Քաղաքական 11:00 29/05/2018
ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում քիչ առաջ մեկնարկել է 2017 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության վերաբերյալ քննարկումը:
Քննարկմանը ներկա էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանը, ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը, Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը, ԱԺ նախագահն ու պատգամավորներ:
Ատոմ Ջանջուղազյանը նշեց, որ ակնկալած 3.2 տոկոս տնտեսական աճի փոխարեն գրանցվել է 7.5 տոկոս:
«Հայաստանը ՀՆԱ-ի դրական ցուցանիշ է գրանցել։ Ի տարբերություն ԵՄ և ԵԱՏՄ-ի՝ Հայաստանի հանրապետությունում 2 և ավելի անգամ բարձր տնտեսական աճ է արձանագրվել»,- ասաց նա։
Ատոմ Ջանջուղազյանը հայտնեց, որ ևս 2017 թվականին դրական զարգացում է արձանագրվել նաև դրամ-ռուբլի հարաբերակցության մասով:
«Առևտրաշրջանառության տեսակետից 44.6 տոկոսի աճ է գրանցվել դեպի ՌԴ՝ արտահանման ուղղությամբ։ Դրամի արժևորում է արձանագրվել», - ընդգծեց նախարարը:

Экономика 12:36 29/05/2018 Армения
В Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по финансово-кредитным и бюджетным вопросам проходит обсуждение годового отчета «Об исполнении Государственного бюджета РА на 2017 год».
На обсуждении присутствуют премьер-министр РА Никол Пашинян, министр труда и социальных вопросов Мане Тандилян, глава Комитета государственных доходов Давид Ананян, министр финансов Атом Джанджугазян, председатель и депутаты НС РА.
Атом Джанджугазян отметил, что вместо ожидающегося экономического роста на уровне 3.2% был зарегистрирован рост в 7.5%.
«В отличие от ЕС и ЕАЭС, в Армении экономический рост был в 2 и более раз выше», – сказал он.
Как сообщил Атом Джанджугазян, позитивные развития в 2017 году были зафиксированы и по части соотношения драм-рубль.
«С точки зрения торгового оборота рост в 44,6% был зафиксирован в направлении экспорта в Россию», – подчеркнул министр.