Հասարակություն 10:07 07/06/2018 Հայաստան
Աշխատանքային այցով ՌԴ-ում գտնվող ՀՀ ԱԻ նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանն այսօր առավոտյան վերադառնում է Հայաստան և ժամը 14։30-ին Լոռու մարզպետարանում անցկացնելու է խորհրդակցություն՝ հունիսի 6-ին Սպիտակ քաղաքի մոտ գրանցված երկրաշարժի վերաբերյալ։
Այս մասին հայտնում են ԱԻՆ մամուլի ծառայությունից՝ նշելով, որ ավելի վաղ արձագանքելով ՀՀ տարածքում գրանցված երկրաշարժի և դրա հետցնցումների վերաբերյալ սոցիալական ցանցերում քաղաքացիների հնչեցրած հարցերին՝ ՀՀ ԱԻ նախարար Հ.Ռոստոմյանն ուղերձ էր տարածել, որտեղ մասնավորապես ասվում էր.
«Սիրելի հայրենակիցներ, թեև այս պահին աշխատանքային այցով Մոսկվայում եմ՝ 24-ժամյա չընդհատվող ռեժիմով հետևում եմ Հայաստանում արձանագրված երկրաշարժին և հետցնցումներին։
Իմ հանձնարարությամբ՝ նախարարության Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության մասնագետները շուրջօրյա հերթապահություն են իրականացնում՝ կատարելով սեյսմիկ ռեժիմի վերլուծություն։
ՀՀ ԱԻՆ սեյսմաբաններն արձանագրել են, որ Սպիտակ քաղաքի մերձակայքում տեղակայված գլխավոր օջախի ցնցումից հետո արձանագրված հետցնցումներն իրենց բալային ուժգնությամբ ավելի թույլ են, ինչը նշանակում է, որ երկրակեղևի ընդերքում կուտակված էներգիան աստիճանաբար դուրս է գալիս և երկրակեղևը հանգստանում է։
Թեև հասկանալի պատճառներով ցնցումներն անհանգստացրել են մեր հայրենակիցներին, ուզում եմ նշել, որ 4,3 մագնիտուդով երկրաշարժն ուժեղ և ավերիչ չի համարվում։ ՀՀ ԱԻ նախարարությունը, հանձինս նախարարի և սեյսմիկ ոլորտի մասնագետների, շարունակելու է իրավիճակի շուրջօրյա վերահսկողությունը»։

Общество 10:49 07/06/2018 Армения
В МЧС Армении представили подробности о сейсмической обстановке после серии землетрясений близ Спитака
Находящийся с рабочим визитом в России министр по чрезвычайным ситуациям Армении Грачья Ростомян возвращается сегодня в Ереван и в 14:30 проведет в администрации Лорийской области совещание в связи с серией землетрясений близ города Спитака 6 июня. Об этом сообщает пресс-служба МЧС РА.
Ранее коснувшись землетрясения и последовавших за ним афтершоков, Ростомян на своей странице в социальной сети Facebook написал:
«Уважаемые соотечественники, хотя и нахожусь в Москве с рабочим визитом, но в круглосуточном режиме слежу за ситуацией в связи с зарегистрированными в Армении землетрясением и афтершоками. По моему распоряжению сотрудники Службы сейсмической защиты несут круглосуточное дежурство и проводят анализ сейсмической ситуации».
По его словам, сейсмологи зафиксировали, что после подземных толчков в главном очаге, расположенном близ Спитака, афтершоки по своей силе более слабые, что означает, что скопившаяся в недрах земной коры энергия постепенно высвобождается, земная кора успокаивается.
«Хотя подземные толчки по понятным причинам вызвали тревогу среди населения, хочу отметить, что землетрясение магнитудой 4.3 не считается мощным и разрушительным», – отметил глава МЧС РА.