Քաղաքական 12:25 05/12/2017 Տարածաշրջան
«Կասպից ծովի հարցում թերևս ամենաշատ տարաձայնություններն Իրանի և Ադրբեջանի միջև են»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է իրանագետ Արմեն Իսրայելյանն ու ավելացրել, որ այս օրերիին Ռուսաստանում տեղի է ունենում մերձկասպյան երկրների՝ Ռուսաստանի, Իրանի, Ղազախստանի, Թուրքմենստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հերթական հանդիպումը, որի հիմնական նպատակը Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակին առնչվող հարցերի քննարկումն էր, որն ի հայտ է եկել ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո:
Մերձկասպյան 5 երկրներին բազմաթիվ հանդիպումներից հետո դեռ չի հաջողվել ծովի կարգավիճակի հարցում ձևակերպել այն խնդիրը, որը բոլոր կողմերի համար քննարկման առարկա կհանդիսանա, այսինքն՝ մի դեպքում Ռուսաստանն ու Ղազախստանն են մի ձևաչափով համագործակցում, մյուս դեպքում՝ ՌԴ-ն, Ղազախստանը և Ադրբեջանը և այլն:
Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակի հարցում Ռուսաստանը, Ղազախստանը և Ադրբեջանը կարծես թե ընդհանուր հայտարարի եկել են, այժմ պետք է առանձին-առանձին բանակցեն Իրանն ու Ադրբեջանը, Ադրբեջանն ու Թուրքմենստանը և Իրանն ու Թուրքմենստանը:
Նրա խոսքով, այդ համատեքստում թերևս լուրջ տարաձայնություններն ունեն Իրանն ու Ադրբեջանը, որոնք կապված են ինչպես սահմանազատման, հանքավայրերի, այնպես էլ էկոլոգիական խնդիրների հետ:
Թեև պետք է նշել, որ ժամանակ առ ժամանակ լարվածություն է առաջանում նաև Ադրբեջանի և Թուրքմենստանի միջև:

Politics 13:43 05/12/2017 Armenia
Most of the disagreements over the Caspian Sea issue exist between Iran and Azerbaijan, Armen Israyelyan, an expert on Iranian studies, said on Facebook, adding these days Russia is hosting a regular meeting of foreign ministers of the Caspian littoral states, namely Russia, Azerbaijan, Iran, Turkmenistan and Kazakhstan. The key purpose of the meeting is to discuss issues over the legal status of the Caspian Sea emerged after the break-up of the Soviet Union.
According to the expert, following numerous meetings, the five Caspian littoral states have still failed to elaborate an issue over the sea status, which will become a subject of discussion for all sides, since Russia and Kazakhstan hold talks in one format, while Russia, Kazakhstan and Azerbaijan cooperate in a different format.
There is somewhat of a common denominator between Russia, Kazakhstan and Azerbaijan over the legal status of the Caspian Sea, with Iran and Azerbaijan, Azerbaijan and Turkmenistan and Iran and Turkmenistan still left to hold talks separately over the issue.
According to Mr. Israyelyan, in this context most of the issues exist between Iran and Azerbaijan regarding both delineation, mines and environmental issues. “Although it should be noted tensions sometimes arise between Azerbaijan and Turkmenistan too,” he added.