Մշակույթ 18:53 30/03/2018 Հայաստան
Ներկայացվել 20 պատմամշակութային հուշարձաններն ու բնության հատուկ պահպանվող տարածքները զբոսաշրջային արդյունք դարձնելու ծրագիրը
Կառավարությունում տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում վարչապետ Կարեն Կարապետյանին է ներկայացվել ընտրված 20 պատմամշակութային հուշարձաններն ու բնության հատուկ պահպանվող տարածքները զբոսաշրջային արդյունք դարձնելու ծրագիրը, որը մշակվել է Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի կողմից:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը նշել է, որ ծրագրում ներառվել են Գորիսի քարանձավները, Զորաց քարերը, Թռչկանի ջրվեժը, Սև բերդը, Արփի լիճը, Նորատուսը, Գեղարդը, Աշտարակը, Դվինը, Բյուրականը, Ամբերդը, Զվարթնոցը, Մեծամորը, Սմբատաբերդը, Եղեգիսը, Գլաձորը, Սելիմի քարավանատունը, Պռոշաբերդը, Էրեբունին և Տաշիրը:
Նշվել է, որ ծրագրի նպատակն է երկարացնել զբոսաշրջային այցի տևողությունը, զբոսաշրջիկներին  ապահովել գիշերակացով, երկարացնել զբոսաշրջային սեզոնը, զգալիորեն ավելացնել վայրն այցելելիս զբոսաշրջիկի կողմից կատարվող ծախսերը և այլն: Ծրագիրը մշակվել է՝ հաշվի առնելով զբոսաշրջության 10 համաշխարհային միտումները: Զբոսաշրջային վայրերն ընտրվել են ըստ պատմամշակութային նշանակության, գեղատեսիլ բնության, ներդրումային ներուժի և իրագործելիության, մարզային բաշխվածության և մոտակայքում համայնքի առկայության: Զեկուցվել է, որ արդեն իսկ ավարտվել են 4 ծրագրերի մշակման աշխատանքները՝ հնարավոր ներդրողներին ներկայացնելու նպատակով:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է վերոնշյալ 20 ծրագրերի,  ինչպես նաև տարբեր շահագրգիռ գերատեսչություններից ստացվող նմանատիպ ծրագրերի քննարկման համար Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում ստեղծել համապատասխան հարթակ, որտեղ ծրագրերը մասնագիտական քննարկումների առաջին փուլ կանցնեն: Այնուհետև  դրանք կներկայացվեն մարզպետներին, որպեսզի վերջիններս ևս քայլեր իրականացնեն ներդրողների ներգրավման ուղղությամբ:
Վարչապետն առաջարկել է նաև սահմանել «խաղի կանոններ», որոնք ուղեցույց կհանդիսանան բնական, մշակութային և ճարտարապատական հուշարձանների վայրերում զբոսաշրջային ծրագրերի իրականացմամբ հետաքրքրված ներդրողների համար:

Общество 18:02 30/03/2018 Армения
Премьеру Армении представили программу по превращению в туристический продукт 20 памятников и охраняемых зон
В ходе состоявшегося сегодня в правительстве совещания премьер-министру Армении Карену Карапетяну была представлена программа превращения в туристический продукт 20 историко-культурных памятников и особо охраняемых природных зон, которая была разработана Государственным комитетом по туризму Министерства экономического развития и инвестиций РА.
Председатель Госкомитета по туризму Зармине Зейтунцян отметила, что в программу включены пещеры Гориса, Зорац карер, водопад Трчкан, Сев берд (Черный замок), озеро Арпи, Норатус, Гехард, Аштарак, Двин, Бюракан, Амберд, Звартноц, Мецамор, Смбатаберд, Ехегис, Гладзор, Селимский караван-сарай, Прошаберд, Эребуни и Ташир.
Было отмечено, что целью программы является продление продолжительности визита туристов, обеспечение туристов ночевкой, продление туристического сезона, значительное увеличение расходов туристов при посещении места и пр..
Программа была разработана с учетом 10 мировых тенденций в области туризма. Туристические достопримечательности были отобраны в соответствии с историко-культурным значением, живописной природой, инвестиционным потенциалом и реализуемостью, региональным распределением и наличием общин поблизости.
Было доложено, что уже завершена разработка 4 программ с целью их представления возможным туристам.
Премьер-министр Карен Карапетян поручил в министерстве экономического развития и инвестиций создать соответствующую платформу для обсуждения вышеотмеченных 20 и других аналогичных программ, получаемых из различных заинтересованных ведомств, где программы пройдут первый этап профессиональных обсуждений. Затем они будут представлены губернаторам, чтобы последние также могли предпринять шаги для привлечения инвесторов.
Премьер-министр предложил также установить «правила игры», которые послужат ориентирами для инвесторов, заинтересованных в реализации туристических программ на территории природных, культурных и архитектурных памятниках.