Առողջություն 17:44 29/06/2018 Հայաստան
Երևանի «Սուրբ Աստվածամայր» հիվանդանոցում հունիսի 26-ին 5 ամսական տղա երեխա է մահացել։ Հիվանդանոցի վերակենդանացման ու ինտենսիվ թերապիայի բաժնի ղեկավար Աննա Չոբանյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ նախնական ախտորոշման համաձայն՝ երեխայի մոտ հայտնաբերվել է էնտերովիրուսային վարակ, սուր միոկարդիտ, երրորդ աստիճանի սրտային անբավարարություն։
Նրա խոսքով՝ երբ երեխան տեղափոխվել է հիվանդանոց, անալիզներն անմիջապես ուղարկել են լաբորատոր հետազոտության, որի արդյունքում էնտերովիրուսը հաստատվել է:
«Երեխան մահացել է հիվանդանոց տեղափոխվելուց հինգ ժամ հետո»,- ասաց Աննա Չոբանյանը:
Նշենք, որ այսօր ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որի համաձայն, նախնական արդյունքներով՝ կան վիրուսի հատուկենտ դեպքեր, ինչը նշանակում է, որ համաճարակային վիճակի մասին խոսք գնալ չի կարող: Բայց կարող է աշխուժացման միտում լինել:
Հիշեցնենք նաև, որ հունիսի 7-ին «Արաբկիր» ԲՀ-ի վերակենդանացման բաժանմունքում 5 ամսական երեխա էր մահացել: Ըստ քննչական կոմիտեի՝  2018թ. հունիսի 5-ին երեխային տարել են պոլիկլինիկա, որտեղ պատվաստվել է, իսկ հունիսի 7-ին փոքրիկի ինքնազգացողությունը վատացել է, և նրան ծայրահեղ ծանր վիճակում տեղափոխել են նույն պոլիկլինիկա, այնուհետև` «Արաբկիր» ԲՀ, որտեղ նա մահացել է: Ըստ ծնողի՝ երեխան մահացել է բժիշկների կողմից իրենց մասնագիտական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու հետևանքով:

Общество 18:57 29/06/2018 Армения
В больнице «Сурб Аствацамайр» («Святой богородицы») в Ереване 26 июня скончался 5- месячный ребенок. Глава отделения реанимации и интенсивной терапии больницы Анна Чобанян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила, что, согласно предварительному диагнозу, у малыша были выявлены энтеровирусная инфекция, острый миокардит и сердечная недостаточность III степени.
По её словам, когда ребёнок был доставлен в больницу, анализы были немедленно направлены на лабораторное исследование, в результате чего энтеровирусная инфекция подтвердилась.
«Ребёнок скончался спустя 5 часов после того, как был доставлен в больницу», – отметила А. Чобанян.
Напомним, что 7 июня в Ереване скончалась  5-месячная девочка. Как сообщала пресс-служба СК Армении, по словам родителей, 5-го июня 2018 года девочке в поликлинике сделали прививку, а 7-го июня ее самочувствие резко ухудшилось. Девочку в крайне тяжелом состоянии привезли в ту же поликлинику, а затем – в медицинский центр «Арабкир», где она скончалась. Согласно заявлению отца, ребенок умер в результате ненадлежащего выполнения врачами своих профессиональных обязанностей.