Քաղաքական 14:02 26/02/2018 Տարածաշրջան
Անկարան Աֆրին բանակային և ոստիկանական հատուկ ջոկատներ է մտցրել։ Այս մասին, «ՌԻԱ Նովոստիի» փոխանցմամբ, հայտարարել է Թուրքիայի փոխվարչապետ Բեքիր Բոզդաղը։
«Աֆրին են ուղևորվել մեր հատուկ նշանակության ուժերը՝ խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու և գործողությունը բարեհաջող ավարտին հասցնելու նպատակով»,- ասել է Բոզդաղը։
Նրա խոսքով, օդուժը շարունակում է հարվածել քրդական խմբավորումներին։
Թուրքիան Աֆրինում քրդական խմբավորումների դեմ «Ձիթենու ճյուղ» գործողությունը սկսել էր հունվարի 20-ին։ Ինչպես հայտարարել են Անկարայում, մարտերի սկզբներից թուրքական ուժերը ոչնչացրել են ավելի քան երկու հազար զինյալ։
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը փետրվարի 24-ին Սիրիայում հրադադարի հաստատման մասին բանաձև էր ընդունել, սակայն Անկարան հայտարարել էր, որ այդ որոշումը չի ազդի Աֆրինում գործողության վրա, քանի որ այն «ահաբեկիչների դեմ է»։

Политика 14:56 26/02/2018 Регион
Анкара ввела в сирийский Африн армейский и полицейский спецназ, заявил вице-премьер Турции Бекир Боздаг. Информацию передает РИА Новости.
«В Африн направлены наши силы специального назначения с целью защиты мирных жителей и обеспечения успешного завершения операции», – сообщил Боздаг в эфире телеканала NTV.
Также, по его словам, авиация продолжает удары по позициям курдских формирований в Африне.
Турция 20 января начала в Африне операцию «Оливковая ветвь» против курдских группировок, которых считает террористами. Как заявили в Анкаре, с начала боев турецкие силы уничтожили более двух тысяч боевиков.
Совбез ООН 24 февраля принял резолюцию по прекращению огня в Сирии, однако Анкара заявила, что это решение не повлияет на операцию в Африне. Дамаск осудил нападение Турции, назвав его «агрессией».