Քաղաքական 11:15 16/11/2017 Հայաստան
«Օրենքները հետագա աշխատանքի կարևոր հիմք են: Անելիքները շատ են` բոլորիս համար»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյան:
Ուրախ եմ, որ «Պաշտպանության մասին» և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերն ընդունվեցին Ազգային ժողովում` ստանալով խորհրդարանական չորս խմբակցություններից երեքի աջակցությունը: Դրանք առանցքային օրենքներ են մեր երկրի համար կենսական նշանակություն ունեցող պաշտպանության ոլորտում խորքային և արդյունավետ բարեփոխումներ իրականացնելու համար:
Ինչպես օրինագծերի մշակման փուլում, պաշտպանության նախարարությունը կշարունակի սերտ փոխգործակցությունը բոլոր, ինչպես նախաձեռնությանը սատարած, այդպես էլ՝ իրենց անհամաձայնությունը հայտնած շահառուների հետ` քաղաքական կուսակցություններից և Հանրային խորհրդից մինչև ուսանողական պաշտոնական և ոչ պաշտոնական միավորումներ: Այս օրենքների արդյունավետ ներդրումը պահանջելու է տասնյակ ենթաօրենսդրական ակտերի ընդունում, տասնյակ կառույցների և հարյուրավոր անհատների սկզբունքային և հետևողական աշխատանք կառավարությունում, պաշտպանության համակարգում, ակադեմիական հաստատություններում և քաղաքացիական հասարակությունում: Ի վերջո, պաշտպանության գլխավոր գրավականը մեր համախմբվածությունն է, իսկ նպատակը` մեր ողջ հասարակության բարեկեցությունն ու առաջընթացը:
Ուզում եմ հստակ արձանագրել` սա չեմ համարում իմ հաղթանակը որևէ մեկի նկատմամբ կամ որևէ մեկի պարտությունը: Մենք բոլորս ունենք հայացքներ, կարծիքներ և մոտեցումներ, որոնք կարող են ամենատարբեր արտահայտման ձևերը գտնել:
Պարզ է, որ խորհրդարանական մեծամասնություն ունեցող ուժը պետք է ի վիճակի լինի ձևավորել իր կողմից առաջարկվող քաղաքականության իրավական հիմքերը, իսկ ընդդիմախոսները պետք է փորձեն հակակշռել օրենսդիր և գործադիր իշխանություն ունեցող այդ ուժին: Սա է ժողովրդավարության պահանջը: Ցանկացած պարագայում, մեծամասնության պարտավորությունն է ապահովել օրենքի ներդրման և իրագործման փուլում բոլոր քաղաքացիների՝ անկախ այդ քաղաքականության նկատմամբ նրանց վերաբերմունքից, հավասարությունն ու հետագա ներգրավվածությունը քաղաքականության արդյունավետ կիրառման խնդիրներում:
Ուսանողների մի հատվածի ցասումը պարտավորեցնող է ինձ համար՝ որպես պաշտպանության նախարարի՝ նրանց գործով ապացուցելու, որ «Պատիվ ունեմ» և «Ես եմ» ծրագրերը որակապես նոր մակարդակի են բարձրացնելու թե՛ մեր անվտանգության և պաշտպանության խնդիրների լուծումները, թե՛ բանակ-հասարակություն կապը և թե՛, որն իմ և պաշտպանության համակարգի համար ոչ պակաս կարևոր է, գիտության խթանման գործում բանակի շարունակական դերակատարումը:

Политика 12:41 16/11/2017 Армения
Министр обороны Армении Виген Саркисян на своей странице в социальной сети Facebook  обратился к недовольству части студентов в связи ограничением права на отсрочку от службы в армии.
«Дорогие соотечественники, я рад, что проекты законов РА „Об обороне” и „О военной службе и статусе военнослужащего” были приняты в Национальном Собрании, получив поддержку 3 из 4 парламентских фракций. Это ключевые законы для проведения глубинных и эффективных реформ в сфере обороны, имеющей жизненно важное значение для нашей страны.
Как  это было в стадии разработки законопроектов, министерство обороны продолжит тесное взаимодействие со всеми как поддержавшими инициативу, так и выразившими свое несогласие – от политический партий и Общественного совета до официальных и неофициальных студенческих объединений. Эффективное внедрение этих законов потребует принятия десятков законодательных актов, принципиальной и последовательной работы десятков структур и сотен людей в правительстве, в системе обороны, в академических учреждениях и гражданском обществе. В конце концов, главный залог нашей обороны – наша консолидация, а цель – благосостояние и прогресс всего нашего общества», – указал Виген Саркисян.
При этом глава Минобороны Армении подчеркнул: «Хочу четко констатировать, что не считаю это своей победой над кем-то или чьим-то поражением. У всех из нас свои взгляды, мнения и подходы, которые могут находить самые различные формы выражения.
Ясно, что сила, имеющая большинство в парламенте, должна быть в состоянии формировать правовые основы предлагаемой ею политики. А оппоненты должны пытаться составить противовес этой силе, имеющей законодательную и исполнительную власть. Таково требование демократии».
«Гнев части студентов для меня, как для министра обороны, является обязывающим: доказать им на деле, что программы „Честь имею” и „Это я” поднимут на качественно новый уровень как решение проблем безопасности и обороны, связь между армией и обществом, так и, что немаловажно для меня и для системы обороны, продолжительную роль армии в деле стимулирования науки. Честь имею», – резюмировал Виген Саркисян.