Քաղաքական 19:23 27/11/2017 Հայաստան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայում խորհրդարանական մեծամասնություն կազմող իշխող քաղաքական ուժի՝ «Միասնական Ռուսաստան» կուսակցության պատվիրակությանը, որի կազմում են նաև Պետական դումայի միջազգային հարցերով հանձնաժողովի անդամներ:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների եհտ կապերի վարչության հաղորդմամաբ՝ ողջունելով հյուրերին և ընդգծելով, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցությունը իրավամբ բնութագրվում է որպես ռազմավարական և դաշնակցային՝ Հանրապետության Նախագահը գոհունակությամբ է փաստել, որ երկկողմ հարաբերություններն առանձնանում են մշտական ակտիվ քաղաքական երկխոսությամբ, արտաքին քաղաքական կոորդինացման բարձր մակարդակով, արդյունավետ աշխատանքով միջազգային հարթակներում, շատ լավ համագործակցությամբ տնտեսության, ռազմական, ռազմատեխնիկական, ինչպես նաև հումանիտար ոլորտներում:
Հարաբերությունների նման բարձր մակարդակը, Նախագահի խոսքով, երկու բարեկամ երկրները նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի և Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի ստորագրման 20-ամյակի տարում, և այդ հարաբերությունների հիմքում ընկած է ոչ միայն գործադիր, այլ նաև օրենսդիր մարմինների մակարդակով սերտ համագործակցությունը: Նախագահ Սարգսյանը մեծապես կարևորել է Հայաստանում սահմանադրական փոփոխություններից հետո խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու պայմաններում միջխորհրդարանական համագործակցության նշանակությունը:
Նախագահը հայ-ռուսական բազմակողմ գործընկերության կարևոր բաղկացուցիչ է համարել նաև Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության և «Միասնական Ռուսաստան» կուսակցության միջև սերտ համագործակցությունը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ միջկուսակցական կապերը զգալի ներդրում են ունենում միջպետական և միջխորհրդարանական շփումների, երկու բարեկամ երկրների և ժողովուրդների հարաբերությունների զարգացման գործում: Նրանք գոհունակությամբ են խոսել նաև ՀՀԿ և «Միասնական Ռուսաստան» կուսակցությունների երիտասարդական կազմակերպությունների միջև զարգացող համագործակցության մասին:
Պատվիրակությունը գլխավորող «Միասնական Ռուսաստան» կուսակցության գլխավոր խորհրդի քարտուղարի տեղակալ, Պետդումայի պատգամավոր Սերգեյ Ժելեզնյակը նշել է, որ Հայաստանում իրականացվող բավականին իմաստուն և կշռադատված քաղաքականությունն այսօր թույլ է տալիս առավելագույնս օգտագործել զարգացման այն ներուժը, որն ունի Հանրապետությունը:
Նա ընդգծել է, որ ՌԴ իշխող կուսակցությունը կողմ է հարաբերությունների և համագործակցության զարգացման «և՛, և՛»-ի, այլ ոչ թե «կա՛մ, կա՛մ»-ի քաղաքականությանը: Հայաստանն այդ համատեքստում է զարգացնում իր հարաբերությունները ՌԴ-ի և ԵՄ-ի հետ, ուստի, ըստ Սերգեյ Ժելեզնյակի, բոլոր այն տեսակետները, որոնք տարբերվում են վերոնշյալ դիրքորոշումից, չեն արտահայտում ՌԴ պաշտոնական և իշխող քաղաքական ուժի մոտեցումները:

Политика 21:00 27/11/2017 Армения
Сергей Железняк: «Единая Россия» поддерживает политику Армении «и-и», все прочие подходы не отражают официальной позиции Москвы
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 27 ноября, принял делегацию партии «Единая Россия», в числе которой были также члены Комитета Государственной Думы РФ по международным делам.
Как сообщает пресс-служба президента РА, С. Саргсян подчеркнул, что сотрудничество между Арменией и Россией носит стратегический и партнерский характер. Президент Армении с удовлетворением отметил, что двусторонние отношения отличаются постоянным активным политическим диалогом, высоким уровнем координации внешней политики, эффективной работой на международных платформах и сотрудничеством в экономической, военной, военно-технической и гуманитарной сферах.
По словам С. Саргсяна, такой высокий уровень отношений между двумя дружественными странами намечается в год 25-летия установления двусторонних дипломатических отношений и 20-летия подписания Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи.
Президент Серж Саргсян придал большое значение межпарламентскому сотрудничеству в процессе перехода к парламентской системе после конституционных изменений в Армении. Президент также отметил, что тесное сотрудничество между правящей Республиканской партией Армении (РПА) и партией «Единая Россия» является важной составляющей армяно-российского многостороннего партнерства.
Собеседники выразили солидарность в том, что межпартийные отношения оказывают значительное влияние на межгосударственные и межпарламентские контакты, на развитие отношений между двумя дружественными странами и народами.
Стороны также с удовлетворением отметили развитие сотрудничества между молодежными организациями РПА и ЕР.
Заместитель секретаря Генсовета «Единой России», член комитета Госдумы РФ по международным делам Сергей Железняк отметил, что довольно рациональная и взвешенная политика Армении позволяет максимально использовать потенциал для развития страны. Он подчеркнул, что правящая партия Российской Федерации является сторонницей развития отношений и сотрудничества в рамках политики «и-и», а не «или-или».
Армения развивает отношения с Россией и ЕС в данном этом контексте, посему, по словам Сергея Железняка, все мнения, которые отличаются от этой позиции, не отражают официальных подходов РФ и правящей политической силы.