Հասարակություն 12:03 11/01/2018 Հայաստան
ՀՀ կառավարության որոշմամբ ապրիլի 1-ից կարգելվի աջակողմյան ղեկային տեղաբաշխմամբ տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը Հայաստան:
Այսպիսով, գործադիրն այսօրվա նիստում հավանություն տվեց «Աջակողմյան ղեկային տեղաբաշխմամբ տրանսպորտային միջոցների ներմուծման  ժամանակավոր արգելքի մասին», «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության  2007 թվականի հունիսի 28-ի թիվ 955-Ն որոշման մեջ լրացումներ կատարելու մասին»  և «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության  2010 թվականի սեպտեմբերի 9-ի թիվ 1251-Ն որոշման մեջ լրացում կատարելու մասին» որոշումների նախագծերին:
Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը, ներկայացնելով նախագիծը, նշեց, որ «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքով սահմանվում է, որ  Հայաստանի ճանապարհներին սահմանված է տրանսպորտային միջոցների աջակողմյան երթևեկություն: Դրանով պայմանավորված, ըստ նախարարի, ՀՀ-ում ճանապարհային երթևեկության կանոնները սահմանված են ձախակողմյան ղեկային կառավարմամբ տրանսպորտային միջոցների երթևեկությանը համապատասխան, ինչպես նաև մյուս բոլոր տեխնիկական միջոցները, ճանապարհային նշանները, գծանշումները, լուսացույցերը տեղակայված են՝  հաշվի առնելով ձախակողմյան ղեկային կառավարվող տրանսպորտային միջոցի վարորդի համար տեսանելի և ընկալելի լինելու հանգամանքը:
Հետևաբար, աջակողմյան ղեկային կառավարմամբ տրանսպորտային միջոցների շահագործումը երթևեկության համար վտանգ է ներկայացնում, քանի որ  աջակողմյան երթևեկության դեպքում տրանսպորտային միջոցի վարորդն ունի սահմանափակ տեսանելիություն: Մասնավորապես, կանգառի կամ կայանման վայրից տրանսպորտային միջոցի շարժումն սկսելու, երթևեկության գոտի վերադասավորվելու, երթևեկության ուղղությունը փոփոխելու, վազանց կատարելու և այլ դեպքերում:
Ըստ Վահան Մարտիրոսյանի՝ աջակողմյան ղեկով մեքենաները պարունակում են ճանապարհատրանսպորտային պատահարների առաջացման ռիսկեր:
Հաշվի առնելով վերանշյալը՝ նախագծերով նախատեսվում է արգելել աջակողմյան ղեկային կառավարման համարգ ունեցող մեքենաների հաշվառումն ու շահագործումը 2018 ապրիլի 1-ից: Նշված սահամանափակումը չի տարածվելու մինչև  ապրիլի 1-ը ներմուծված աջ ղեկ ունեցող մեքենեների վրա: Տվյալ տրանսպորտային միջոցների սեփականատերերը  սեփականության տնօրինման իրավունքով կարող են ազատ շահագործել, հաշվառել և վերահաշվառել իրենց մեքենաները:
Նիստը վարող Վաչե Գաբրիելյանը հարցրեց՝ արդյոք դա նշանակում է, որ որևէ  քաղաքացի, որն այժմ ունի աջ ղեկով մեքենա, որևէ սահմանափակման չի՞ ենթարկվում, այսինքն՝  կարող է թե օգտագործել, թե օտարել, թե այլ կերպ տնօրինել այդ մեքենան:
Տրանսպորտի նախարար Վահան Մարտիրոսյանը վստահեցրեց, որ մինչև ապրիլի 1-ը ներմուծված մեքենենարը  կարող են ազատ շահագործել, հաշվառվել և վերահաշվառվել: «Այսինքն,  ոչ միայն այն քաղաքացիները, որոնք ունեն նման մեքենաներ, այլև նրանք, որոնք պատվիրել են, օրինակ՝ այդ մեքենաները կհասնեն հաջորդ շաբաթ կամ մեկ ամիս հետո, ապա նրանց վրա ևս կտարածվի այս որոշումը»,- ասաց Վաչե Գաբրիելյանը: Նախարարն ի պատասխան նշեց, որ  նրանց վրա ևս կտարածվի, մինչև ապրիլի 1-ը Հայաստան  ներկրված մեքենաների վրա որևէ  սահմանափակում չի լինելու:
Փոխվարչապետը հետաքրքրվեց՝ կա՞ վիճակագրություն ու խնդիրներ իրականում առաջացե՞լ են, թե՞ խնդիրները տեսական են:
«Գիտեք, նախ մտահոգությունները կան օրենքից ելնելով, բացի դրանից, ըստ ոստիկանության ու ապահովագրական ընկերությունների տվյալների՝ վթարների քանակը տոկոսային հարաբերակցությամբ աջ ղեկով մեքենաների մասնակցությամբ մոտ 28 տոկոսով ավելի է»,- նշեց Վահան Մարտիրոսյանը:
