Հասարակություն 10:20 13/12/2017 Հայաստան
Վերջերս ընկերներիցս մեկն ինձ ուղարկել էր 5-րդ դարի պատմիչ Մովսես Խորենացու գրածներից մի հատված, որտեղ նա նկարագրում է հին Հայաստանում տիրող ողբալի սոցիալական պայմանները:
Ընկերս մեկնաբանել էր՝ «Սուրբ Մովսեսը կարող էր այս խոսքերը հեշտությամբ գրել մեր հայ հոգևորականների, ղեկավարների, եկեղեցու, դատավորների, կազմակերպությունների և մեր մասին այսօր՝ 2017 թվականին, ինչպես դա արել է 5-րդ դարում: Իսկ ի՞նչ է փոխվել 1600 տարում և ի՞նչ կփոխվի: Իսկ եթե ոչինչ էլ չփոխվի՞: Իսկ եթե մենք այդպիսի՞ն ենք: Հայ ժողովրդի առջև ծառացած գլխավոր մարտահրավերն է, թե ինչպես գոյատևել և հաջողության հասնել միջազգային ասպարեզում և հույսը չկորցնել: Չնայած Սուրբ Մովսեսի նկարագրած մեր վատ բնավորությանը՝ այս փոքր ժողովուրդը ինչ-որ կերպ ուղի է գտել գոյատևելու և հասնելու մինչև մեր օրերը: Եկե՛ք չողբանք Հայաստանի վրա: Եկե՛ք ուրախանանք մեր երեխաներով, թոռներով և պայծառ ապագայով, որ մեզանից յուրաքանչյուրը կարող է ստեղծել մեր ժողովրդի համար»:
Ստորև ներկայացվող մեջբերումը Մովսես Խորենացու «Պատմություն Հայոց» աշխատությունից է, իսկ գլուխը վերնագրված է՝ «Ողբ՝ Հայոց թագավորության Արշակունյաց ցեղից դադարելու մասին եվ եպիսկոպոսապետության՝ սուրբ Գրիգորի տոհմից»:
Մովսես Խորենացին գրել է.
«Ողբում եմ քեզ, Հայոց աշխարհ, ողբում եմ քեզ, բոլոր հյուսիսային ազգերի մեջ վեհագույնդ, որովհետև վերացան թագավորդ ու քահանադ, խորհրդականդ և ուսուցանողդ. վրդովվեց խաղաղությունը, արմատացավ անկարգությունը, խախտվեց ուղղափառությունը, հիմնավորվեց տգիտությամբ չարափառությունը:
Խղճում եմ քեզ, Հայաստանյայց եկեղեցիդ, բեմիդ բարեզարդությունից անշքացած, քաջ հովվից և հովվակցից զրկված: Այլևս չեմ տեսնում քո բանավոր հոտը դալար տեղում և հանգիստ ջրերի մոտ սնվելիս  և ոչ էլ փարախի մեջ ժողովված` գայլերից զգուշանալու համար, այլ ցիրուցան եղած անապատներում և գահավեժ տեղերում….
Ուսուցիչները` տխմար ու ինքնահավան, իրենք իրենցից պատիվ գտած և ոչ աստծուց կոչված, փողով ընտրված և ոչ սուրբ հոգով. ոսկեսեր, նախանձոտ, թողած հեզությունը, որի մեջ աստված է բնակվում և գայլ դարձած գիշատում են իրենց հոտերը:
Կրոնավորները` կեղծավոր, ցուցամոլ, սնափառ, պատվասեր, քան աստվածասեր:
Հոգևորականները՝ հպարտ, դատեր սիրող, դատարկախոս, ծույլ, գիտություններն ու վարդապետական գրվածքներն ատող, առևտուր և կատակերգություններ սիրող:
Աշակերտները` սովորելու մեջ ծույլ, սովորեցնելու մեջ փութաջան, որոնք դեռ չսովորած` աստվածաբան են։
Ժողովրդականները` ամբարտավան, ստահակ, մեծախոս, աշխատանքից խուսափող, հարբեցող, վնասագործ, ժառանգությունից փախչող:
Զիվորականները` անարի, պարծենկոտ, զենք ատող, ծույլ, ցանկասեր, թուլամորթ, կողոպտիչ, գինեմոլ, հելուզակ, ավազակների բնութենակից:
Իշխանները` ապստամբ, գողերին գողակից, կաշառակեր, կծծի, ժլատ, ագահ, հափշտակող, աշխարհ ավերող, աղտեղասեր, ծառաներին համամիտ:
Դատավորները` տմարդի, սուտ, խաբող, կաշառակեր, իրավունքը չպահպանող, անհաստատ, հակառակող:
Եվ առհասարակ սերն ու ամոթը ամենքից վերացած....
