Քաղաքական 13:11 21/11/2017 Հայաստան
«Ես որպես արտգործնախարար այսօր տեղեկություններ չունեմ, որ դեկտեմբերին Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում է անցկացվելու»,- այս մասին այսօր ռուս լրագրողի հարցին ի պատասխան՝ ասաց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
Նա նշեց, որ մեկ շաբաթ առաջ հայտարարել էր, որ դժվար է հորինել նոր հեծանիվ. «Հակամարտության կարգավորման հիմնական սկզբունքները, տարրերը դրված են բանակցությունների սեղանին, կան աշխատանքային փաստաթղթեր, կուտակված որոշակի նյութ: Մենք շատ երկար ենք վարել բանակցությունները: Ադրբեջանն ասում է, որ մենք կարիք չունենք բանակցելու հիմնական սկզբունքների շուրջ: Չնայած Ադրբեջանի, մեղմ ասած, ոչ այնքան ոչ կառուցողական դիրքորոշմանը, բանակցությունները պետք է շարունակել, որովհետև դրանց այլընտրանք չկա»։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը տրամադրված է կառուցողական ձևով շարունակել աշխատել, հանդիպել նախագահների մակարդակով, նախարարների, բայց առաջիկայում նման բան չի նախատեսվում։
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն իր հերթին հայտնեց, որ Բաքվում ասուլիսի ժամանակ ասել է՝ ԼՂ հակամարտության կարգավորման բոլոր տարրերն առկա են և դրանք ամփոփված են փաստաթղթերում. «Այս տարրերը ձևավորվել են մեկ փաթեթում, և դժվար է վերցնել դրանցից մեկը կամ երկուսը ու ասել՝ եկեք դրանց հիման վրա համաձայնության հասնենք, քանի որ այդ պարագայում մենք չենք ունենա այն արդյունքը, որը ակնկալում ենք»:
Լավրովն օգտակար է համարում, երբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները դրական են արտահայտվում Ժնևում միմյանց հետ հանդիպման մասին. «Շատ կարևոր է, որ այդ վերաբերմունքը կարողանա օգնել մեզ առաջ գնալ կարգավորման գործում: Մենք կվերլուծենք ամերիկյան ու ֆրանսիական գործընկերների հետ, թե ուր ենք հասել, կփորձենք ակտիվ ջանքեր ձեռնարկել՝ կարգավորման պայմաններ ստեղծելու համար: Ես չափազանց լավատեսություն չեմ արտահայտի: Սա դժվար խնդիր է, և հակամարտությունների կարգավորման մեր փորձը գալիս է ապացուցելու, որ այն արագ չի ավարտվի»։

Politics 14:42 21/11/2017 Armenia
“As a foreign minister, I have no information on a meeting between the Armenian and Azerbaijani presidents to be held in December,” Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian noted today in response to a Russian reporter’s question at a joint news conference with his Russian counterpart Sergey Lavrov in Yerevan, Armenia.
The top Armenian official cited his statement made a week ago over the Nagorno-Karabakh conflict settlement, saying ‘it is difficult to invent a bicycle’. “The key principles, elements of the [Karabakh] conflict settlement are already put on the negotiating table, there are working documents, some accumulated materials. We have been holding talks for quite a long time. Azerbaijan says we do not need to negotiate on the main principles. Despite Azerbaijan’s, to put it mildly, not very constructive stance, it is certainly necessary to continue the peace talks, since there is no alternative to them,” Nalbandian remarked.
The official underlined Armenia is inclined to continue constructive workstyle featuring meetings on the presidential and ministerial levels, however no such thing is scheduled for the near future.
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov in his turn added during the recent news conference in Baku he announced all the elements to achieve a peace over the Nagorno-Karabakh conflict are available and summed up in documents. “These elements emerged as part of a single document. Thus, it is hard to single out one or two of them as a basis for reaching an agreement, since in that case we will not gain the expected outcome,” he highlighted.
Mr. Lavrov also praised the positive attitude of the Armenian and Azerbaijani presidents towards the Geneva summit as an important fact to achieve progress in the conflict settlement. “We will make an analysis with our American and French partners to see where we have reached and try to take active efforts towards creating conditions for reaching settlement. I will not be too optimistic. This is a complicated issue, and our experience in conflict settlement comes to prove it will take a long time,” he said.