Քաղաքական 20:46 07/12/2017
ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները՝ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, ԵԱՀԿ-ում Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցիչ Վերոնիկ Ռոժե-Լագանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնն այսօր համատեղ հայտարարություն են տարածել Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ։
ԵԱՀԿ մասնակից երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 24-րդ հանդիպման ավարտին ընդունված հայտարարությունում Մինսկի խմբի երկրների ներկայացուցիչները վերահաստատում են իրենց միասնական դիրքորոշումը, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը պետք է հիմնվի Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտի՝ մասնավորապես ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների ինքնորոշման հավասար իրավունքների հիման վրա, հավելելով, թե հակամարտության խաղաղ կարգավորումը միակ ճանապարհն է տարածաշրջանի ժողովուրդներին իրապես հաշտեցնելու համար։
«Ողջունում ենք հոկտեմբերի 16-ին Ժնևում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև բարձ մակարդակի երկխոսության վերսկումը, ինչպես նաև արտգործնախարարների միջև դեկտեմբերի 6-ին Վիեննայում տեղի ունեցած հանդիպումը։ Գոհունակություն ենք հայտնում բանակցությունների ակտիվության կապակցությամբ և կողմերին կոչ անում ջանքեր ներդնել քաղաքական կարգավորմանն առնչվող էական հարցերի շուրջ փոխզիջման հասնելու ուղղությամբ։ Հակամարտության լուծման հետաձգումը էլ ավելի կբարդացնի իրադրությունը և կասկածի տակ կառնի կողմերի`հարատև համաձայնության հասնելու հանձնառությունը», - նշված է հայտարարության տեքստում;
Հայտարարության հեղինակներն այնուհետև կոչ են անում Բաքվին և Երևանին ընդունել վստահության ամրապնդման միջոցները, մասնավորապես ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի առաքելության ընդլայնումն ու իրականացնել 2016  թ-ին  Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ընդունած այլ համաձայնությունները։
Հիշատակվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից առաջարկած և կողմերի հավանության արժանացած անհետ կորած անձանց վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակումը` Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի հովանու ներքո, ինչպես նարև խրասուսել մարդկային շփումները ադրբեջանցիների և հայերի միջև զերծ մնալով նմանօրինակ մարդասիրական նախաձեռնությունները քաղաքականացնելուց։
«Մեր երկրները պատրաստակամ են սերտորեն աշխատել կողմերի հետ հանուն հարատև ու խաղաղ կարգավորման։ Մենք հանձնարարել ենք մեր համանախագահներին շարունակել միջնորդական գործունեությունը կողմերին ներկայացված աշխատանքային առաջարկների շուրջ փոխզիջման հասնելու հարցում, այնուհանդերձ ընդգծում ենք,  որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերջ տալու գլխավոր պատասխանատվությունը կրում են ադրբեջանցի և հայ առաջնորդները», - ասված է հայտարարության մեջ։

Politics 20:53 07/12/2017 Armenia
OSCE Minsk Group Co-Chair Countries call for implementation of the Vienna and St. Petersburg agreements
The Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries -- Foreign Minister of the Russia Sergey Lavrov, U.S. Secretary of State Rex Tillerson, and French Permanent Representative Véronique Roger-Lacan adopted a joint statement on the Nagorno Karabakh conflict, reiterating their joint commitment to negotiating a peaceful resolution to the conflict “as the only way to bring real reconciliation to the peoples of the region.”
The statement, adopted on the sidelines of the 24th meeting of the OSCE Ministerial Council, vows the Co-Chairing states’ commitment to mediating a peaceful settlement of the conflict “on the basis of the core principles of the Helsinki Final Act, including the non-use of force or threat of force, territorial integrity, and the equal rights and self-determination of peoples.”
“We welcome the resumption of high-level dialogue between the Presidents of Armenia and Azerbaijan in Geneva on 16 October, as well as the meeting between their Foreign Ministers that took place 6 December in Vienna, under the auspices of the Minsk Group Co-Chairs. We express satisfaction with the intensified negotiations, and appeal to the sides to focus their efforts on finding compromise solutions to the substantive issues of political settlement. Further delays will only complicate the situation and could call into question the commitment of the Parties to reach a lasting agreement,” reads the statement, released by the OSCE press service.
The authors make reference to the declared commitment of Armenian and Azerbaijani presidents to take additional measures to reduce tension on the line of contact, saying “We urge Baku and Yerevan to accept the expansion of the existing Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office. Other decisions adopted during the Summits in Vienna and St. Petersburg in 2016 should also be implemented.
The statement next welcomes the parties’ consideration of the Co-Chairs’ proposals aimed at restoring people-to-people contacts between Armenians and Azerbaijanis, and support the International Committee of the Red Cross in its efforts to move forward with the exchange of data on missing persons, avoiding the unnecessary politicization of those important humanitarian steps.
“Our countries remain ready to work closely with the Sides to reach a lasting and peaceful settlement. We have instructed our Co-Chairs to continue their mediating activities to promote compromises on the working proposals submitted to the Parties, but stress that the primary responsibility to end the Nagorno-Karabakh conflict rests with the leaders of Armenia and Azerbaijan,” concludes the statement.