Հասարակություն 15:01 09/07/2018 Հայաստան
Ի պաշտոնե, իրավունք չունեմ իմ որդու համար ավելի շատ հոգ տանել, քան՝ մյուս զինվորների. Նիկոլ Փաշինյան
«Ես չէի ասի, որ նախկինում ոչ մի պաշտոնյայի երեխա չի ծառայել, համեայնդեպս, հիմա մենք այդ ինֆորմացիայի ստուգման փուլում ենք, այս պահին չեմ ուզում պաշտոնապես որևէ պնդում անել»,- այս մասին այսօր Կենտրոնական զինվորական հավաքակայանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե վարչապետի որդու բանակ զորակոչվելը բացառիկ է, քանի որ նախկինում պաշտոնյաների երեխաները չէին ծառայում բանակում:
Նշենք, որ վարչապետի որդին՝ Աշոտ Փաշինյանն այսօր մեկնում է զինվորական ծառայության:  Նա լրագրողներին ասել է, որ իր դիմումի համաձայն կծառայի Արցախում: Այդ որոշումը, ըստ նրա, դեռ փոքր տարիքից է կայացրել:
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ հպարտությամբ է որդուն բանակ ճանապարհում. «Հպարտության զգացողություն ունեմ»:
Լրագրողի հարցին, թե որպես հայր, որպես վարչապետ, մտահոգություն  չունի, որ որդին ինքնակամ որոշել է ծառայության մեկնել Արցախ, վարչապետը պատասախանեց.  «Ոչ ավելի, քան՝ մեր բանակի մյուս զինվորների համար ունեցած մտահոգությունը: Կարծում եմ, որ ես, ի պաշտոնե, իրավունք չունեմ իմ որդու համար ավելի շատ հոգ տանել, քան՝ մյուս զինվորների»:
Ավելի վաղ ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը լրագրողներին հայտնել է, որ մի քանի օր հետո էլ իր որդին է զորակոչվելու բանակ։
Սակայն  նախարարը լրագրողներին հորդորել է, որ նրանց ուշադրության կենտրոնում չպետք է լինի միայն վարչապետի տղան. «Շատ լավ է, շատ գովելի է, բայց այդքան ուշադրության կենտրոնում պահելը ճիշտ չէ, ամեն ինչում կա չափ»։
Պաշտպանության նախարարը նշել էր, որ այսպիսի ուշադրություն իր որդու նկատմամբ չի լինելու.  «Ես դա թույլ չեմ տալու, հավատացեք, թույլ չեմ տալու»:
Հարցին՝ բացառո՞ւմ է, որ իր ղեկավարման օրոք պաշտոնյաների տղաները չեն խուսափի ծառայությունից, Դավիթ Տոնոյանը նշել էր. «Բացառում եմ, որ իմ իմացությամբ որևէ մեկը կխուսափի»։
Նա նաև ասել էր, որ այն պաշտոնյաների երեխաները, որոնք արտոնյալ պայմաններում տարկետում են ստացել, այժմ ուսումնասիրում են նրանց գործերը. «Այդ ուղղությամբ որոշակի աշխատանքներ են տարվում։ Եթե եղել են խախտումներ, օրենքի սահմաններում պետք է վերականգնվի նրանց ծառայության իրավունքը»։

Политика 16:07 09/07/2018 Армения
Премьер Армении: По долгу службы не имею права заботиться о сыне больше, чем о других военнослужащих
«Я бы не сказал, что в прошлом никто из сыновей должностных лиц не проходил обязательную воинскую службу. Во всяком случае, сейчас мы находимся в стадии проверки этой информации. На данный момент не хочу делать официальных заявлений», – заявил в Республиканском центральном сборном пункте в Ереване премьер-министр Армении Никол Пашинян в ответ на замечание, что призыв сына главы правительства в армию – беспрецедентный случай, поскольку в прошлом сыновья должностных лиц не служили в армии.
Отметим, что сын премьер-министра Армении – Ашот Пашинян – сегодня, 9 июля, отправляется на воинскую службу. Он сказал журналистам, что, согласно собственному заявлению, будет служить в Арцахе (Нагорно-Карабахской Республике, НКР).
Данное решение, по его словам, он принял ещё в раннем возрасте. Н. Пашинян отметил, что провожает сына в армию с гордостью.
«Меня переполняет чувство гордости», – подчеркнул премьер. На вопрос журналистов, нет ли у него, как у отца, как у премьера, беспокойства в связи с тем, что сын самостоятельно принял решение служить в Арцахе, Пашинян ответил: «Беспокойства не больше, чем за всех других наших военных. Считаю, что я, по долгу службы, не имею права заботиться о своем сыне больше, чем о других военных».
Сегодня ранее министр обороны Армении Давид Тоноян на сборном пункте в Ереване сообщил журналистам, что через несколько дней на службу в армию будет призван и его сын.
При этом министр указал, что в центре внимания журналистов не должна быть только тема службы в армии сына премьера.
«Это очень хорошо, очень похвально, но столь большое внимание не является правильным, во всем должна быть мера», – добавил он.Глава Минобороны РА указал, что не допустит такого внимания к службе сына.
В ответ на вопрос, исключает ли он, во время своего пребывания в должности министра обороны сыновья должностных лиц будут уклоняться от службы, Тоноян отметил: «Исключаю, что с моего ведома кто-то будет уклоняться».