Հասարակություն 18:16 05/12/2017 Հայաստան
2016 թվականին  Հայաստանում աղքատության մակարդակը կազմել է 29.4%` 2008թ-ին արձանագրված 27.6%-ի դիմաց:
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած «Հայաստանի սոցիալական պատկերը և աղքատությունը» զեկույցի համաձայն ՝ շատ աղքատների տեսակարար կշիռն ամբողջ բնակչության մեջ կազմել է 9.8%` 2008թ.-ին արձանագրված 12.6%-ի դիմաց: Ծայրահեղ աղքատության մակարդակն էլ կազմել է 1.8%` 2008թ.-ին արձանագրված 1.6%-ի դիմաց:
Ըստ զեկույցի՝ 2016 թ.-ին ընդհանուր աղքատության մակարդակը դեռևս ավելի բարձր էր 2008 թվականի մակարդակից 1.8 տոկոսային կետով (կամ 6.5% -ով), մինչդեռ ծայրահեղ աղքատության մակարդակը բարձրացել էր ընդամենը 0.2 տոկոսային կետով: Միևնույն ժամանակ, ճգնաժամից հետո աղքատների թիվը նվազել է 2.9 տոկոսային կետով՝ 2008 թ.-ի համեմատ:
Այսպիսով, 29.4% աղքատների ընդհանուր թվաքանակի մեջ 1.8 %-ը ծայրահեղ աղքատ է, 8.0%-ը` շատ աղքատ (առանց ծայրահեղ աղքատների), իսկ մնացած 19.6%-ը՝ ուղղակի աղքատ է: 2016թ.-ին աղքատների ընդհանուր թվաքանակը կազմել է մոտ 880 հազար մարդ (մշտական բնակչության ցուցանիշի հաշվով), նրանցից շատ աղքատների թվաքանակը (ներառյալ ծայրահեղ աղքատները)` մոտ 295 հազար, իսկ վերջիններից ծայրահեղ աղքատների թվաքանակը` մոտ 54 հազար մարդ:
2016թ.-ին աղքատության մակարդակի տարբերությունը ըստ քաղաքային (28.8%) և գյուղական բնակավայրերի (30.4%) փոքր է: Սակայն, աղքատության մակարդակի տարբերությունը Երևանում (24.9%) և երկրի այլ քաղաքներում (33.2%) մեծ է:
Զեկույցում նշվում է, որ 2016թ.-ին աղքատության մակարդակը դեռ գերազանցում է 2008թ.-ի մակարդակին 1.8 տոկոսային կետով (կամ 6.5 %-ով), իսկ ծայրահեղ աղքատության մակարդակը՝ միայն 0.2 տոկոսային կետով: Միևնույն ժամանակ, ճգնաժամից հետո, շատ աղքատների մակարդակը 2008թ.-ի համեմատ նվազել է 2.9 տոկոսային կետով: 2016թ.-ին աղքատության խորությունը գնահատվել է 4.3%` 2008թ.-ի 5.1%-ի համեմատ (նվազումը` 0.8 տոկոսային կետ), իսկ աղքատության սրությունը գնահատվել է 1.1 %` 2008թ.-ի 1.4 %-ի համեմատ (նվազումը ` 0.3 տոկոսային կետ):
Միաժամանակ նշվում է, որ 2004-2016թթ.-ի ընթացքում աղքատության մակարդակը նվազել է 45%-ով (կամ 1.8 անգամ). 53.5%-ից՝ 29.4%-ի: Ծայրահեղ աղքատության մակարդակը նվազել է 59%-ով (կամ 2.4 անգամ)` 2004թ.-ի 4.4%-ի համեմատ և 2016թ.-ին կազմել է 1.8 %:
2016թ.-ին աղքատության՝ վերին և ստորին, ինչպես նաև ծայրահեղ աղքատության գծերը, արտահայտված մեկ չափահաս անձի հաշվով, մեկ ամսվա համար գնահատվել են` համապատասխանաբար, 40 867 դրամ (կամ 85.1 ԱՄՆ դոլար), 33 418 դրամ (կամ 69.5 ԱՄՆ դոլար) և 23 313 դրամ (կամ 48.5 ԱՄՆ դոլար): ՏՏԿԱՀ-ով փաստագրված (էմպիրիկ եղանակով ստացված) աղքատության գիծը, որը ստացվել է ՏՏԿԱՀ-ի տվյալների հիման վրա, չպետք է շփոթել աղքատության նորմատիվային գծի հետ, որը մշակվում է ոչ թե վիճակագրական, այլ վարչարարական նպատակներով` ըստ առողջապահական և սոցիալական նվազագույն նորմատիվային պահանջների: Ըստ «Հայաստանի սոցիալական պատկերը և աղքատությունը» զեկույցի՝  2008-2016թթ.-ին Հայաստանում աղքատության մակարդակի աճը պայմանավորող առավել կարևոր գործոնը 2009թ.-ի տնտեսության խոր անկումն էր:

880,000 poor people reported in Armenia in 2016 – NSS survey
In 2016, poverty rate in Armenia was 29.4% as compared to 27.6% recorded in 2008, the report “Social Snapshot and Poverty in Armenia” released by the National Statistical Service of Armenia (NSS) showed.
The report that focuses on living standards and social conditions in the country between 2008 and 2016, indicates that the share of the very poor in 2016 was 9.8% as compared to 12.6% in 2008. The share of the extremely poor in 2016 was 1.8% as compared to 1.6% observed in 2008. According to the source, the overall poverty rate and the rate of extremely poor in 2016 were still higher in Armenia than in 2008 increased by 1.8 and the 0.2 percentage points respectively. At the same time, following the economic crisis, the number of poor declined by 2.9 percentage points to compare with 2008 data.
Among the total 29.4% share of poor population, 8.0% are very poor (excluding the extremely poor) and 1.8% are extremely poor, while the remaining 19.6% are just poor.
The number of the poor in 2016 was around 880 thousand (per resident population), of
whom around 295 thousand were very poor (including the extremely poor), and of the latter around 54 thousand were extremely poor.
The released data suggest that in 2016, poverty rate differed insignificantly by urban (28.8%) and rural (30.4%) communities. Nonetheless, that difference is quite significant between Yerevan (24.9%) and other urban communities (33.2%).
The estimated poverty gap in 2015 was 4.3% as compared to 5.1% in 2008 (a decrease of 0.4 percentage points), whereas the estimated poverty severity which reflects inequality among the poor per consumption was 1.1% as compared to 1.4% in 2008 (a decrease of 0.3 percentage points).
Over the period of 2004-2016, poverty rate declined by 45%, from around 53.5% to 29.4%, and extreme poverty rate declined by 59%, from 4.4% to 1,8%.
In 2015, the total – both upper and lower – and the extreme poverty lines per adult equivalent per month were estimated to be AMD 40 867 (USD 84.19), AMD 33,418 (USD 68.84) and AMD 23,313 (USD 48.02) respectively.
Over 2008-2016, the key factor behind the increase in the poverty rate was the deep recession of the economy in 2009, the report said.