Հասարակություն 19:53 12/01/2018 Հայաստան
Հանրապետության տարածքում` հունվարի 12-ի ցերեկը և 13-ի ցերեկը, 14-ի գիշերը, 17-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: 13-ի գիշերն առանձին շրջաններում, 14-ի ցերեկը, 15-16-ը շրջանների զգալի մասում ժամանակ առ ժամանակ սպասվում են տեղումներ, առանձին վայրերում՝ քամու ուժգնացում՝ 15-20 մ/վ արագությամբ:
Օդի ջերմաստիճանը 14-15-ի ցերեկը կնվազի 4-6 աստիճանով:
Երևանում հունվարի 12-ի ցերեկը և 13-ի ցերեկը, 14-ի գիշերը, 17-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: 13-ի գիշերը հնարավոր են, 14-ի ցերեկը, 15-16-ը ժամանակ առ ժամանակ սպասվում են տեղումներ, գիշերային ժամերին՝ թաց ձյան տեսքով:

Society 20:26 12/01/2018 Armenia
No precipitation is predicted in the territory of Armenia in the daytime of January 12 and 13, at night of 14, on 17, “Hydromet” Service of the Ministry of Emergency Situations reported.
According to the source, at night of January 13 in separate places, in the daytime of 14, on 15-16 in most regions from time to time precipitation is predicted, in separate places the wind speed may exceed up to 15-20 m/s.
In the daytime of January 14-15, the air temperature will drop by 4-6 degrees.
In capital Yerevan, no precipitation is predicted in the daytime of January 12 and 13, at night of 14, on 17 January. At night of January 13 precipitation is possible, in the daytime of 14, on 15-16 from time to time precipitation is predicted. At night of 15-16 January light snow is expected.