Քաղաքական 13:56 05/12/2017 Հայաստան
Եվրասիական տնտեսական միության Մաքսային օրենսգիրքն առհասարակ մաքսատուրքերի հարցին չի առնչվում, քանի որ մաքսատուրքերի հարցը կարգավորվում է ԵՏՄ տնտեսական հանձնաժողովի համապատասխան որոշմամբ: Այսօր խորհրդարանում լրագրողներին այս մասին ասաց Պետական եկամուտների կոմիտեի փոխնախագահ Վախթանգ Միրումյանը:
Լրագրողները պաշտոնյայից հետաքրքրվեցին՝ հաջորդ տարվա հունվարից Հայաստանում ի՞նչ չափի թանկացումներ են սպասվում:
Վախթանգ Միրումյան ի պատասխան նշեց. «Հայաստանի համար միասնական տարիֆների բացառության ժամկետը կամաց-կամաց լրանում է՝ մինչև 2020 թվականը յուրաքանչյուր ապրանքատեսակի մասով: Թե քանի տոկոս թանկացում է սպասվում, առհասարակ դժվար է պատասխանել՝ թանկացում սպասվում է, թե ոչ: Օրինակ՝ թռչնի մսի համար նախատեսված է, որ մաքսադրույքը 14 տոկոսից սահմանվելու է 18 տոկոս: Այսինքն՝ 4 տոկոսային կետով ավելացում է լինելու, բայց թե ինչպես դա կանդրադառնա գների վրա, պայմանավորված է մի շարք հանգամանքներով»:
Պաշտոնյայի խոսքով՝ ԵՏՄ անդամ երկրներից ներմուծումները մաքսատուրքով չեն հարկվում, այսինքն՝ եթե Հայաստանը երրորդ երկրներից ներմուծումը փոխարինում է ԵՏՄ երկրներից կատարվող ներմուծումներով, նշանակում է, որ մաքսատուրքի թանկացումը չի ազդում այդ ապրանքի վրա:
«Մենք ունենք ազատ առևտրի մասին համաձայնագրեր մեր գործընկեր այլ երկրների հետ: Եթե տվյալ ապրանքատեսակի ներմուծումը փոխարինվեց տվյալ համաձայնագրի կողմ հանդիսացող երկրներից մեկից ներմուծումներով, բնականաբար, կստացվի, որ որևէ ազդեցություն չի կարող ունենալ: Այստեղ պետք է նկատի ունենալ նաև այն հանգամանքը, որ այն անցումային ժամանակահատվածը, որը տրված էր Հայաստանին, դա նաև տեղական արտադրությունը պաշտպանելու միջոց է: 2015 թվականին մենք արդեն գիտեինք, որ 2018-ից տեղական արտադրողն ավելի լայն հնարավորություններ է ունենալու, սա նաև հնարավորություն է տեղական արտադրողի համար, օրինակ, թռչնի մսի արտադրությունն ընդլայնելու համար»,- հավելեց ՊԵԿ փոխնախագահը:
Նրա խոսքով, այս քաղաքականության նպատակներից մեկն էլ այն է, որ ԵՏՄ անդամ երկրները միմյանց միջև ակտիվ առևտուր անեն: Միրումյանը հաստատեց դիտարկումը, որ սա նաև նշանակում է՝ երրորդ երկրներից Հայաստան ներմուծումները կրճատվելու են:
«Այո, եթե մաքսատուրքի դրույքաչափերը բարձրանում են, ստեղծվում է այլ հավասար պայմաններում հնարավորություն՝ այնպիսի երկրներից ներմուծելու, որտեղ մաքսատուրքերի ազդեցությունը չեզոքացվում է»,- ընդգծեց նա:
Այս բոլոր բաղադրիչների հանրագումարը, նրա խոսքով, Հայաստանի կառավարությանը հիմք է տալիս ենթադրելու, որ 2018 թվականի հունվարից Հայաստանում էական թանկացումներ չպետք է սպասել:
Անդրադառնալով արդեն իսկ արձանագրված թանկացումներին՝ ՊԵԿ փոխնախագահն ասաց, որ դրանք մաքսատուրքերով պայմանավորված չեն:
Վախթանգ Միրումյանը ասաց, որ իր կյանք էլ վերջին մեկ տարում չի լավացել, մնացել է նույնը: Հարցին, թե թանկացումներն իր ընտանիքի վրա ինչպե՞ս են ազդել, պատասխանեց. «Ավելի շատ դրամական միջոցներ եմ կորցրել»:

Экономика 15:31 05/12/2017 Армения
В. Мирумян: Комплекс элементов позволяет правительству Армении не ожидать существенного роста цен с января 2018г.
Таможенный кодекс (ТК) Евразийского экономического союза (ЕАЭС) не касается таможенных пошлин, поскольку этот вопрос регулируется соответствующим решением Евразийской экономической комиссии. Об этом сегодня на брифинге в Национальном Собрании Армении заявил заместитель председателя Комитета государственных доходов при правительстве РА Вахтанг Мирумян.
Отметим, 11 апреля завершился этап подписания Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза. Новый Таможенный кодекс вступит в силу после получения Евразийской экономической комиссией (ЕЭК) уведомлений о ратификации Договора от всех 5 стран-участниц.
В ответ на вопрос, какого масштаба подорожания ожидаются в Армении с 1 января 2018 года, В. Мирумян сказал: «В целом, сложно ответить, ожидаются ли подорожания или нет. Например, по части мяса птицы запланировано повышение ставки таможенной пошлины с 14% до 18%, то есть на 4 процентных пункта. Однако то, как это отразится на стоимости, обусловлено рядом факторов».
По его словам, при этом, если Армения замещает импорт из третьих стран импортом из стран ЕАЭС, повышение ставки пошлины не отражается на данном товаре.
«У нас действуют соглашения о свободной торговле с рядом наших стран-партнеров. Если заменить импорт данной продукции импортом из государства, являющегося стороной упомянутого соглашения, то получится, повышение не может оказать какого-либо воздействия. Здесь стоит учесть, что отведенный Армении переходный период – средство поддержки отечественных производителей. Это также возможность для отечественных производителей, например, для расширения производства мяса птицы», – добавил замглавы КГД Армении.
По его словам, целью данной политики служит активизация торговли между странами ЕАЭС и сокращение числа импортеров из третьих стран.
Согласно заявлению Мирумяна, комплекс всех этих компонентов позволяет правительству Армении предположить, что существенного подорожания с января 2018 ожидать не следует.
Обратившись к уже зафиксированному росту цен, В. Мирумян отметил, что подорожание не обусловлено таможенными пошлинами.