվում է տարեկան մինչև 180 խմ  բնական գազի քանակության արժեքին համապատասխան լրացուցիչ գումարի չափով էլեկտրաէներգիայի սակագնի փոխհատուցում:
Հիմնական զեկուցողին հարց ուղղեց «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը. «Երեք տարի է այս օրենքը գործում է, դուք կարող եք ասել այս ընթացքում նշված օրենքի շահառու բնակավայրերում բնակչության թիվը ավելացե՞լ է, թե՞ պակասել»։
Փոխնախարարը պատասխանեց, որ իրենց հաշվարկները ցույց են տալիս` բաժանորդների թվով փոփոխություններ չկան, կամ եթե կան` էական չեն: «Իհարկե, բաժանորդները միշտ չէ, որ համընկնում են բնակչության թվի հետ, բայց ծավալների առումով էական շեղումներ չկան: Գումարը ծախսում ենք այնքան, որքան սահմանվել է, բայց տենդենցը կայուն է, տրամադրված գումարը 98 տոկոսի չափ ծախսվում է»։

Политика 19:04 14/11/2017 Армения
Правительство Армении предлагает продлить программу содействия 37 населенным пунктам, входящим в 25 приграничных общин РА, еще на 3 года. Об этом заявил первый заместитель министра территориального управления и развития Армении Ваче Тертерян, представляя на обсуждение в первом чтении законопроект о внесении изменений в закон РА «О социальном содействии приграничным общинам».
Срок действия закона Республики Армения «О социальном содействии приграничным общинам», который истекает 1 января 2018 года, предлагается продлить  до 2021 года.
В рамках программы социального содействия в расчетном году жители приграничных населенных пунктов получают ряд льгот, в частности 50-процентные компенсации на потребляемый газ (при потреблении до 360 куб. м. в год) и электроэнергию (до 1440 кВт/ч), субсидию в 50% на оросительную воду.
Руководитель оппозиционной фракции Национального Собрания Армении «Выход» («Елк») Никол Пашинян спросил Тертеряна, какой эффект оказало действие данного закона на численности населения приграничных общин.
Заместитель министра в ответ заявил, что расчеты показывают, что число абонентов в этих регионах осталось неизменным либо существенно не изменилось.
«Конечно, количество абонентов не всегда совпадает с численностью населения. Однако потребляемые жителями объемы газа и электроэнергии также не претерпели существенных изменений», – уточнил он.