Քաղաքական 11:30 15/11/2017 Հայաստան
Medium.com կայքում տեղադրված Լուիզա Նոյի երկու հոդվածները բացահայտում են, որ Ռոն Թորոսյանը պայմանագիր է կնքել, որպեսզի ներկայացնի Թուրքիան որպես նրա PR գործակալ: Թորոսյանը Նյու Յորքի 5W հանրային կապերի ընկերության նախագահն է:
Արդարադատության նախարարության արձանագրությունները ցույց են տալիս, որ Թորոսյանը պայմանագիրը կնքել է 2017 թ. մայիսի 25-ին: Նրա ընկերությունը կստանա լրացուցիչ 60 հազար դոլար 2017 թ. մայիսի 16-ից նոյեմբերի 16-ը ընկած ժամանակահատվածի համար, որն ավտոմատ կերպով կթարմացվի հաջորդ վեց ամսվա համար: Այս վճարը կավելացվի այն գումարին, որը նշված է 2016 թ. օգոստոսի 10-ին կնքված պայմանագրում:
Հատկանշական է, որ Թորոսյանը Թուրքիայի հետ պայմանագիր է կնքել ինը օր անց այն դեպքերից հետո, երբ նախագահ Էրդողանը դիտում էր, թե ինչպես են իր թիկնապահները ծեծում մի խումբ ցուցարարների Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանի նստավայրի դիմաց: Ցուցարարների ծեծից երեք օր անց Թորոսյանը հոդված է հրապարակել «Ալգեմայներ»-ում՝«Արտաքսեք արմատական իսլամիստ քարոզչին [Գյուլենին] և պաշտպանեք ամերիկյան շահերը» վերնագրով:
Հետաքրքիր է, որ Լուիզա Նոյը բացահայտել էր, որ 2017 թ. փետրվարի 17-ին Թորոսյանը մեկ այլ հոդված էր գրել «Նյուզմաքս»-ում ՝ քննադատելով Մայքլ Ֆլինի հրաժարականի վերաբերյալ լրատվամիջոցների լուսաբանումը: Զավեշտալի է, որ Թորոսյանը, «Նյուզմաքս»-ում 2015 թ. մայիսի 20-ին հրապարակված իր նախկին հոդվածում, քննադատելով Levick Communications PR ընկերության աշխատանքը Քաթարի դեսպանատան համար, հայտարարել էր. «Կան մարդիկ, որոնք նորմալ են համարում PR անել բռնակալների և ահաբեկիչների համար: Այնուամենայնիվ, տողերիս հեղինակը [Թորոսյան] համամիտ է աշխարհի խոշորագույն PR ընկերության սեփականատեր Ռիչարդ Էդելմանի հետ, որն ասում է. «PR-ը նման չէ օրենքին՝ ոչ բոլորն են արժանի ներկայացման»: Հակասելով ինքն իրեն՝ Թորոսյանը զբաղված է Թուրքիայի բռնապետ Էրդողանի շահերը պաշտպանելու եrկերեսային գործողությամբ...
Բացի այդ, Թորոսյանը 2017 թ. հունվարի 27-ին գրել է Observer-ում, որի հրատարակիչը նախագահ Թրամփի փեսան է՝ Ջարեդ Քուշները, քննադատելով այն PR ընկերություններին, որոնք «արդարացնում են ճնշող վարչակարգերին»: Նա եզրակացրել է՝  «բռնակալները և ահաբեկիչները արժանի չեն PR աջակցության»:
Ես երկու անգամ զանգահարեցի Թորոսյանի գրասենյակ, և ամեն անգամ աշխատակիցը վստահեցրեց ինձ, որ նա կպատասխանի իմ զանգին: Իսկ պատասխան այդպես էլ չեղավ: Լուիզա Նոյը նույն ճակատագրին էր արժանացել, երբ փորձել էր կապվել Թորոսյանի հետ: Երբ նա Թվիթերում Թորոսյանին գրել էր Թուրքիայի և Թրամփի հետ ունեցած կապերի մասին, նա պատասխանել էր՝ «Ես եմ սպանել Քենեդուն... Իմ նախկին կինը ռուս է... Ես նույնիսկ ձկնկիթ եմ կերել այս շաբաթ...»: Թորոսյանը ոչ միայն անկիրթ է հեռախոսային հաղորդագրություններին պատասխանելու հարցում, այլև, ըստ տեղեկությունների, վատ է վերաբերվում իր աշխատակիցներին և ուրիշներին: «Նյու Յորք թայմս»-ը նրան նկարագրում է որպես «անզուսպ և բացահայտ ագրեսիվ»: Նաև ըստ Լուիզա Նոյի հաղորդման՝ նա գործարար կապեր ունի ստվերում գործող հրեա և ռուս օլիգարխների հետ: Թեև Թորոսյանը հայկական ազգանուն ունի, սակայն ես չեմ կարող հաստատել, որ նրա ծնողներից մեկը կամ երկուսը հայ են, կամ որևէ մեկը հայ է...
