Հասարակություն 18:08 16/04/2018 Հայաստան
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հայտնում է, որ ժամը 16։30 դրությամբ Երևանի բուժհաստատություններ բուժօգնության համար դիմել է 46 քաղաքացի, որից 6-ը ոստիկաններ են։ Հիվանդների մի մասը, ստանալով ամբուլատոր բժշկական օգնություն, դուրս է գրվել բուժհաստատությունից:
Ըստ նախարարության հաղորդագրության՝ քաղաքացիական անձանց մոտ հիմնականում առկա են ստորին վերջույթների մակերեսային վնասվածքներ, որոնց համար ցուցաբերվում է անհրաժեշտ առաջնային բուժօգնություն։
Ոստիկանների վնասվածքները բութ և կտրող գործիքներով հասցված վնասվածքներ են։ Ոստիկաններից մեկը ներկայումս վիրահատվում է երակի կտրվածքի պատճառով։
Նախարարությունը հայտնում է, որ առողջապահական համակարգը գործում է ուժեղացված ծառայության պայմաններում և տիրապետում է անհրաժեշտ բոլոր միջոցներին՝ ժամանակին և որակյալ բուժօգնություն ցուցաբերելու նպատակով։

46 citizens applied for medical assistance after clashes at Baghramyan avenue - Healthcare Ministry
47 citizens, including 6 police officers, have applied for medical assistance as of 16:30 Yerevan time following the clashes between protesters and law enforcement occurred at Baghramyan avenue in Yerevan. As the country's ministry of healthcare reported in a release, some of the injured citizens were released from hospitals after receiving ambulatory care.
According to the source, most of the injured have suffered surface wounds and bruises, while police officers sustained blunt force trauma and stab wounds.
To remind, it has been the fourth days as protesters led by MP Pashinyan have been demonstrating in Yerevan, boycotting the ruling Republican Party of Armenia's decision to nominate Serzh Sargsyan as the next prime minister of Armenia.
Today, demonstrators marched through the center of the capital Yerevan and blocked streets seeking to disrupt the parliament session which is set to vote on the candidacy of the new prime minister on Tuesday.