Քաղաքական 14:18 12/06/2018 Հայաստան
Հայաստանը երբեք իր վրա չի կարող վերցնել Արցախի փոխարեն բանակցելու պարտականություն այն հարցերի շուրջ, որոնք Արցախի իշխանությունների, Արցախի Հանրապետության տիրույթում են: ԱԺ-ում այս մասին այսօր հայտարարեց ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
Նրա խոսքով, հայկական երկու պետություններում այսօր տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումները չեն կարող չամրապնդել հայկական կողմի դիրքերը միջազգային ասպարեզում:
«Ադրբեջանի խաղաքարտը օդից կամ գետնից դուրս եկող գումարներն են, Հայաստանինը լրիվ ուրիշ դաշտում է: Դա մեր մտավոր կարողությունն ու ստեղծագործ ներուժն է»,- ասաց նա:
Քոչարյանը նշեց, որ այսօր առաջընթացի հնարավորություն չկա, և առաջընթաց կլինի, երբ Ադրբեջանը պատրաստ լինի Ղարաբաղի հետ նստել բանակցային սեղանի շուրջ` Արցախը դիտարկելով որպես լիարժեք կողմ:
«Բոլորի համար ակնհայտ է, որ 20 տարուց ավելի է՝ գնդակն Ադրբեջանի դաշտում է»,- ասաց նա:
Փոխնախարարը նաև շեշտեց՝ եթե Ադրբեջանը ցանկանում է իրականում բանակցային գործընթացում առաջընթաց ունենալ, պետք է ուղղակի բանակցի Ստեփանակերտի հետ, ոչ թե ձևացնի, որ այդպիսի սուբյեկտ գոյություն չունի:
«Քանի դեռ Բաքուն չի ընդունում Արցախի մասնակցությունը, դա լակմուսի թղթի պես ցույց է տալիս, որ ինքը հակված չէ առաջընթացի: Դրա համար երբ մենք ասում ենք՝ Ղարաբաղի ներգրավում, դա շատ կարևոր է, բայց նաև հասկանանք երկրորդը՝ այսօր կա՞ հնարավորություն առաջընթացի: Այսօր չկա այդ հնարավորությունը հենց Բաքվի քաղաքականության պատճառով»,- նշեց Քոչարյանը:

Politics 19:27 12/06/2018 Armenia
Armenia can never assume the responsibility of negotiating on behalf of Artsakh (Nagorno-Karabakh) on issues which lie within the domain of the Artsakh authorities, Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan told reporters on Tuesday.
According to the official, the ongoing democratic processes in the two Armenian states cannot but strengthen the Armenian side’s positions in the international arena.
“Azerbaijan’s trump card is its oil and gas, while Armenia’s power lies in its mental capacities and the people’s creative potential,” Kocharyan said.
He says there is no possibility for progress in the Artsakh talks at the moment, adding it will be achieved when Azerbaijan stands ready to negotiate directly with Stepanakert, considering the county as a full-fledged party to the conflict.
“It is obvious to everyone that the ball is in Azerbaijan’s field for more than 20 years,” he said.
The deputy FM stressed if Azerbaijan truly seeks progress in negotiations, it should negotiate directly with Stepanakert, instead of pretending such a subject does not exist.
“So long as Baku fails to accept Artsakh’s participation [in the talks], it shows like a litmus paper that Azerbaijan is not inclined to make progress,” he said, blaming Baku for pursuing policies that block the possibility of achieving progress in the peace talks.