Ռոն Թորոսյանը, ըստ նրա «Լինկեդին»-ի պրոֆիլի, նաև «JetSmarter-ի գործընկեր է, մարկետինգի գծով պատասխանատու և խորհրդի անդամ»: JetSmarter-ը վիճահարույց ընկերություն է, ներկայացվում է որպես «uber ինքնաթիռների համար»: JetSmarter-ի գործադիր տնօրենը Սերգեյ Պետրոսովն է` Վաչագան Պետրոսովի որդին, որը հաստատ հայկական անուն ունի:
Հիմնական պատճառը, որ ես հետաքրքրվեցի Ռոն Թորոսյանի՝ Թուրքիայի համար որպես PR գործակալ աշխատելու համար այն էր, որ նման իրավիճակում հայտնվել էր նաև Բարրի Զորթյանը, որը 1980 թ. հոկտեմբերից մինչև 1984 թ. փետրվարն աշխատել էր Թուրքիայի կողմից վարձված Gray&Co լոբբիստական ընկերությունում։ Զորթյանը «Ամերիկայի ձայն»-ի և «Թայմ»-ի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյան էր։ 1968-69 թթ. նա ԱՄՆ գլխավոր ներկայացուցիչն էր Սայգոնում, Վիետնամ։
Այն բանից հետո, երբ իմացա, որ Զորթյանը միաժամանակ բարձրաստիճան պաշտոնյա էր Թուրքիայի համար լոբբիստական ընկերությունում, և վարչության անդամ Ամերիկայի հայկական համագումարում, ես զանգահարեցի նրան և հարցրեցի, թե արդյոք իր երկակի դերը շահերի բախում չի առաջացնում իր կամ իր ընկերության համար։ Որպես հայի նկատմամբ հարգանքի նշան, ես նախազգուշացրեցի նրան, որ եթե պատասխանի իմ հարցերին, դա կարող է հանգեցնել աշխատանքից ազատման։ 63-ամյա Զորթյանը պատասխանեց, որ իրեն չի մտահոգում, որ կկորցնի իր 65 հազար դոլար տարեկան եկամտով աշխատանքը որպես Gray&Co ընկերության ավագ փոխնախագահ։ Նա անկեղծորեն պատասխանեց իմ բոլոր հարցերին։ Զորթյանը բացատրեց, որ նա աշխատում էր հանրային կապերի գրասենյակում և ոչ թե Թուրքիայի հաշվին, որով զբաղված էր ընկերության լոբբիստական բաժինը:
1984 թ. հունվարի 19-ին «Կալիֆորնիա կուրիեր» թերթի առաջին էջում իմ հոդվածի  հրապարակումից անմիջապես հետո, թուրքական «Թերջուման» թերթը հայտնեց Զորթյանի հետ իմ հարցազրույցի մասին, որը մեծ իրարանցում առաջացրեց Թուրքիայի արտգործնախարարությունում, բացահայտելով, որ մի ամերիկահայ եղել է այն լոբբիստական ընկերության գործադիր տնօրենը, որը տարեկան 300 հազար դոլար էր ստանում Թուրքիայից։
1984 թ. փետրվարի 21-ին լոբբիստական ընկերության փոխնախագահ Ալեխանդրո Օրֆիլան Զորթյանին ասել էր, որ Թուրքիայի դեսպան Շուքրու Էլեքդաքը խիստ բարկացել է, կարդալով թերթում տպագրված հոդվածը։ Օրֆիլան մեջբերել է դեսպան Էլեքդաքի խոսքերը. «Տղաներ, ես ձեզ վարձել էի, որ օգնեիք ինձ իմ քաղաքական խնդիրներում, իսկ դուք, դրա փոխարեն, ինձ համար խնդիրներ եք ստեղծում… Դուք պետք է լուրջ քայլերի դիմեք, որ ես կարողանամ զեկուցել իմ կառավարությանը, թե չէ ստիպված կլինեմ կասեցնել պայմանագիրը»։
PR ընկերության նախագահ Ռոբերտ Գրեյը, ընդհատեց իր արձակուրդը Ակապուլկոյում (Մեքսիկա) և անմիջապես վերադարձավ Վաշինգտոն։ Զորթյանը հեռացվեց աշխատանքից՝ հրաժարական տալու Գրեյի առաջարկը մերժելուց հետո։
