Հասարակություն 20:12 11/07/2018 Աշխարհում
Apple-ի նախկին աշխատակից Սյաոլան Ժանգը մտավոր կարողության գողության կասկածանքով ձերբակալվել է Սան Խոսեի միջազգայի օդանավակայանում։ Այս մասին գրում է «Գազետա.ռու»-ն՝ վկայակոչելով Bloomberg-ին։
Ժանգը գողացել է ընկերության՝ անօդաչու սարքերի ոլորտի տեխնոլոգիաները և ցանկացել դրանք փոխանցել չինական Xmotors ստարտափին։ Նա գործատուին հայտնել է, որ դուրս է գալիս աշխատանքից, որպեսզի վերադառնա և աշխատի Չինաստանում։
Apple-ի անվտանգության ծառայությունը վատ բան է կասկածել, ստուգել է նախկին աշխատակցի ցանցային ակտիվությունը և պարզել, որ վերջինս իր նոութբուք է ներբերռնել գաղտնի տվյալներ։

Общество 20:03 11/07/2018 В мире
Экс-сотрудник компании Apple Сяолан Жанг был задержан в международном аэропорту Сан-Хосе по подозрению в краже интеллектуальной собственности. Об этом сообщает «Газета.Ру» со ссылкой на Bloomberg.
Жанг похитил технологии Apple в сфере беспилотных машин и намеревался передать их в китайский стартап Xmotors, занимающийся разработкой электромобилей. Он сообщил работодателю, что увольняется, чтобы вернуться и работать в Китае.
Служба безопасности Apple заподозрила неладное, проверила сетевую активность бывшего работника и установила, что он скачал на свой ноутбук конфиденциальные данные, к которым имел доступ в качестве разработчика. Сяолан Жанг был арестован при попытке вылететь в КНР и сейчас ожидает суда.