Քաղաքական 13:32 24/02/2018 Հայաստան
Քիչ առաջ մեկնարկեց «Օրինաց երկիր» կուսակցության 15-րդ համագումարը: Համագումարին ներկա են ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը և փոխնախագահ Հեղինե Բիշարյանը:
Վերջինս իր ելույթում նշեց, որ ընտրությունները Հայաստանում չեն որոշվում օրենքի ուժով, այլ՝ վարչական լծակներով, դրա համար էլ ունենք այն ինչ ունենք: «ՕԵԿ-ը քսանմեկ տարի շարունակ ունի իր ուրույն դերը, որի առաջ պետք է խոնարհվել: Երկու հարյուր վաթսուն օրենքի հեղինակ ՕԵԿ-ն այսօր սկսում է նոր ճանապարհ՝ հասարակությանը դուրս բերելու ստեղծված դժվար վիճակից: ՕԵԿ-ի նպատակը օրենքների գերակայության երկիր կառուցելն է: Երկրում բազմաթիվ խնդիրներ կան: Բայց մենք չենք ուզում թողնել և հեռանալ Հայաստանից: Մեծ ցավ եմ ապրում, իմ մերձավորները հեռանում են հայրենիքից: Դա մեր ցավն է: Ես ուզում եմ իրապես օրինաց երկրում ապրել և պայքարելու եմ, որ Հայաստանում անարդար շեշտադրումները պակասեն»,- ասաց Հեղինե Բիշարյանը:
Նա նաև հայտարարեց, որ իրենք կուսակցության ներսում շատ խորը քննարկումներ են ունեցել և վճռել են, որ իրավունք չունեն թողնելու հայ ժողովրդին, ավելին՝ պարտավոր են լինելու ժողովրդի կողին և պայքարել նրա բարօրության համար:
Անդրադառնալով ռեյթինգայյին ընտրակարգին՝ Բիշարյանը նկատեց, որ դրա արդյունքում խորհրդարանի գինը չիմացող, սակայն ռեյթինգ ունեցող որոշ մարդիկ հայտնվեցին ԱԺ-ում:
ՕԵԿ փոխնախագահն իր ելույթի վերջում առաջարկեց Արթուր Բաղդասարյանին վերընտրել կուսակցության նախագահ: Վերջինս միաձայն վերընտրվեց նույն պաշտոնում:

Политика 14:01 24/02/2018 Армения
Немногим ранее стартовал 15-й съезд партии «Оринац еркир». На съезде присутствуют председатель партии Артур Багдасарян и зампредседателя данной политсилы Эгине Бишарян.
«Партия „Оринац еркир” уже в течение 21 года играет свою особую роль, и перед этим нужно преклоняться. Являющаяся автором 260 законов партия „Оринац еркир” сегодня начинает новый путь, чтобы вывести общество из сложившейся ситуации. Цель партии – построение страны с верховенством закона. В стране есть множество проблем. Но мы не хотим покидать ее. Я испытываю огромную боль, когда мои близкие покидают Родину. Это наша общая боль. Я хочу жить действительно в стране законности и буду бороться за это», – сказала в своем выступлении Бишарян.
Она сообщила также, что в партии были проведены обсуждения и принято важное решение. «Мы не имеем права оставлять армянский народ, более того, мы обязаны быть рядом с народом и бороться за его благоденствие», – указала Бишарян.
При этом она раскритиковала рейтинговую избирательную систему, отметив: в результате этого в Национальном Собрании Армении оказались люди, хоть и обладающие высоким рейтингом, но не знающие цену парламенту.
В конце своего выступления Бишарян предложила переизбрать Артура Багдасаряна на пост председателя партии «Оринац еркир». А.Багдасарян был переизбран на этот пост единогласно.
Отметим, ранее в Армении представители партии «Армянское возрождение» на внеочередном съезде рассмотрели вопросы дальнейшей деятельности данной политической силы и приняли несколько решений. Пресс-служба партии «Армянское возрождение». Сообщила в частности: «Партия “Армянское возрождение” готова предоставить партиям, выражающим желание реорганизации с целью отделения объединённых партий, установленные законом документы. После завершения указанного процесса партия “Армянское возрождение” решает присоединиться к партии “Оринац еркир”».