Կրթություն, գիտություն 15:33 09/05/2018 Հայաստան
Շիրակի պետհամալսարանի տռեկտոր Սահակ Մինասյանը հայտարարություն է տարածել՝ դիմելով ուսանողներին: Հիշեցնենք, որ մի քանի նախկին դասախոսներ ու ուսանողներ պահանջում են ռեկտորի հրաժարականը:
«Դուք եղել եք մասնակիցը մերօրյա թավշե հեղափոխության և ձեր քաղաքացիական անհնազանդությունը պսակվել է հաջողությամբ:
Այս օրերի լոկալ, իրենց ախորժակը բավարարելուն միտված կոչերը, որոնք արվում են նախկին ռեկտոր Վարդևան Գրիգորյանի, նախկին պրոռեկտոր Անահիտ Ֆարմանյանի, նախկին դասախոսներ Գագիկ Համբարյանի և Հովհաննես Խորիկյանի կողմից, ոչ այլ ինչ են, քան ձեր՝ ազատ քաղաքացու իրավունքի ոտնձգություն:
Ընդամենը այս չորսը, ովքեր իբր թե խոսում են օրենքի հայրենիքից, իրավունքի Հայաստանից: Իրենց իրավունքները իրավական դաշտում հաստատելու փոխարեն լծվել են ձեզ թիրախ դարձնելու անբարո գործին՝ հուսալով, որ իրենց կհաջողվի սողոսկել բուհի պատերից ներս՝ վերականգնելու իրենց բաց թողած գումարահավաքը:
Համոզված եմ, որ դուք տիրապետում եք ստեղծված իրավիճակին և ձեզ հնարավոր չէ շփոթեցնել՝ պաշտոնամոլությունը արդարության տեղ հրամցնելով:
Համոզված եմ նաև, որ Անահիտ Ֆարմանյանի դասադուլի մասին սին հայտարարությունները վատ կրկնօրինակումն են իրական, հեղափոխական մեծ դասադուլի, որը դուք արդեն արել եք:
Առավել քան համոզված եմ, որ վաղը և ընդհանրապես համալսարանում տիրելու է ուսումնական բնականոն տրամադրություն»,-ասված է նրա հայտարարության մեջ:

Образование 18:13 09/05/2018 Армения
Ректор Ширакского госуниверситета заявил о попытках использовать студентов в личных целях на фоне митингов в Армении
Ректор Ширакского государственного университета Саак Минасян выступил с заявлением, в котором, в частности, обратился к студентам вуза, принимавшим участие в недавних митингах в Армении.
«Вы были участниками бархатной революции наших дней и ваше гражданское неповиновение увенчалось успехом. Звучавшие в эти дни локальные, направленные на удовлетворение своих аппетитов призывы бывшего ректора Вардевана Григоряна, бывшего проректора Анаит Фарманян, бывших преподавателей Гагика Амбаряна и Ованнеса Хорикяна являются не чем иным, как посягательством на права свободных граждан.
Эти четверо, которые якобы говорят о законах и правах в Армении, вместо того, чтобы реализовывать свои права в правовом поле, пытаются сделать вас мишенью, надеясь при этом, что им удастся проникнуть за стены университета с целью восстановления упущенного процесса сбора средств.
Убежден, что вы владеете сложившейся ситуацией и вас невозможно ввести в заблуждение, вскармливая манией к должностям под видом требований справедливости.
Убежден также, что призывы Анаит Фарманян по бойкоту занятий являются плохой копией настоящей, крупной забастовки занятий, которую вы уже проводили.
Более чем убежден, что завтра в особенности в университете будет царить привычное учебное настроение», – говорится в заявлении ректора.