Քաղաքական 10:55 24/01/2018 Աշխարհում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վաղը՝ հունվարի 25-ին, ներկա է գտնվելու Շվեյցարիայում ընթացող Դավոս տնտեսական միջազգային ֆորումին: Այս լուրը դժգոհություն է առաջացրել մարդկանց մոտ և նրանք բողոքի ցույցեր են անցկացնում փողոցներում: Ամենամարդաշատ ցույցը տեղի է ունեցել Ցյուրիխում, հայտնում է «Միր 24»-ը:
Այնտեղ՝ փողոցներում և հրապարակներում, ավելի քան 2000 մարդ է եղել: Նրանք դեմ են Թրամփի ֆորումին մասնակցությանը: Ակտիվիստներն իրենց պաստառների վրա հիշատակել էին այն վիրավորական արտահայտությունները, որոնք իրեն թույլ է տվել Թրամփը: Բողոքի ցույցեր են տեղի ունեցել նաև Լոզանում և Ժնևում:
«Թրամփի դեմ ամենուր բողոքի ցույցեր են տեղի ունենում: Այդպիսի ցույցերից մեկը պատճառ հանդիսացավ, որ նա չմեկնի Անգլիա: Այժմ, մենք պետք է հետևողական լինենք և ասենք, որ իր որդեգրած քաղաքականությունը մեզ չի գոհացնում»,-հայտարարել է ցույցի մասնակիցներից մեկը:
Դավոսում, ակցիայի մասնակիցները կարողացել են ճեղքել ավտանգության գոտին, սակայն ոստիկանները շատ արագ ցրել են ցույցը:

Politics 11:35 24/01/2018 World
Protesters took to the streets in two Swiss cities on Tuesday ahead of President Trump’s visit to the World Economic Forum (WEF) in Davos, Switzerland.
Reuters reports nearly 20 anti-capitalist protesters broke through a security barrier in Davos while shouting “Wipe out WEF.” The protesters rallied around slogans such as “Trump Not Welcome” and “Smash WEF!”
“Trump is just one of the other people we disagree with. We’ve been protesting every year now against the World Economic Forum and if Trump comes or not we don’t care," one protester told Reuters. "Trump is just, maybe he’s just the best symbol of this world."
In Zurich, 2,000 protesters marched toward the city’s financial district, carrying banners reading “No Trump, no coal, no gas, no fossil fuels” and “Dump Trump.”
Reuters reports at least one person carried a sign reading “who was the shithole?” in reference to Trump’s reported remarks about Haiti, El Salvador and African nations.
Trump is expected to give remarks Friday at the meeting of business leaders and global elites, becoming the first president to personally attend the WEF since Bill Clinton in 2000. Typically, U.S. presidents send high-level delegations to the event.