Հասարակություն 11:00 07/12/2017 Հայաստան
«Արդեն 29 տարի դեկտեմբերի 7-ը նշում ենք որպես երկրաշարժի զոհերի հիշատակի օր: Տարերքի հասցրած ավերածությունների հետքը, հազարավոր անմեղ զոհերն ու մեզ բաժին հասած դառնությունները դեռ ապրում են մեր սրտերում: Շիրակի մարզը երկրաշարժից տուժած ամենամեծ տարածաշրջանն էր:
Արհավիրքի արդյունքում մեր տասնյակ հազարավոր համերկրացիներ դարձան անօթևան, մի քանի վայրկյանում կործանվեցին տասնամյակների ընթացքում կառուցված արտադրական հզորությունները, կրթամշակութային և սոցիալական նշանակության կառույցները:
Ամեն տարի մենք նորից ու նորից վերապրում ենք կորուստի ցավը. ցավ, որին բալասան թերևս չկա:
Այսօր ևս մեկ անգամ մեր խոնարհումն ենք բերում երկրաշարժի անմեղ զոհերի հիշատակին, միաժամանակ շնորհակալանքի խոսքն ենք ուղղում բոլոր նրանց, ովքեր մեծ ողբերգության առաջին իսկ օրվանից եղել են մեր կողքին, ովքեր տարիներ շարունակ օգնել են հաղթահարելու և վերացնելու աղետի հետևանքները:
Անցած 29 տարիների ընթացքում կառուցվել են բնակարաններ, հազարավոր անօթևաններ տարեմուտը դիմավորել են տաք ու ապահով բնակարաններում,ստեղծվել են աշխատատեղեր: Քաղաքը վերածնվում է, սակայն դեռևս ունենք չլուծված խնդիրներ: Մեր հայրենակիցներից շատերը դեռևս ապրում են տնակներում կամ երկրաշարժից վթարային դարձած բնակարաններում:
Անելիքներ շատ կան, բայց և համոզված եմ, որ առաջիկա տարիները լինելու են աղետի հետևանքների վերացման, վերելքի և մեր մարզի շենացման տարիներ:

Общество 12:48 07/12/2017 Армения
29-я годовщина Спитакского землетрясения: Ширакская область Армении возрождается, но имеется еще множество нерешенных проблем
В связи с 29-й годовщиной разрушительного Спитакского землетрясения сегодня, 7 декабря, послание направил губернатор Ширакской области РА Артур Хачатрян.
«Уже 29 лет, как мы 7 декабря отмечаем как день памяти жертв землетрясения. Следы причиненных стихией разрушений, память о тысячах невинных жертв и выпавшая на нашу долю горечь все еще свежи в наших сердцах. Ширакская область пострадала в результате землетрясения 1988 года больше всех», – отметил губернатор, добавив:
«В результате катастрофы десятки тысяч наших соотечественников остались без крова, за считанные секунды были разрушены производственные мощности, построенные за десятилетия, сооружения культурно-образовательного и социального назначения».
«Сегодня мы воздаем дань уважения памяти невинных жертв землетрясения, в то же время выражаем благодарность всем тем, кто был с нами с первого дня трагедии, годами помогали преодолевать и ликвидировать последствия этой катастрофы», –  указал Артур Хачатрян.
«За минувшие 29 лет строилось жилье, тысячи оставшихся в результате землетрясения без крова граждан Новый год  встретили в теплых и безопасных квартирах, созданы рабочие места.
Город возрождается, но у нас все еще есть нерешенные проблемы. Многие из наших соотечественников по-прежнему живут в домиках или домах, ставших аварийными  из-за землетрясения», – указал губернатор.
«Еще многое предстоит сделать, но я убежден, что ближайшие годы станут годами полного преодоления последствий стихии, подъема и процветания области», – резюмировал он.