Թեև ինձ համար այնքան էլ հաճելի չէր տեսնել, որ Զորթյանը կորցրել է իր աշխատանքը, սակայն միայն վեց ամսվա աշխատանքային փորձ ունեցող որպես երիտասարդ լրագրող շատ գոհ էի, որ իմ անհայտ հոդվածը վերնագրերի պատճառ էր դարձել թուրքական մամուլում և արժանացել Թուրքիայի արտգործնախարարության ու դեսպան Էլեքդաքի ուշադրությանը։ Բացի այդ, 1984 թ. ապրիլի 13-ին «Վաշինգտոն փոստը» մի ծավալուն հոդված գրեց, մեջբերելով իմ հոդվածից և նշելով իմ թերթը որպես այս միջազգային բանավեճի աղբյուր։
Ես հորդորեցի Զորթյանին դատի տալ Gray&Co ընկերությանը՝ իր ազգային ծագման պատճառով աշխատանքային խտրականության մեղադրանքով։ Զորթյանը հայց ներկայացրեց Վաշինգտոնում Մարդու իրավունքների գրասենյակ, պնդելով, որ իրեն հեռացրել են աշխատանքից  հայ լինելու պատճառով։
Ցավոք, ես չգիտեմ, թե ինչպես ավարտվեց Զորթյանի դատական գործը։ Դրանից հետո նա և իր կինը մահացել էին։
Եթե Թորոսյանը իրոք հայ է, ապա նա ինչպե՞ս կարող էր PR անել Թուրքիայի համար։ Սակայն ավելի կարևոր է, թե ինչպե՞ս կարող էր Թուրքիան վարձել նրան՝ հաշվի առնելով Զորթյանի փորձը։

Politics 14:50 15/11/2017 Armenia
The website Medium.com posted two articles by Louise Neu revealing that Ronn Torossian had signed a contract to represent Turkey as its PR agent! Torossian is President of the 5W Public Relations firm based in New York City.
Justice Department records indicate that Torossian signed the agreement on May 25, 2017. His firm will get paid an additional $60,000 for the period of May 16-Nov. 16, 2017, which is automatically renewable for another six months. This payment is in addition to the amount specified in the contract signed on August 10, 2016.
It is noteworthy that Torossian signed the agreement with Turkey nine days after Pres. Erdogan watched his bodyguards beat up a group of demonstrators in front of Turkish Ambassador’s residence in Washington, DC. Three days after the protesters were beaten and injured, Torossian published an article in The Algemeiner, titled: “Deport Radical Islamist Preacher [Gulen] and Maintain American Interests.”
Interestingly, Louise Neu revealed that Torossian had written another article in Newsmax on Feb. 17, 2017, criticizing the media coverage of Michael Flynn’s resignation. Ironically, Torossian had written an earlier article in Newsmax on May 20, 2015, critical of PR Firm Levick Communications’ work for the Embassy of Qatar, in which he stated: “There are those who feel it is OK to spin for dictators and terrorists. Yet, this writer [Torossian] agrees with the owner of the world’s largest PR firm, Richard Edelman, who said, ‘PR is not like the law -- Not everyone deserves representation.” Contradicting himself, Torossian engaged in the hypocritical action of defending the interests of Erdogan, the dictator of Turkey!
