Քաղաքական 15:20 12/02/2018 Հայաստան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարության մեջ հասցեականություն կար: Փետրվարի 12-ին ԱԺ ճեպազրույցների ժամին նման տեսակետ հայտնեց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը՝ մեկնաբանելով համանախագահների՝ ԼՂ հակամարտության կողմերին ուղղված կոչը՝ ձեռնպահ մնալ բորբոքային հայտարարություններից և սադրիչ գործողություններից:
Նրա խոսքով՝ ՄԽ համանախագահները շատ թարմ հետքերով այստեղ եկան. մի քանի օր առաջ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը բարձր ամբիոնից, նախագահ դառնալու հավակնություն հանդես բերելով, իրեն բնորոշ այսպիսի հոխորտացող հայտարարություններով հանդես եկավ:
«Մինսկի խումբն ունի երկու խնդիր՝ մեկը, որ ասում էինք, պետք է բանակցություններում ընդգրկվի նաև ղարաբաղյան կողմը, հիմա ունի երկրորդ խնդիր՝ բանակցելի դարձնել Ադրբեջանին, այսինքն՝ բերել իրական բանակցությունների սեղան, որովհետև Ադրբեջանը այսպիսի հայտարարություններով, պահվածքով՝ մի բան ասել բանակցությունների ժամանակ, հետո գնալ, այլ ուղղությամբ պատրաստել երկիրն ու ժողովրդին, ուղղակի անբանակցելի կողմ է դարձել, և այս ձևով բանակցությունները շարունակել հնարավոր չէ»,- ասաց նա:
Ռուստամյանը մանրամասնեց՝ խոսքն այստեղ առնվազն բանակցելու նորմալ միջավայր ստեղծելու մասին է, որը միջնորդների հիմնական հանձնառությունն է, նրանք պետք է ստեղծեն միջավայր: ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը ընդգծեց՝ ի տարբերություն Ադրբեջանի ցանկությունների՝ Հայաստանում չեն ասում, թե համանախագահները կողմերից մեկին պիտի պաշտպանեն, նրա համար ընդունելի հայտարարություններ անեն:
Պատգամավորը նշեց, որ ԵԱՀԿ ՄԽ վերջին՝ անթաքույց այդ հայտարարության մեջ խոսվում է Ալիևի ամպագոռգոռ հայտարարությունների մասին, քանի որ առնվազն այս ընթացքում Հայաստանից ոչ ոք չի լսել նման հոխորտացող հայտարարություններ: «Ադրբեջանական կողմը մնում է անսասան, կոշտ, անիմաստ ու անհեռանկար, այսինքն՝ բանակցությունների խափանող հիմնական գործոնը այսօր դարձել է Ադրբեջանը՝ իր վարչակազմով»,- ասաց նա:

Politics 18:49 12/02/2018 Armenia
The latest statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs was addressed, Armen Rustamyan, head of the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun (ARF-D) faction told parliamentary briefings on Monday, commenting on the Co-Chairs’ call upon the sides ‘to refrain from inflammatory statements and provocative actions’.
According to Rustamyan, the Minsk Group Co-Chairs arrived in Armenia with fresh impressions from Azerbaijan, where President Ilham Aliyev, trying to maintain his grip on power, made swaggering statements (over territorial claims to Yerevan and Zangezur) typical to him a few days ago.
“The Minsk Group has two issues to deal with: the first one refers to involving Artsakh in the negotiations, while the second one is to make Azerbaijan negotiable, i.e. to bring it to the negotiating table,” he said.
ARF’s chief stressed Azerbaijan has become nonnegotiable with its work-style of saying one thing during the Artsakh talks but doing a completely different thing afterwards with its military rhetoric, adding the talks cannot proceed in this way.
He detailed the matter is to create at least a normal atmosphere for negotiations, which is the main commitment of the mediators. He underlined unlike Azerbaijan’s wishes, Armenia does not expect the Co-Chairs to defend one of the sides by making statements acceptable to it.
The MP noted the recent statement makes a reference to Aliyev’s inflammatory statements given the fact no one has witnessed such statements from Armenia at least during this period. “The Azerbaijani side remains steadfast, tough, pointless and viewless becoming the main factor of hampering negotiations with its regime,” he added.