Բացի այդ, ըստ նրա, վթարների ժամանակ վիրավորների թիվը մոտ 39 տոկոսով ավելի է: «Դա լուրջ թիվ է, և առաջին հերթին մտածելով ժողովրդի անվտանգության մասին, գնացել ենք այդ որոշման»,- հավելեց նախարարը:
Վաչե Գաբրիելյանը հանձնարարեց՝ ամբողջականացնելու համար այս նախաձեռնությունը՝ հարկ է օրենսդրական սահմանափակումներ մտցնել ներմուծման վերաբերյալ:
«Խնդրում եմ պատրաստել համապատասխան օրինագիծ և ներկայացնել կառավարությանը եկող շաբաթ, որպեսզի անհետաձգելի կարգով ուղարկենք Ազգային ժողով», - ասաց Վաչե Գաբրիելյանը:

Общество 12:35 11/01/2018 Армения
Постановлением правительства Армении, с 1 апреля 2018 года будут запрещены импорт в республику и регистрация транспортных средств с правосторонним расположением руля.
Кабмин на состоявшемся сегодня заседании одобрил проекты о внесении поправок в постановления правительства о временном запрете на импорт транспортных средств с правосторонним расположением рулевого управления, от 28 июня 2007 года и 9 сентября 2010 года.
Министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваан Мартиросян отметил: законом Республики Армения «Об обеспечении безопасности дорожного движения» на дорогах Республики Армения устанавливается правостороннее движение транспортных средств.
Исходя из этого, по словам министра, в Армении правила дорожного движения установлены для транспортных средств с левосторонним расположением руля. Кроме того, дорожные знаки, светофоры установлены с учетом восприятия для водителей транспортных средств с левосторонним расположением руля.  Соответственно, эксплуатация праворульных транспортных средств представляет угрозу для дорожного движения, возникают риски ДТП.
С учетом вышеотмеченного, проектами предусматривается запрет на импорт в Армению и регистрацию в РА транспортных средств с правосторонним расположением руля с 1 апреля 2018 года.
При этом с учетом права  владельцев уже импортированных в Республику Армения транспортных средств с  правосторонним расположением руля на распоряжение своей собственностью, действующие автовладельцы, согласно проекту, могут свободно эксплуатировать, ставить на учет и перерегистрировать свои автомобили.
Председательствующий на заседании вице-премьер-министр, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян спросил, означает ли это, что владельцы уже импортированных в Республику Армения транспортных средств с  правосторонним расположением руля не столкнутся с какими-либо ограничениями.
Ваан Мартиросян заверил, что импортированные до 1 апреля транспортные средства могут свободно эксплуатироваться, ставиться на учет и перерегистрироваться.
Ваче Габриелян поинтересовался, существует ли статистика о возникших проблемах или данные проблемы рассматриваются чисто теоретически.
«Опасения, в первую очередь, существуют, исходя из действующего законодательства. Кроме того, согласно данным Полиции РА и страховых компаний, праворульные транспортные средства попадали в ДТП на 28 процентов чаще», – сказал В.Мартиросян, добавив:
«Это серьезная цифра, и мы пошли на этот шаг, исходя из безопасности населения», – добавил министр.
«Прошу подготовить соответствующий законопроект и представить в правительство на следующей неделе, чтобы незамедлительно отправить его в Национальное Собрание», – сказал В.Габриелян.
Отметим, сообщения о запрете на импорт, а в дальнейшем также на эксплуатацию праворульных транспортных средств вызвали серьезный общественный резонанс и активно обсуждаются в СМИ и соцсетях, а водители уже провели несколько акций протеста.