In addition, Torossian wrote on January 27, 2017, in The Observer, published by Pres. Trump’s son-in-law Jared Kushner, criticizing PR firms that “whitewash repressive regimes….” He concluded: “dictators and terrorists don’t deserve any PR help.”
I called Torossian’s office twice. Each time a staff member assured me that he would return my call. I never heard from him. Louise Neu had a similar experience when she tried to reach Torossian. When she tweeted him about his connections to Turkey and Trump associates, Torossian tweeted back: “I shot JFK! My ex-wife is Russian!!!! I even ate caviar this week!” Torossian is not only impolite in not responding to phone messages, but he is reported to have a bad temper against his employees and others! The New York Times described him as “brash and aggressively outspoken.” He is also reported to have business dealings with shady Jewish and Russian oligarchs, according to Louise Neu. Even though Torossian has an Armenian last name, I was not able to confirm if one or both of his parents are Armenians, or neither one!
Ronn Torossian is also “a partner, Chief Marketing Officer and advisory Board member of JetSmarter,” according to his Linkedin profile. JetSmarter is a controversial company described as “uber for planes.” The CEO of JetSmarter is Sergey Petrossov, the son of Vatchagan Petrossov, who definitely has an Armenian name.
The main reason I was interested in Ronn Torossian’s employment as a PR agent for Turkey is that there was a similar situation with Barry Zorthian who worked from October 1980 to February 1984 for the lobbying firm of Gray and Co., hired by Turkey. Zorthian was a former executive for Voice of America and Time, Inc. In 1968-69 he was the chief U.S. spokesman in Saigon, Vietnam.
After I had become aware that Zorthian was simultaneously an executive at a lobbying firm for Turkey and Board Member of the Armenian Assembly of America, I called him to ask if his dual roles did not create a conflict personally or for his firm. As a sign of respect for a fellow Armenian, I cautioned him that if he answered my questions, it could lead to his dismissal from his job. Zorthian, 63, replied that he did not care if he lost his $65,000-a-year job as senior vice president of Gray and Co. He went ahead and honestly answered all my questions. Zorthian explained that he worked in the public relations office and not on the Turkey account which was handled by the firm’s lobbying department.
As soon as my article was published on the front page of the California Courier on January 19, 1984, the Turkish newspaper Tercuman reported my interview with Zorthian which caused a great embarrassment to the Turkish Foreign Ministry, finding out that an Armenian-American was a top executive for the lobbying firm that was getting paid $300,000-a-year by Turkey.
On Feb. 21, 1984, the lobbying firm’s vice chairman, Alejandro Orfila, told Zorthian that the Turkish Ambassador Sukru Elekdag was extremely irate reading the newspaper report. Orfila quoted Amb. Elekdag stating: “I hired you guys to help me with my political problems, and instead you’re creating problems for me… You must do something drastic that I can report back to my government or else I’ll be forced to cancel the contract.”
The PR firm’s chairman, Robert K. Gray, cut his vacation short in Acapulco, Mexico, and immediately returned to Washington. Zorthian was fired after rejecting Mr. Gray’s request to resign.
Even though I was not pleased to see Mr. Zorthian lose his job, but as a young reporter who had started working as a journalist six months earlier, it was very satisfying that my obscure article made the headlines in Turkey and came to the attention of the Turkish Foreign Ministry and Amb. Elekdag. Furthermore, the Washington Post wrote a lengthy article on April 13, 1984, quoting from my article and mentioning my newspaper as the source of this international controversy.
I urged Zorthian to file a lawsuit accusing Gray and Co., of employment discrimination due to his national origin. Zorthian did file charges with the Washington, D.C. Office of Human Rights, claiming he was illegally fired because of his Armenian background.
Unfortunately, I do not know the outcome of Zorthian’s lawsuit. Both he and his wife have passed away since then.