Հասարակություն 10:00 06/01/2018 Հայաստան
«ՀՀ կառավարության ծրագրի համաձայն՝ խոշորացման գործընթացն ավարտվելու է 2019 թվականին: Արդյունքում համայնքների թիվը մոտավոր հաշվարկով կլինի 120-140»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության աշխատակազմի տեղական ինքնակառավարման վարչության տեղական ինքնակառավարման հարցերի համակարգման բաժնի պետ Կարեն Բակոյանը:
Հիշեցնենք, որ անցնող տարում՝ նոյեմբերի 5-ին տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքում  34 փնջերում ընդգրկվել է թվով 325 համայնք: Բակոյանի խոսքով, վերջին խոշորացումից հետո Հայաստանում կա  502 վարչատարածքային միավոր:
«Առաջիկայում խոշորացվելու են 8 մարզերի (բացի Սյունիքի և Վայոց ձորի) դեռևս չխոշորացված համայնքները: Փնջերի կազմը դեռևս քննարկման փուլում է. մշակված նախագիծ չկա»,-ասաց բաժնի պետը:
Խոշորացումը բացասաբար է անդրադարձել տեղական ինքնակառավարման մարմիններում կանանց ներկայացվածության վրա: Այսպես, մինչ խոշորացումը  2016-ի տվյալներով Հայաստանի 793 համայնքներից 17-ը կանայք էին ղեկավարում, նոյեմբերի 5-ից հետո 502 համայնքներից միայն 7-ի ղեկավարներն են կանայք: Կանանաց թիվը նվազել է նաև ավագանիների կազմում: Այսպես, ավագանու 983 թեկնածուներից  49-ը կանայք էին, նրանցից 24-ն են ընտրվել:
Հարցին, թե նախարարությունն ինչ քայլեր է պատրաստվում իրականացնել ՏԻՄ ընտրություններում կանանց մասնակցության խթանման համար, Բակոյանը պատասխանեց.
«Բացատրական և կազմակերպչական: Այդ ուղղությամբ ավելի արմատական փոփոխություններ ակնկալվում է իրականացնել ավագանու՝ համամասնական ընտրակարգով ձևավորմանն անցման ընթացքում, ինչը նախատեսվում է խոշորացման գործընթացի ավարտից հետո»:

Общество 11:31 06/01/2018 Армения
«В соответствии с программой правительства Армении, процесс укрупнения общин в республике завершится в 2019 году. В результате, по приблизительным подсчетам, число общин составит 120-140», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am начальник отдела координации вопросов местного самоуправления Департамента местного самоуправления министерства территориального управления и развития РА Карен Бакоян.
Напомним, в минувшем 2017 году в результате состоявшихся 5 ноября выборов в органы местного самоуправления в 34 группы вошли 325 общин. По словам Бакояна, после последнего укрупнения в Армении имеются 502 административно-территориальные единицы.
«В ближайшее время планируется укрупнить еще не укрупненные общины 8 областей (за исключением Сюника и Вайоц дзора). Состав групп – пока на стадии обсуждения, разработанного проекта нет», – сказал начальник отдела координации вопросов местного самоуправления.
Между тем, процесс укрупнения общин негативно сказывается на представленности женщин в органах местного самоуправления. Так, до укрупнения: по данным на 2016 год, 17 из 793 общин Армении руководили женщины. После муниципальных выборов 5 ноября 2017 года женщины являются руководителями 7 из 502 общин РА. Число женщин сократилось и в составе Советов старейшин. Так, из 983 кандидатов женщинами были 49, избраны 24 из них.
В ответ на вопрос, какие шаги собирается предпринять министерство для стимулирования участия женщин в муниципальных выборах, Бакоян отметил:
«Разъяснительные и организационные. Более коренные изменения в данном направлении планируется провести при переходе к формированию Совета старейшин по пропорциональной избирательной системе, что предусматривается после завершения процесса укрупнения».