Քաղաքական 19:51 16/05/2018 Տարածաշրջան
Թուրքիայի փոխվարչապետ Ռեջեփ Աքդաղը հայտարարել է, որ իրենք ցանկացել են Պաղեստինում տեղի ունեցած բախումների հետևանքով վիրավորված արաբներին տեղափոխել Թուրքիա, սակայն չեն կարողացել:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, Աքդաղը պարզաբանել է, որ վիրավորներին տեղափոխելու գործողությունը պետք է կատարվի Իսրայելի կամ Եգիպտոսի տարածքով, սակայն այդ 2 երկրներից ոչ մեկը մինչև այս պահը Թուրքիային իր տարածքում ինքնաթիռ իջեցնելու թույլտվություն չի տրամադրել:
Թուրք պաշտոնյան հայտնել է, որ պաղեստինցի վիրավորներին օգնություն ցուցաբերելու նպատակով բանակցում են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարության հետ:
Աքդաղը հայտարարել է, որ Գազայի հատվածում նույնիսկ սովորական իրավիճակներում մարդիկ զրկված են հիվանդանոցային մի շարք տարրական պայմաններից՝ մեղադրելով Իսրայելին գազանաբարո դիրքորոշում ունենալու մեջ:
ԱՄՆ-ի դեսպանատունը Թել-Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելու հետևանքով Գազայում արաբների սկսսած բողոքի ակցիաների մասնակիցների նկատմամբ իսրայելական զինուժի գործողությունների 62 պաղեստինցի է զոհվել, վիրավորվել՝ ավելի քան 2770-ը:

Israel, Egypt not allowing Turkish planes for Gaza
Israel and Egypt are not allowing Turkish aircrafts to use their airports for transporting wounded Palestinians, Turkish Deputy Prime Minister Recep Akdag said Wednesday, according to Anadolu agency report.
Akdag said Turkey had strongly condemned the massacre and lamented the fact that efforts to bring wounded Palestinians to Turkey were being thwarted by Israel and Egypt.
“Standing beside our oppressed brothers is a humane duty for us,” he added as he denounced what he called the oppression by the U.S. and Israel in Gaza.
On Monday, at least 62 Palestinians, who rallied as part of the Great March of Return movement, were killed by Israeli forces during a protest near the fence with Israel. More than 2,700 others were wounded.