Որովհետև (մեզ) տիրեցին խստասիրտ ու չար թագավորներ, որոնք ծանր, դժվարակիր բեռներ են բարձում, անտանելի հրամաններ են տալիս: Կառավարիչները կարգ չեն պահպանում, անողորմ են, սիրելիները դավաճանված են, թշնամիները զորացած. հավատը ծախվում է այստեղի ունայն կյանքի համար: Ասպատակություններ են գալիս անհատնում, շատ տեղերի վրա, տները գերվում են, ստացվածքները հափշտակվում, գլխավոր մարդիկ կապվում են, հայտնի անձեր բանտարկվում են, դեպի օտարություն են աքսորվում ազնվականները, անթիվ նեղություններ են կրում ռամիկները, առնվում են քաղաքներ, քանդվում են ամրոցներ, ավերվում են ավաններ, հրդեհվում են շինություններ, անվերջ սովեր և հիվանդություններ և բազմատեսակ համաճարակներ: Աստվածապաշտությունը մոռացված է, դժոխքի ակնկալություն….»:
Այս «ողբը» ինձ ուղարկած ընկերս, Մովսես Խորենացու՝ 1600 տարի առաջ Հայաստանում տիրող ողբալի վիճակի նկարագրությունը համեմատում է ընդհանրապես Հայաստանում և Սփյուռքում ներկայումս տիրող իրավիճակի հետ... Իհարկե, չի կարելի հայ հասարակության մեջ ընդհանրացնել բոլորին: Մեր հասարակության բոլոր հատվածներում կան բավականին շատ հարգելի բացառություններ՝ ուսուցիչների, հոգևորականների, զինվորականների, ուսանողների, դատավորների և ղեկավարների շրջանում:
Ես համաձայն եմ ընկերոջս հետ, երբ նա հույս է հայտնում, որ մեր ժողովուրդը կգոյատևի, չնայած բոլոր թերություններին ու անհաջողություններին, և ի հեճուկս ներքին ու արտաքին բոլոր թշնամիների, ինչպես դա արել է դարեր շարունակ՝ սկսած այն ժամանակներից, երբ Մովսես Խորենացին գրել է իր խիստ քննադատական դիտողությունները...

Society 10:39 13/12/2017 Armenia
A friend recently sent me an excerpt written in the 5th Century by historian Movses Khorenatsi in which he described the deplorable societal conditions in ancient Armenia.
My friend commented: “St. Movses could have easily written these words about our Armenian clergy, leaders, church, organizations, judges, institutions and us today in 2017 as he did in the 5th Century. So what has changed in 1,600 years? What will change? What if nothing changes? What if this is who and what we are? The greatest challenge we face as Armenians is how to survive and succeed on the world stage in spite of ourselves and not give up hope. Because despite the worst of our nature that St. Movses describes, somehow this small nation found a way to survive to this day. Let’s not lament over Armenia. Let’s rejoice over our children, grandchildren and the bright future that each of us can create for our nation.”
The quotation below is from Movses Khorenatsi’s trailblazing book, “History of the Armenians.” The chapter is titled, “Lament over the removal of the Armenian throne from Arsacid Family and of the archbishopric from the family of St. Gregory.” The book has been translated from Armenian into English by Prof. Robert W. Thomson of Harvard University. I have added in brackets a few clarifications to the translation.
Movses Khorenatsi wrote:
“I lament over you Armenia; I lament over who you are superior to all the nations of the north. For your king and priest, counselor and teacher, have been removed. Peace has been disturbed, disorder has taken root, orthodoxy has been shaken, and heresy has strengthened through ignorance.
“I pity you, church of Armenia, which has lost the splendor of the sanctuary and has been deprived of the noble pastor and his companion. No longer do I see your rational flock pastured in a verdant place and by peaceful waters nor gathered in a fold and protected from wolves, but scattered to the wilderness and precipices. ….
“The teachers are ignorant and presumptuous, taking honor by themselves and not called by God, elected by money and not by the [Holy] Spirit; lovers of gold and envious, they have abandoned gentleness, where God dwells, and have become wolves, tearing their own flocks.
“The religious are hypocritical, ostentatious, vainglorious, lovers of honor rather than lovers of God.
“The [senior] clergy are proud, slothful, frivolous, lazy, haters of the arts and instructive words, lovers of commerce and buffoonery.
“The students are lazy to study and eager to teach; they are theologians before their examinations [before they finish their studies].
“The laity are arrogant, insubordinate, blusterers, loafers, topers [drunks], pernicious, and they flee their patrimonies.
“The soldiers are cowards, false boasters, hating their weapons, negligent, lovers of ease, intemperate, thieves, drunkards, marauders, imitators of brigands.
“The princes are rebellious, companions of thieves, robbers [bribable], rapacious [greedy], avaricious, grasping, plunderers, despoilers of the land, depraved, likeminded with their subjects [servants].
“The judges are inhuman, false, deceitful, venal, [not protectors of rights] ignorant of the law, volatile, contentious.
“And [in general], love and shame have been entirely removed from all….”
“The kings are cruel and evil rulers, imposing heavy and onerous burdens and giving intolerable commands. Governors do not [keep the order] correct disorders and are unmerciful. Friends are betrayed and enemies strengthened. Faith is sold for this vain life. Brigands have come in abundance and from all sides. Houses are sacked and possessions ravaged. There is bondage for the foremost and prison for the famous. There is exile abroad for the nobility and innumerable outrages for the common people. Cities are captured and fortresses destroyed; towns are ruined and buildings burned. There are famines without end and every kind of [epidemic] illness and death. Piety has been forgotten and expectation is for hell….”
My friend who sent me this “lament” is comparing Movses Khorentasi’s description of the deplorable state in Armenia 1,600 years ago to today’s conditions in general both in Armenia and the Diaspora! Of course, one cannot generalize to everyone in Armenian society. There are respectable exceptions in every segment of our society, among the teachers, clergy, military, students, judges, and rulers.
I agree with my friend when he expresses the hope that our nation will survive despite all the shortcomings and setbacks, and despite all enemies inside and outside of the country, as it has for centuries since Movses Khorentatsi wrote his highly critical observations!